Blog

Ginekomastia u nastolatków

Ginekomastia to wstydliwy problem wielu mężczyzn na świecie. To niegroźna przypadłość polegająca na przeroście sutka u mężczyzn. Do przerostu gruczołów piersiowych może dojść u panów w każdym wieku, nawet tych najmłodszych. Ginekomastia u nastolatków posiada wiele aspektów nie tylko wizualnych, ale również psychologicznych, które w znaczny sposób wpływają na jakość życia młodych osób. Przedstawiamy, czym jest ginekomastia u nastoletnich chłopców i jak sobie z nią radzić.

Ginekomastia – co to jest?

Ginekomastia u chłopców i dorosłych mężczyzn to przerost gruczołu piersiowego wywołany zachwianiem poziomu hormonów męskich i żeńskich w organizmie. Objawia się powiększeniem jednej lub obu piersi mężczyzn, do czego dochodzi wskutek nadmiernego rozrostu tkanki gruczołowej, tłuszczowej i włóknistej. Ginekomastia u nastolatków to zaburzenie hormonalne, które może objawiać się obrzmiałymi, bolesnymi, a także bardzo wrażliwymi skutkami.

Przyczyny ginekomastii u nastolatków

Ginekomastia u chłopców najczęściej ma charakter fizjologiczny. W przeciwieństwie do ginekomastii patologicznej, czyli związanej z jakimś schorzeniem, jest naturalna i niegroźna. Zdarza się stosunkowo często i występuje w okresie dojrzewania. Warto mieć na uwadze, że ginekomastia u nastolatków może pojawić się w każdym wieku, ponieważ może mieć związek również z otyłością czy nadwagą. Powiększenie się piersi może mieć też związek z niedożywieniem, awitaminozą i chorobami układu pokarmowego.

Ginekomastia u nastolatków – jak sobie z nią radzić?

Ginekomastię rozpoznaje się najczęściej na podstawie badania. Konieczne jest ustalenie przyczyny, a także związku z wiekiem pacjenta. U dzieci stwierdza się najczęściej ginekomastię fizjologiczną, która nie wymaga leczenia, ponieważ z czasem ustępuje samoistnie. Jeśli ginekomastia u nastolatków znacznie niepokoi rodziców, warto skonsultować jej występowanie z lekarzem.

Najważniejszymi wskazania do konsultacji endokrynologicznej w przypadku chłopców zalicza się:

  • znaczna asymetria wielkości piersi,
  • ból lub tkliwość piersi,
  • objawy stanu zapalnego,
  • wyciek z sutka,
  • zniekształcenie brodawki sutkowej,
  • wyczuwalna nieprawidłowa masa sutka,
  • utrzymywanie się ginekomastii ponad rok.

Stwierdzenie ginekomastii jest wskazaniem do wykonania badania USG, oceniającego struktury oraz wielkości jąder i nadnerczy. W takim przypadku zleca się również dodatkowe badania, aby wykluczyć ginekomastię polekową czy zespół Kinefeltera występujący u nastoletnich chłopców.

Ginekomastia u nastolatków a aspekt psychologiczny

Warto wziąć pod uwagę, że ginekomastia wiąże się z aspektem psychologicznym dojrzewania. Często nastoletni chłopcy postrzegani są jako słabsi i gorsi ze względu na swój wygląd, ponieważ powiększone piersi są uważane za cechę kobiecą. Ginekomastia u nastolatków powoduje wiele problemów w szkole, jak również budowanie się niskiej samooceny dziecka. Warto odpowiednio wcześnie rozpocząć rozmowę z chłopcem oraz przedstawić mu skuteczne metody leczenia, w skład których wchodzi również zabieg plastyczny.