Blog

Plastyka piersi a ryzyko zabiegu

Ponieważ plastyka piersi jest zabiegiem chirurgicznym, jak każdy inny może się wiązać z ryzykiem po zabiegu i możliwymi powikłaniami. Oczywiście lekarze dbają o to, by pacjentki, które są w grupie ryzyka, nie poddawały się zabiegowi. Zwraca się uwagę również na zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa. Dlatego przed zabiegiem wykonuje się szereg badań, które pozwolą go odpowiednio dobrać i zminimalizować ryzyko. Jakie mogą być powikłania po powiększaniu piersi i jakie jest realne ryzyko ich wystąpienia?

 

Przeciwskazania do plastyki piersi

Wiele kobiet, które mają mały biust i jest on przyczyną ich kompleksów, marzy o zabiegu powiększania piersi. Nawet jeśli któraś z nich zdecyduje się na zabieg, może znaleźć się w grupie, której wykonanie zabiegu zostanie odmówione. Dlaczego? Ponieważ lekarz ma obowiązek przede wszystkim nie szkodzić, więc jeśli stwierdzi, że pacjentka nie powinna mieć przeprowadzanej operacji plastyki piersi, ma prawo odmówić wykonania takiego zabiegu.

 

Do przeciwwskazań powiększania piersi należą przede wszystkim:

  • choroby nowotworowe,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • ciężkie schorzenia nerek i wątroby,
  • choroby układu krążenia,
  • czasem ciąża i okres karmienia.

Odmowa wykonania zabiegu na podstawie powyższych czynników, nie jest objawem złośliwości lekarza, a jedynie troską o zdrowie i życie pacjentki, u której mogłyby pojawić się powikłania w trakcie lub po zabiegu.

Plastyka piersi a ryzyko wystąpienia powikłań

Największe ryzyko wystąpienie powikłań w trakcie lub po zabiegu plastyki piersi występuje, gdy kobieta podda się operacji niedoświadczonemu i niekompetentnemu lekarzowi, który źle wykona zabieg albo nie weźmie pod uwagę przeciwwskazań.

 

Najczęstszą obawą kobiet powiększających piersi jest wystąpienie BIA – ALCL, czyli anaplastycznego chłoniaka wielkokomórkowego związanego z implantami piersi. Ryzyko jego wystąpienia jest jednak naprawdę małe, według badań nie przekracza 0,0004%, co sama amerykańska agencja FDA określa mianem „niskie”.

Ryzykiem objęta jest też procedura zabiegu, ponieważ wiąże się z narkozą i utratą krwi. Dobry lekarz nie podejmie się jednak operacji, jeśli nie będzie miał pewności, że te powikłania nie nastąpią.

 

Plastyka piersi a powikłania

Możliwym powikłaniem jest także infekcja, która zdarzyć się może po każdym zabiegu chirurgicznym. Jednak jeśli będziemy dbać o higienę rany i stosować się do zaleceń lekarza, ryzyko jej wystąpienia jest znikome.

 

Powikłania pozabiegowe związane z implantami, jak ich wypadanie, czy pofałdowanie występują zazwyczaj, jeśli osoba poddana zabiegowi nie stosuje się do zaleceń, między innymi poprawnych pozycji spania po plastyce piersi.

 

Każdy zabieg chirurgiczny niesie za sobą jakieś ryzyko. Wybór doświadczonego lekarza oraz dostosowanie się do jego zaleceń pozwala znacznie minimalizować ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań.