Blog

Implanty piersi a bezpieczeństwo

Implanty piersi a bezpieczeństwo to kwestia, która od dawna jest kontrowersyjna w przypadku zabiegu powiększania biustu. Wiele kobiet, które decydują się na powiększenie piersi, korzysta z implantów, ponieważ ich kształt oddaje w pewien sposób naturalną wypukłość biustu. Bezpieczeństwo implantów wciąż jednak pozostaje kwestią sporną. Dyskutują o niej nie tylko pacjentki, ale również chirurdzy. Rozwiewamy wątpliwości, odpowiadając na jedno z najważniejszych pytań – czy implanty piersi są bezpieczne?

Implanty piersi a bezpieczeństwo

Obecnie na rynku możemy znaleźć nie tylko implanty wykonane z silikonu, ale również takie, które zostały wypełnione roztworem fizjologicznym soli, czyli saliną. Wcześniej panowało powszechne przekonanie, że to właśnie ten drugi rodzaj implantów jest znacznie bezpieczniejszy. Twierdzono, że w przypadku przebicia organizm wchłonie sól fizjologiczną, dzięki czemu zapobiegniemy uwolnieniu niebezpiecznych środków. 

To przekonanie zostało jednak obalone, gdy na rynku pojawiły się implanty silikonowe. Materiał bardziej spoisty sprawia, że nawet w przypadku uszkodzenia torebki implantu, silikon nie wydostanie się na zewnątrz. Dlatego też silikonowe implanty piersi a bezpieczeństwo od samego początku idą w parze. Dodatkowo materiał jest praktyczniejszy w użytkowaniu. Substancja pozostaje na swoim miejscu i nie zmienia kształtu nawet po uszkodzeniu torebki implantu. Często dla zwiększenia bezpieczeństwa stosuje się podwójne torebki implantu, mające na celu ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. 

Jak sprawdzić bezpieczeństwo implantów?

Po wprowadzeniu silikonowych implantów piersi na rynek Amerykańska Agencja Żywności i Leków rozpoczęła badania nad długoterminowym bezpieczeństwem produktu. Obserwacja trwała 5 lat, w której czasie nie zauważono u pacjentek problemów z płodnością, nowotworów piersi czy chorób tkanki łącznej. Implanty piersi a bezpieczeństwo podkreśla również fakt, że nie wykryto ryzyka reumatologicznego zapalenia stawów. Badania w tym zakresie są zatem bardzo obiecujące. 

Bezpieczne dla zdrowia?

Zgodnie z badaniami bezpieczeństwo implantów piersi jest zatem na wysokim poziomie. Pamiętajmy jednak, że implantacja, tak jak każdego ciała obcego, niesie ze sobą ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji w organizmie. Komplikacje są jednak bardzo rzadkie. Dodatkowo powiększanie piersi zalicza się do zabiegów inwazyjnych. Oznacza to, że na implanty piersi a bezpieczeństwo ma wpływ również okres rekonwalescencji. W tym czasie kobiety powinny szczególnie o siebie dbać, aby zachować odpowiednie zdrowie.