Blog

P jak pewność siebie – czy dobry wygląd pomaga ją uzyskać?

pewność siebie

To nie będzie kolejny artykuł coachingowy, który każe Ci obudzić w sobie lwa czy też znaleźć ukrytą siłę. Pewność siebie to ważna cecha w naszym życiu, do której postaramy się podejść możliwie poważnie w tym wpisie. Wraz z zaufaniem we własny wygląd i zdolności jest bardzo ważną rzeczą w naszym życiu. Pewność siebie decyduje o naszym napędzie życiowym, sile życia. To właśnie ona sprawia, że mamy ochotę i siłę sięgać po awanse czy kolejne sukcesy w życiu. Bez pewności siebie trudno przecież o odwagę w pięciu się po szczeblach kariery zawodowej czy podwyżkę. Na naszą pewność siebie rzutuje wiele, często niezależnych od siebie doświadczeń oraz sytuacji, na które nie mamy zazwyczaj wpływu. Jak zbudować pewność siebie? Co zrobić, aby ją odzyskać? Jak znowu zacząć cieszyć się z tego, kim jesteśmy? Czy można być zakochanym w samym sobie, a równocześnie być osobą bardzo niepewną?

Skąd się bierze pewność siebie?

Na nasz charakter oraz jego cechy wpływ ma cały szereg czynników. Od aspektów genetycznych, aż po warunki płodowe. Równie duże znaczenie ma nasze dzieciństwo oraz okres nastoletni. Traumy przebyte w okresie rozwojowym, takie jak wypadki, pożary czy też rozpad rodziny negatywnie rzutują na kształtujące się poczucie własnej wartości. Na to jak postrzegamy samych siebie niemały wpływ mają też zwykłe warunki rodzinne. Rodzice, którzy są niepewni własnej wartości nierzadko przelewają tę niepewność na własne dzieci. Nie robią tego świadomie ani celowo. Należy jednak pamiętać, że nawet nasi kochani rodzice mają wady, których często jako dzieci nie widzimy. Dziecko nie jest w stanie rozróżnić bezzasadnego lęku rodzica od lęku uzasadnionego. Porażki w szkole bądź na studiach również nie sprzyjają budowaniu własnej wartości. Nie inaczej jest w przypadku posiadania niekanonicznej urody. Ciężko przecież być pewnym siebie, jeżeli przez całe życie uważa się samego siebie za brzydkiego i nieatrakcyjnego. 

pewność siebie

Czy w ogóle warto o siebie zawalczyć?

Niska samoocena idzie często w parze z zaburzeniami depresyjnymi bądź chorobą afektywną dwubiegunową. Prawdopodobnie niskie poczucie własnej wartości oraz depresja wywołują się wzajemnie oraz wzajemnie utwierdzają. Jeżeli uważamy siebie samych za bezwartościowych lub jesteśmy kompletnie niepewni siebie to ciężko przecież nie mieć depresji. Budowa poczucia własnej wartości może mieć protekcyjny charakter. Pamiętaj jednak, że jeżeli chorujesz na depresję, to kluczowa jest w niej farmakoterapia oraz psychoterapia. Pamiętaj też, że poczucie własnej wartości można zbudować nie tylko w oparciu o sukcesy rodzinne czy też zawodowe. Posiadanie dzieci czy też zajmowanie wysokiego stanowiska nie świadczy o Twojej wartości. Jesteś wartościową osobą po prostu dlatego, że masz odwagę być sobą.

Strefa ciała i psychiki są nierozłączne

Strefa psyche jest nierozerwalnie złączona ze strefą ciała. Kompleksy związane z ciałem mogą powodować kompleksy związane z innymi cechami charakteru. Podświadomie nadajemy naszemu wyglądowi wartość intelektualną czy też osobowościową. Czujemy, że jeżeli mamy brzydki nos lub nieforemne usta to jesteśmy również nieatrakcyjni intelektualnie. Osoby z bardzo niską samooceną bardzo ciężko jest być zadowolonym z swojego wyglądu, nawet wówczas, kiedy stale coś poprawiają, dbają o ciało, ćwiczą i poddają się zabiegom.

pewność siebie

Kiedy problemem jest nasz nos

Nos przewija się jako jedno z głównych źródeł zaburzonego poczucia własnej wartości w strefie wyglądu. Nic dziwnego – jest to najbardziej widoczna część naszego ciała. Na wielkość naszego nosa uwagę zwracają nie tylko inni uczniowie, ale nierzadko członkowie rodziny. Rany zadane przez słowa pozostają w nas nierzadko na całe życie. Pomocna w tym przypadku może okazać się plastyka nosa, która nierzadko jest zwieńczeniem lub – odwrotnie – początkiem procesu leczenia.

Obwisła skóra na brzuchu

Wielokrotne porody lub utrata masy ciała negatywnie rzutują na wygląd naszego brzucha. Nikt nie chce mieć obwisłej, nieatrakcyjnej skóry. Pomocna w tym wypadku może okazać się abdominoplastyka.