Blog

Plastyka piersi a wiek kobiet

Plastyka piersi u kobiet jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w chirurgii plastycznej. Najczęściej kobiety decydują się na powiększenie biustu. Według statystyk prowadzonych przez International Society of Aesthetic Plastic Surgery w roku 2019 na powiększenie piersi zdecydowało się ponad 1,8 mln kobiet na świecie. Z roku na rok liczba ta jest coraz wyższa. Dlaczego kobiety tak chętnie decydują się na powiększenie biustu?

W jakim wieku kobiety najchętniej powiększają piersi?

W zagadnieniu dotyczącym augmentacji piersi duże znaczenie ma wiek pacjentki. Plastyka piersi, wiek mogą wiele powiedzieć o przyczynach decyzji dotyczącej operacji. Najczęściej plastyka piersi u kobiet wykonywana jest u osób w wieku 19–34 lata (53,9%), nieco rzadziej u kobiet w wieku 35–50 lat (35%). Na operację biustu decyduje się niewiele kobiet w przedziałach 51–64 lata (7,2%), 18 i mniej (2,8%) czy 65 i więcej (1,1%).

Jak widać, na plastykę piersi decydują się przede wszystkim kobiety w średnim wieku. Powyżej 50. r.ż. odsetek ten gwałtownie spada. Także kobiety młode i nastoletnie poddają się tej operacji rzadko. Prawdopodobnie wiąże się to z ich niepełnoletniością. Plastyka piersi w tym wieku najprawdopodobniej wiąże się kwestiami zdrowotnymi, nieestetycznymi.

Przyczyny plastyki piersi u kobiet

Biorąc pod uwagę wiek osób poddających się operacji, można przypuszczać, że plastyka piersi u kobiet jest związana z wyglądem i upodobaniami estetycznymi. Kobiety chcąc wyglądać bardziej atrakcyjnie, czuć się kobieco, decydują się na powiększenie biustu. Mały rozmiar piersi często bywa przyczyną kompleksów i braku pewności siebie. Zabieg augmentacji piersi pozwala na poprawę samopoczucia i przyjaźniejszego spojrzenia na samą siebie.

W późniejszym wieku powodem plastyki piersi u kobiet może być zdrowie. W celu leczenia lub profilaktyki nowotworu piersi wykonuje się mastektomię. Piersi uznaje się za symbol kobiecości, dlatego kobiety poddają się operacji wszczepienia implantów. 

Zabieg powiększenia piersi a styl życia

Pamiętaj, że w wyglądzie, tak samo jak w modzie, często dominują trendy. W latach 90., a także na początku XXI wieku wiele kobiet pragnęło powiększać piersi okrągłymi implantami, które często były większe od naturalnych proporcji sylwetki. Obecnie dominuje jednak naturalny wygląd, dlatego wielkość implantów powinna być dobierana taki sposób, aby nie zaburzyć sylwetki kobiety. Ostateczny rozmiar zależy od konsultacji z lekarzem.