Blog

P jak pewność siebie – czy dobry wygląd pomaga ją uzyskać?

Pewność siebie to uczucie, które pozwala nam dobrze czuć w swoim ciele i akceptować niekoniecznie idealne cechy zarówno swojego wyglądu jak i osobowości. Pewność siebie nie ma nic wspólnego z zarozumiałością, za to wpływa na przekonanie, że jesteśmy wartościowymi ludźmi, którzy mogą osiągnąć to, co sobie założą. Wysokie poczucie własnej wartości pozwala tak naprawdę żyć pełnią życia. Czy wygląd może wpłynąć na postrzeganie swojej osoby?

Problem z niską samooceną w życiu – skąd się bierze?

Niestety, źródła niskiej samooceny tkwią najczęściej w dzieciństwie czyli w okresie, na który jako mali ludzie nie mamy wpływu. Współczesna psychologia często podkreśla, jak ważne w wychowaniu dzieci są pozytywne komunikaty, utwierdzające małego człowieka w tym, że jest istotą wartościową, nawet wówczas, jeśli zrobi coś niedobrego. Ciągłe słowne karcenie, przekazywanie prawie wyłącznie negatywnych treści pozostawia w nas ślad. Ponadto, na niskie poczucie własnej wartości swojego dziecka, rodzice wpływają wtedy, kiedy ignorują potrzeby swoich dzieci, na przykład nie poświęcając im czasu. Oczywiście mylnym byłoby stwierdzenie, że rodzice robią to celowo. Najczęściej starają się wychować swoje dzieci najlepiej jak potrafią, często w jakimś stopniu powielając błędy swoich rodziców.

W dorosłym życiu odbija się to przekonaniem o mniejszej wartości własnej osoby niż innych ludzi. To z kolei odbija się na wszystkim, co dotyczy naszego życia. Ponosząc porażkę utwierdzamy się w przekonaniu, że jesteśmy do niczego, a odnosząc sukces, rzadko przypisujemy go sobie, a bardziej czynnikom zewnętrznym. Osoba, która ma wysoką samoocenę, jest pewna siebie, prawdopodobnie będzie akceptowała swój wygląd lub próbowała poprawić, to co da się poprawić – jednocześnie ciesząc się z odnoszonych na tym polu sukcesów. Osoba z niską samooceną, nawet wówczas kiedy otoczenie będzie pozytywnie oceniało jej wygląd, i tak będzie niezadowolona ze swojej urody, doszukując się defektów.

Dlaczego warto walczyć o pewność siebie?

Niska samoocena nie pozwala rozwinąć skrzydeł i zwyczajnie utrudnia życie. Nie jest niczym dobrym, nie świadczy o skromności czy pokorze. Osoby z niską samooceną są podatne na manipulacje. Trudniej im osiągnąć sukces, bo zwyczajnie w niego nie wierzą i boją się wziąć odpowiedzialność za swoją pracę. Brak pewności siebie odbija się relacjach towarzyskich, często wpływa na relacje w związku o odbiera radość życia – bo powoduje, że wciąż rozpamiętujemy głupstwa, które zdarzyło nam się zrobić lub potęgujemy porażkę, którą ponieśliśmy. To ogromny ciężar, który może towarzyszyć przez całe życie, jeśli nie przepracujemy pewnych spraw.

Czy wygląd może wpływać na pewność siebie?

kobieta, która lubi siebieOsoby z bardzo niską samooceną prawdopodobnie nigdy nie będą zadowolone ze swojego wyglądu, nawet wówczas, kiedy stale coś poprawiają, dbają o ciało, ćwiczą i poddają się zabiegom. Nie można jednak pominąć roli wyglądu w budowaniu pewniejszej postawy. Czasem dręczy nas kompleks, który utrudnia funkcjonowanie na jakimś polu. Wiele kobiet, jako nastolatki przejmuje się najczęściej wyimaginowanym problemem jak krzywe nogi czy większy nos, co w rezultacie nie pozwala im w pełni cieszyć się młodością i nawiązywaniem pozytywnych relacji z rówieśnikami. Dorosłe kobiety, które np. całe życie zmagały się z kompleksem krzywego nosa lub odstających uszu i po latach decydują się na korekcję, czują się dużo pewniej, bo nie przyciągają już uwagi tym konkretnym elementem swojego wyglądu. Podobnie jest z kobietami, które mają mały biust i zdecydowały się na operację. W pewnych obszarach swojego życia, czują się pewniej, bo otrzymały coś, co zawsze pragnęły mieć.

Pozbycie się największych kompleksów, z pewnością pozwala na budowanie pewniejszej postawy względem innych ludzi. Ciągłe poprawianie urody, jednak z pewnością nie sprawi, że poczucie własnej wartości wzrośnie na stałe. Warto walczyć ze swoimi kompleksami dotyczącymi wyglądu, ćwicząc, dbając o ciało, a nawet poprawiając urodę z pomocą dobrodziejstw chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej. Musimy pamiętać jednak, że nie jest to droga, która realnie pozwoli nam podnieść niską samoocenę.

Tekst powstał w oparciu o:

http://agnieszkaszromanow.natemat.pl/108097,nie-wierzysz-w-siebie-sprawdz-jakie-sa-przyczyny-niskiego-poczucia-wlasnej-wartosci

http://przewodnikduchowy.pl/a/samoocena-poczucie-wlasnej-wartosci.php

http://www.zyciowamotywacja.pl/jak-wyglad-zewnetrzny-wplywa-na-nasza-pewnosc-siebie