Blog

miesiączka na plaży nie daj się

Miesiączka na plaży? Nie daj się!

Zwykle wakacje planujemy kilka miesięcy przed wyjazdem. Staramy się dobrze wybrać miejsce oraz odpowiedni hotel czy też apartament. Niektórzy z nas wybierają namioty, inni drewniane chatki.  Zawsze miło jest mieć wszystko pod kontrolą. Czekamy na nasz upragniony odpoczynek, słońce oraz piaszczystą plażę. Nie czekamy jednak na pojawienie się okresu w trakcie naszych wakacji. Nie chcemy też generalnie pojechać na wakacje kilka dni przed pojawieniem się miesiączki. Na szczęście można sobie z tym poradzić tak, żeby miesiączka na plaży była jak najmniejszą niedogodnością na plaży. Przygotowaliśmy kilka sprawdzonych porad, które pozwolą przyjemniej przetrwać te dni.

(Nie)regularny cykl

Warto zacząć od tego, że jeżeli Twoje cykle są regularne od lat, to nie zaszkodzi sprawdzić w kalendarzu, na kiedy przypada okres i pod to dostosować letni urlop. Z pewnością wiesz, ile mniej więcej trwa Twój cykl miesiączkowy. Oczywiście, często nie możemy dostać urlopu wtedy, kiedy byśmy chciały. Spora część kobiet jednak ma nieregularny cykl, który zawsze może różnić o kilka dni. Co więcej, stres czy zmiana klimatu również mogą wpłynąć na przesunięcie pierwszego dnia krwawienia czy wpłynąć na jego intensywność. Nierzadko zdarza się, że dłuższa podróż czy też upał przyspieszają pojawienie się okresu. Warto jednak mieć w pamięci cykliczność miesiączki przy planowaniu wakacji.

miesiączka na plaży nie daj się

Okres na wakacjach

Co jeśli złapie nad podczas urlopu? Do torebki spakujmy wkładki, podpaski lub tampony. Podczas pobytu na wakacjach nie warto przecież ryzykować szukaniem sklepu, który będzie sprzedawał artykuły menstruacyjne. Warto jest też zastanowić się nad coraz bardziej popularnym kubeczkiem menstruacyjnym. Jest to bardziej ekologiczne rozwiązanie, a dodatkowo zapewnia wyjątkowy komfort użytkowania, dlatego może z powodzeniem być uznane za sposób na okres na plaży. Bez problemów można z nim pływać, nie obawiając się o niechciane problemy. Silikon medyczny sprawia, że jest on w pełni bezpieczny do użytkowania. Z kubeczkiem menstruacyjnym niemalże nie czujemy, że mamy okres, a nie przesusza też okolic intymnych. Pamiętajmy jednak, że trzeba go zmieniać co 7-10 godzin, aby zachować odpowiednią higienę. Kubeczek ten jest wielorazowy i wystarczy umyć go wodą. Jeżeli zdecydujesz się na tampony, to zależnie od intensywności krwawienia wymieniaj je co 2-5 godzin. W drogeriach i specjalnych sklepach znajduje się już szeroki wybór zarówno kubeczków menstruacyjnych, jak i tamponów, co pozwoli na miłe spędzenie lata. Miesiączka na plaży nie pokrzyżuje nam już planów.

Sposoby na miesiączkę na plaży

Zdarza się, że nasza miesiączka pojawia się podczas wypoczynku nad morzem czy też jeziorem. Staraj się wtedy unikać wysokich temperatur i zbyt długiego przebywania na słońcu. Zbyt wysokie temperatury mogą prowadzić do zwiększenia intensywności krwawienia. Bezzasadnym mitem jest jest, że aktywność fizyczna jest niezalecana podczas okresu. Wręcz przeciwnie – spacer na świeżym powietrzu, lekki ruch i ćwiczenia rozciągające mogą zmniejszyć odczuwany ból i pomóc przetrwać ci te kilka trudniejszych dni.

miesiączka na plaży nie daj się

A co jeżeli biorę tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne sprawiają, że nasz cykl miesiączkowy uzależniony jest od przyjmowanych przez nas hormonów (w tabletkach znajdują się zazwyczaj progesteron nierzadko uzupełniony estrogenami). Warto zaznaczyć, że podczas kilkudniowej przerwy nie przyjmujemy tychże hormonów. W przypadku niektórych tabletek antykoncepcyjnych charakterystyczna jest przerwa od przyjmowania tabletek na kilka dni. Obecnie dopuszczalne jest niewywoływanie okresu lub odsunięcie go w czasie. Należy jednak z całą mocą podkreślić, że nie powinno robić się tego samemu, a takiej decyzji podejmować bez konsultacji z lekarzem. Jeżeli okres wypada podczas Twojego urlopu – wspomnij o tym swojemu ginekologowi. Postarajcie się razem znaleźć rozwiązanie i być może przesunąć Twoją miesiączkę o kilka-kilkanaście dni.

Podsumowanie

Miesiączka na plaży to krępujący temat, ale pamiętaj, że to naturalny proces w ciele kobiety i nie ma co bez potrzeby się nim martwić. Regularna miesiączka świadczy o dobrostanie naszego organizmu. Jej brak w młodym wieku najczęściej wskazuje na ciążę. Jeżeli jednak miesiączka nie pojawia się pomimo braku ciąży, to może być znak pojawienia się choroby ogólnoustrojowej.