Blog

Pielęgnacja włosów PEH – na czym polega?

Odpowiednio dopasowana pielęgnacja włosów wpływa na ich zdrowy i mocny wygląd. Włosy wyglądają wtedy na lśniące i odżywione. Pięknie prezentujące się włosy dopełniają nasz wygląd. Znana w branży kosmetycznej od pewnego czasu pielęgnacja włosów PEH to starannie opracowana metoda pielęgnacji, która opiera się przede wszystkim na równowadze, czyli dostarczaniu włosom odpowiedniej ilości danych składników odżywczych. Dzisiaj podpowiadamy, na czym polega i co kryje się pod tym skrótem.

Pielęgnacja włosów PEH – co to jest?

Jeśli zauważyłaś, że pod dłuższym czasie Twoje włosy przyzwyczajają się do danej pielęgnacji i nie prezentują się już tak dobrze, to pielęgnacja włosów PEH jest dla Ciebie. Aby kosmyki były w dobrej kondycji, trzeba dostarczać im konkretnych składników w odpowiednich ilościach. Dlatego jeśli stosujesz wyłącznie jeden produkt, to sprawiasz, że ich kondycja pogarsza się od nadmiaru jednej z trzech grup i niedoboru pozostałych. Równowaga PEH pozwala na przemienne dostarczanie wszystkich niezbędnych składników: protein, emolientów i humektantów. Są to trzy główne grupy składników, na których opierają się składy kosmetyków.

Jak stosować pielęgnację włosów PEH w praktyce?

PEH nie polega na dostarczaniu zamiennie takiej samej ilości składników. Ilość składników, które powinniśmy dostarczyć, zależy od porowatości, rodzaju włosów, ich kondycji, aktualnych potrzeb, a nawet pogody. To pozwala zachować włosy w dobrej kondycji, a przede wszystkim dostosować pielęgnację do swoich potrzeb. Takie podejście może się wydawać skomplikowane, ale w praktyce pielęgnacja włosów PEH nie jest trudna – wystarczy dobrać odpowiednie kosmetyki, a następnie obserwować reakcję swoich włosów

Podział składników ze względu na PEH

Składniki takie jak proteiny, emolienty i humektanty obecne są w naszych kosmetykach, ale również w produktach spożywczych. Ich znajomość pozwoli odpowiednio dobrać pielęgnację:

  • proteiny – wypełnia ubytki w strukturze włosa; stosuj co 4-5 mycia, aby zbytnio ich nie obciążyć, 
  • emolienty – to substancje natłuszczające, tworzą ochronną warstwę na włosach i ograniczają ich puszenie się; to na nich opiera się pielęgnacja włosów PEH, dlatego odpowiednio dobrane można stosować nawet codziennie, 
  • humektanty – mają właściwości nawilżające; należy je stosować co 3-4 mycia i najlepiej sprawdzą się w przypadku włosów niskoporowatych. 

Podsumowanie 

Pielęgnacja włosów PEH sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju włosów, ponieważ można ją odpowiednio dostosować do własnych potrzeb. Najbardziej zauważalne efekty pojawiają się u osób z kręconymi włosami.