Blog

Nierówne piersi – zabieg

Wśród kompleksów pogarszających pewność siebie kobiet są nierówne piersi. Zabieg poprawiający ich wygląd można wykonać w klinice specjalizującej się w operacjach plastycznych. Nieduża asymetria, która występuje u wielu kobiet, nie jest powodem do niepokoju i poddawania się plastyce biustu. W przypadku rozbieżności wynoszącej przynajmniej jeden rozmiar wykonuje się korektę biustu, a metodę wybiera lekarz po konsultacji z pacjentką.

Metody korekcji nierównych piersi

Obecnie istnieje kilka sposobów na to, by poprawić nierówne piersi. Korekcja może polegać na powiększeniu mniejszej piersi, zmniejszeniu większej, zmianie rozmiaru obu piersi albo podniesieniu biustu (lifting). Z dostępnych sposobów najtrudniejszym i najdłuższym w gojeniu jest zabieg zmniejszenia piersi oraz wszczepienie implantu. Są to zabiegi inwazyjne, wymagające dłuższej rekonwalescencji, ale trwale poprawiają wygląd biustu. Natomiast metoda niwelująca nierówne piersi zabieg powiększenia tłuszczem przeszczepionym z brzucha lub pośladków w mniejszym stopniu wpływa na pogorszenie się kondycji pacjentki.

Niestety własny tłuszcz po pewnym czasie zostaje wchłonięty i konieczne jest powtórzenie zabiegu. Mniejsza pierś może zostać wypełniona także kwasem hialuronowym, jednak i ten zabieg wymaga powtórzeń. Decyzję o doborze metody, jaką zostaną skorygowane nierówne piersi, podejmuje chirurg.  Lekarz bierze pod uwagę wiele czynników, m.in. dysproporcję piersi, budowę ciała pacjentki, jej oczekiwania czy poziom hormonów.

Nierówne piersi a zdrowie kobiety

Warto pamiętać, że niewielkie różnice w wielkości piersi są całkowicie normalne i nie należy pozwolić, aby ten aspekt wyglądu wpłynął na sposób postrzegania samej siebie. Kiedy jednak asymetria jest tak duża, że nierówne piersi powodują pogorszenie się samopoczucia psychicznego, można rozważyć zabieg korygujący ich asymetrię. Przed zabiegiem należy sprawdzić, czy nierówny rozmiar nie wynika z problemów zdrowotnych, np. nowotworu lub problemów hormonalnych. Konieczne jest wykonanie szeregu badań, m.in. USG piersi. Wiele kobiet potwierdza, że powodem ich dyskomfortu psychicznego były nierówne piersi, zabieg korygujący pomógł odzyskać im pewność siebie.

Niesymetryczne piersi – o czym warto pamiętać?

Pamiętaj, aby przed zdecydowaniem się na zabieg, dokładnie rozważyć ograniczenia i możliwości, jakie daje każda z metod. Dla zadowalającego efektu estetycznego, ważny jest również wiek, waga ciała, warunki anatomiczne, a także czynniki hormonalne. Kluczowy jest również wybór doświadczonego chirurgia, który odpowiednio dobierze technikę do uwarunkowań anatomicznych oraz indywidualnych wymagań pacjentki.