Blog

Operacje plastyczne u nastolatków

Operacje plastyczne nie są już tematem tabu, przez co przestały być traktowane jako wymysł bogatych i pięknych celebrytów. Korzystają z nich nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Popularność operacji plastycznych rośnie także wśród nastolatków, którzy coraz chętniej przychodzą z rodzicami na konsultacje w sprawie korekcji piersi, odsysania tkanki tłuszczowej czy korekcji nosa. Zdarzają się również przypadki, gdy rodzice przychodzą z dzieckiem przed 18 rokiem życia, w celu korekcji pseudoginekomastii lub usunięcia nadmiaru skóry brzucha po masywnej utracie wagi.

Zgoda rodzica na operację plastyczną u nastolatków

Wiele nastolatek marzy o operacji plastycznej, jednak dopóki są niepełnoletnie, zgodę na zabieg muszą wydać rodzice. To oczywiście nie jedyna przeszkoda. Kolejnym utrudnieniem jest kwestia finansowa – raczej niewiele młodych dziewczyn dysponuje tak dużymi oszczędnościami, by móc sobie na to pozwolić. Tymczasem aby przeprowadzić operację plastyczną u osoby poniżej 16. roku życia, zgodnie z art. 32 ust. 2-5 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, lekarz musi uzyskać zastępczą zgodę jego przedstawiciela ustawowego. Jeżeli pacjent ukończy 16. rok życia, wymaga się zgody równolegle do zgody przedstawiciela ustawowego. Do przeprowadzenia tego typu operacji u osób niepełnoletnich wymagana jest każdorazowo zgoda rodziców. Jednak w przypadku niemożności jej uzyskania – pozwolenie sądu opiekuńczego.

Jakie są popularne operacje plastyczne u nastolatków?

Wzrost popularności operacji plastycznych wśród nastolatków sprawia, że można z powodzeniem wymienić operacje, którym najczęściej poddają się młode osoby. Należą do nich między innymi:

  1. Korekcja nosa

Operacja plastyczna tego rodzaju jest wykonywana dość często. Jeśli nie ma się większych problemów z oddychaniem i przegrodą nosową, taką operację można zrobić już po 14 roku życia, jednak z powodu dorastania, tę operację robi się najczęściej u osób w wieku 17-18 lat. Może ona dotyczyć całkowitej zmiany kształtu lub niewielkiej korekty nosa.

  1. Korekcja odstających uszu

W tym przypadku zabieg mogą przechodzić nawet dzieci w wieku 10 lat. W szczególności, jeżeli odstające uszy są powodem do złego samopoczucia dziecka i niskiej samooceny. Z tego powodu wynikają najczęściej problemy psychologiczne, a także trudność w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami.  Do poddania się tej operacji w wieku nastoletnim nie ma większych przeciwwskazań.

  1. Powiększanie lub pomniejszanie piersi

Operacja plastyczna tego typu jest często wykonywana, zwłaszcza wśród młodych pacjentek. Warto jednak pamiętać, że łączy się ona z podwyższonym ryzykiem w wieku młodzieńczym ze względu na to, że może niekorzystnie wpłynąć na możliwość karmienia piersią w przyszłości.

  1. Liposukcja

W tym wypadku warto rozważyć odpowiednie wskazania do zabiegu. Zabieg liposukcji nie jest skuteczną metodą na odchudzanie, a operacją plastyczną, mająca na celu pomoc w przypadkach skrajnego obtłuszczenia organizmu. Nastolatkowie najczęściej decydują się na liposukcję tłuszczu z brzucha, należy jednak pamiętać, że bezpieczniej, choć wolniej, można pozbyć się niechcianego tłuszczu za pomocą zdrowej diety oraz ćwiczeń.

Podsumowanie

Operacje plastyczne u nastolatków cieszą się coraz większą popularnością. Jeżeli wskazania do operacji są odpowiednio uzasadnione, to najczęściej nie ma powodów, dla których zabieg nie miałby się odbyć. Przed poddaniem się operacji plastycznej warto jednak wziąć pod uwagę fizjonomię młodego organizmu. W okresie dojrzewania zachodzą zmiany fizjologiczne i psychologiczne. Może to sprawiać, że młodzi ludzie bardzo krytycznie podchodzą do wyglądu swojego ciała, które cały czas się zmienia. Po okresie dojrzewania około 20 roku życia, akceptacja własnego wyglądu rośnie.