Blog

Dlaczego oczekiwanie na ostateczne efekty po korekcji nosa trwa tak długo?

ostateczne efekty po korekcji nosa

Chirurgiczna korekta nosa jest jednym z najczęściej wybieranych zabiegów w gabinecie lekarza chirurgii plastycznej. Wiele pacjentek skarży się na swój wygląd nosa. Dla sporej ich części jest to temat kompleksów, a kształt ich nosa sprawia im niemałe cierpienie. Nic dziwnego – nos znajduje się w centralnej części twarzy. Zwraca więc sporą uwagę oraz stanowi najbardziej wyeksponowaną część naszej buzi. Tym samym każda niedoskonałość nosa jest bardzo dobrze widoczna. Zabieg chirurgicznej korekcji nosa wymaga niemałego kunsztu od lekarza. Z drugiej strony poddająca się temu zabiegowi pacjentka musi wykazać się cierpliwością. Dlaczego tak jest? I kiedy pojawiają się ostateczne efekty po korekcji nosa?

Czego można się spodziewać po zabiegu korekty nosa?

Niektóre z dolegliwości, które będzie pani odczuwać, są zupełnie naturalne. Może się zdarzyć, że przez pierwsze kilka dni po zabiegu pojawiać się będzie krwawa wydzielina z nosa. Jej objętość powinna zmniejszać się każdego dnia. Naturalny jest również obrzęk, którego genezę opiszemy nieco niżej. Objawy ogólne, takie jak zmęczenie, mogą również wystąpić. Niemniej jednak symptomy jak gorączka przebiegająca z dreszczami są bezwzględnym wskazaniem do szybkiego kontaktu z lekarzem. Wskazuje to najczęściej na ogólnoustrojową odpowiedź organizmu na szerzące się zakażenie rany. Pojawienie się nowych zaburzeń widzenia również musi zostać bezzwłocznie skonsultowane z lekarzem.

ostateczne efekty po korekcji nosa

Czego (nie) unikać po zabiegu?

Zabieg korekty nosa nie wiąże się z potrzebą unieruchomienia. Tym samym zalecane są delikatne spacery. Powinnyśmy jednak zrezygnować z dużego wysiłku fizycznego takiego jak ćwiczenia na siłowni czy też pływanie na basenie. Przez kilka dni po zabiegu należy przyjmować pozycję na wznak podczas spania. Ponadto głowa powinna być nieznacznie podniesiona. Ułatwi to oddychanie oraz pozwoli na nieznaczne zmniejszenie obrzęku okolicy operowanej. Przez pierwsze dziesięć dni po zabiegu nie powinnyśmy również wydmuchiwać nosa nawet wtedy, kiedy czujemy zalegającą wydzielinę. Warto również zaznaczyć, że o ile lekarz nie zalecił inaczej, to należy zrezygnować z donosowych sprayi. Zawarte w nich sterydy, o ile zmniejszają obrzęk, to mogą prowadzić do wydłużonego gojenia się tej okolicy i opóźnić ostateczne efekty po korekcji nosa. Bezwzględnie należy zrezygnować z picia alkoholu oraz palenia papierosów. Pogarszają one proces gojenia się ran oraz mogą działać stymulująco w powstawaniu obrzęku.

Pierwsze tygodnie po zabiegu

W pierwszej dobie po operacji, konieczne jest noszenie setonu. Bywa to dla pacjentów uciążliwe, ponieważ wymusza na nich oddychanie przez usta. Po usunięciu setonu nos jest drożny przez kilka godzin, ale po tym czasie pacjent znowu może mieć uczucie zatkania, ponieważ dochodzi do narastania obrzęku. Pierwsze tygodnie po zabiegu mogą wiązać się z niemałym bólem oraz obrzękiem. Obrzęk jest naturalnym efektem stanu zapalnego. Stan zapalny, który pojawia się w miejscu gojenia się rany jest również naturalną częścią gojenia. Interwencja w nasze tkanki skłania organizm do utworzenia wspomnianego wcześniej stanu zapalnego. Ma on na celu uprzątnięcie martwych komórek. Warto zaznaczyć, że największe nasilenie obrzęku pojawia się w okolicach trzeciego dnia po zabiegu. Należy również podkreślić, że ból związany z zabiegiem operacyjnym jest zazwyczaj słabo nasilony. Pacjentki wskazują, że głównym problemem jest wymuszenie oddychania przez nos oraz przemijający dyskomfort w jamie nosowej.

ostateczne efekty po korekcji nosa

Kolejne tygodnie po zabiegu

Wraz z upływem czasu proces gojenia zakończy się. Powstały obrzęk będzie zmniejszał się każdego dnia, a nos subtelniał. Warto jednak zaznaczyć, że nawet przez rok może utrzymywać się delikatny obrzęk, jednak nie jest on widoczny dla otoczenia. Przez kilka, a nawet kilkanaście tygodni (w zależności od indywidualnych wskazań) zalecane jest unikanie bardzo intensywnego wysiłku fizycznego oraz sytuacji, w których mogłoby dojść do urazu. Nos należy chronić nawet przed lekkim uderzeniem. Ponadto należy zaznaczyć, że nie ma specjalnej diety, aby uzyskać ostateczne efekty po korekcji nosa. Warto jednak wybierać posiłki lekkostrawne i bogate w witaminy.