Blog

Dlaczego oczekiwanie na ostateczne efekty po korekcji nosa trwa tak długo?

dlaczego tak długo trzeba czekać na efekty po korekcji nosa

Korekcja nosa należy do najpopularniejszych operacji plastycznych zarówno wśród męskiej jak i damskiej części pacjentów. Nos umiejscowiony jest w centralnej części twarzy, a jego ewentualne mankamenty rzucają się w oczy i przyciągają niepotrzebną uwagę innych. Celem plastyki nosa jest poprawienie jego kształtu oraz niejednokrotnie, także poprawienie drożności poprzez wyprostowanie przegrody nosowej. Często pacjenci zastanawiają się przed operacją, ile będzie trwał rzeczywisty powrót do zdrowia i jak długo trzeba czekać na ostateczne efekty po korekcji nosa.

Pierwszy etap po operacji

Pierwsza faza rekonwalescencji obejmuje od 10 do 14 dni i zależny jest od indywidualnych skłonności organizmu do gojenia się oraz rodzaju ingerencji chirurgicznej. Po tym czasie pacjent pozbywa się już „pooperacyjnego wyglądu”, co oznacza, że najbardziej widoczne symptomy pooperacyjne, takie jak zasinienia i duży obrzęk nie są już widoczne. W pierwszej dobie po operacji, konieczne jest noszenie setonu, co bywa dla pacjentów uciążliwe ponieważ wymusza na nich oddychanie przez usta. Po usunięciu setonu, nos jest drożny przez kilka godzin, ale po tym czasie pacjent znowu może mieć uczucie zatkania, ponieważ dochodzi do narastania obrzęku. Największy obrzęk występuje najczęściej w trzeciej dobie po operacji, potem stopniowo ustępuje. Trzeba mieć świadomość, że obrzęk oraz zasinienia najczęściej nie dotyczą wyłącznie nosa. Często jest także widoczne w okolicach powiek oraz ust.

Jest to czas, który wymaga od pacjenta bezwzględnego stosowania się do zaleceń chirurga. Pacjent przez pierwsze dni powinien spać na wznak, najlepiej z lekko uniesioną głową (poduszki powinny być nieco wyżej niż zwykle). Można zażywać środki przeciwbólowe, jednak najczęściej nie jest to konieczne. Ból jest znośny i bardziej możemy tu mówić o dyskomforcie z powodu niedrożności nosa oraz ogólnego obrzęku. Przez co najmniej dwa tygodnie, należy unikać picia alkoholu. Nos jest bardzo wrażliwym miejscem, a alkohol powoduje rozszerzania naczyń krwionośnych. W tym czasie trzeba zdrowo się odżywiać, jednak przez pierwsze dni lepiej unikać dań, które trzeba długo przeżuwać. Podczas gryzienia, część nosa także się rusza, a jest to czas, kiedy powinien być pozostawiony „w spokoju”. Nie należy skracać czasu rekonwalescencji. Choć niektórzy pacjenci mogą odczuwać pokusę, aby powrócić do codziennych zajęć nieco wcześniej, dla własnego bezpieczeństwa, trzeba odpoczywać dokładnie tyle, ile zaleca lekarz, a przede wszystkim unikać wszelkich, przypadkowych urazów.

 

Drugi etap po operacji

Kolejnym etapem, możemy umownie nazwać okres, który rozpoczyna się po dwóch tygodniach od operacji i trwa do roku czasu. Jest to moment, kiedy pacjent może już wrócić do codziennej aktywności zawodowej oraz wychodzenia „do ludzi”, jednak musi uzbroić się w cierpliwość, ponieważ przez następne miesiące nos stopniowo będzie się zmieniał. Nawet do roku czasu, może utrzymywać się delikatny obrzęk, jednak nie jest on widoczny dla otoczenia. Z każdym miesiącem, nos będzie subtelniał i nabierał ostatecznego kształtu. W tym czasie bardzo ważna jest ostrożność. Przez kilka, a nawet kilkanaście tygodni ( w zależności od indywidualnych wskazań) zalecane jest unikanie bardzo intensywnego wysiłku fizycznego oraz sytuacji w których mogłoby dojść do urazu. Nos należy chronić nawet przed lekkim uderzeniem.

Nos jest bardzo wrażliwą częścią twarzy. Dlatego też delikatny obrzęk, który nie jest widoczny dla otoczenia, utrzymuje się tak długo. Przy stosowaniu się do wskazań, pierwsza różnica w wyglądzie nosa widoczna jest już po upływie pierwszego etapu, czyli po około 10-14 dniach. Po tym czasie nos wygląda już normalnie, a czas powoduje powolne zmiany i nabieranie ostatecznej formy.