Blog

Asymetria piersi – jak powstaje i co można z nią zrobić?

Piersi różnią się między sobą rozmiarem prawie u każdej kobiety. Najczęściej różnica nie jest widoczna gołym okiem i nie przysparza kobietom kompleksów. Niektóre kobiety mają z asymetrią piersi większy problem. Kiedy jedna pierś różni się od drugiej rozmiarem, a czasem nawet dwoma rozmiarami, asymetria staje się sporym problemem estetycznym, który obniża samopoczucie i wpływa na pewność siebie. Jak powstają różnice w rozmiarze pomiędzy piersiami i jakie są na to chirurgiczne i niechirurgiczne sposoby?

Jak powstaje asymetria piersi?

Różnice w rozmiarze i kształcie obu piersi najczęściej są wynikiem dwóch czynników. Pierwszy z nich to zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety podczas okresu dojrzewania, ciąży lub menopauzy. Czasem asymetria jest efektem karmienia piersią, ale w tym wypadku po czasie laktacji, często piersi wyrównują się. Drugim czynnikiem są geny. Jeśli w rodzinie kobiety borykały się z problemem nierównych piersi, z dużym prawdopodobieństwem, u żeńskiego potomstwa także powstanie asymetria. Asymetria piersi w rzadkich przypadkach może być efektem choroby – Zespołu Polanda, która objawia się m.in. brakiem lub niedorozwojem mięśnia piersiowego. Choroba ta jednak występuje bardzo rzadko i częściej dotyka mężczyzn niż kobiet.

Sposoby na optyczne wyrównanie asymetrii

Niewielka asymetria najczęściej nie jest widoczna i nie ma konieczności wyrównywania różnicy z pomocą biustonosza. Różnica, która nie jest większa niż jeden rozmiar najczęściej jest korygowana usztywnianym biustonoszem. Większe różnice wymagają specjalnych wkładek. Biustonosz dobiera się zawsze względem większej piersi, a do luźniejszej miseczki wkłada uzupełnienie. Asymetria nie zawsze przeszkadza kobietom. Niektóre nie czują potrzeby korygowania nierówności i doskonale czują się w swoim ciele.

Chirurgiczne opcje wyrównania asymetrii

Obecnie istnieje kilka opcji wyrównywania asymetrii piersi. Kandydatkami do zabiegów i operacji najczęściej są kobiety, u których dysproporcja pomiędzy jedną piersią a drugą wynosi co najmniej jeden rozmiar i wiąże się z dyskomfortem psychicznym. Do mniej inwazyjnych zabiegów zalicza się wyrównanie asymetrii z użyciem tłuszczu pobranego z ciała pacjentki. Tłuszcz pobierany jest z tej części ciała, gdzie jest jego nadmiar i wprowadzany do mniejszej piersi. Zabieg nie pozostawia dużych blizn i przeważnie stosowany jest w przypadku, kiedy asymetria jest niewielka a piersi nie różnią się znacznie kształtem. Drugą, mniej inwazyjną opcja jest wyrównanie z pomocą kwasu hialuronowego. I tutaj również można skorygować różnicę nie większą niż jeden rozmiar.

Najbardziej trwałym, ale jednocześnie inwazyjnym sposobem na wyrównanie asymetrii jest operacja chirurgiczna. Dobranie odpowiedniej techniki i metody wyrównania nierównych piersi zależy od skali i rodzaju problemu. W czasie konsultacji chirurg plastyk ogląda piersi i przedstawia pacjentce opcje najlepsze dla jej przypadku. Nie ma reguły, że zawsze zmniejsza się większą pierś do mniejszej lub na odwrót. Czasem operacja wiąże się także z korekcją kształtu piersi. Każdy przypadek jest traktowany indywidualnie, aby zapewnić pacjentce jak najlepszy efekt po operacji. Chirurg plastyk bierze pod uwagę wiele czynników: skalę dysproporcji, stabilizację wagi ciała, wiek, wahania hormonalne, budowę i proporcję sylwetki i oczekiwania pacjentki.

Zabiegi chirurgiczne są rozwiązaniem dla kobiet, które odczuwają dyskomfort i mają kompleksy z powodu asymetrii. Przed decyzją o zabiegu, kobieta powinna być świadoma zagrożeń jakie niesie za sobą poddanie się operacji chirurgicznej. Podczas konsultacji przed operacją, chirurg plastyk wyjaśnia wszystkie kwestie związane z operacją oraz okresem rekonwalescencji.

źródła:

https://www.tourmedica.pl/

https://portal.abczdrowie.pl