Blog

Dyscypliny sportowe na świeżym powietrzu

Sport na świeżym powietrzu to idealne rozwiązanie dla tych osób, które niekoniecznie mają czas na codzienne treningi na siłowni czy zajęcia fitness. Już 5 minut codziennej aktywności w otoczeniu zieleni pozwala na podwyższenie samopoczucia i wzmocenienie poczucia własnej wartości. Sport na świeżym powietrzu pozwala również na odpowiednie dotlenienie organizmu, co wpływa również na poprawę metabolizmu. Przedstawiamy najpopularniejsze dyscypilny sportowe, które z powodzeniem można uprawiać na zewnątrz, niezależnie od warunków pogodowych.

Zalety sportu na świeżym powietrzu

Pamiętajmy, że aktywny tryb życia pozwala na zachowanie odpowiedniej kondycji zdrowotnej, a także wpływa na poprawę ogólnego samopoczucia. Warto pamiętać o aktywności fizycznej nie tylko w siłowniach, czy klubach fitness, ale wyjść poza cztery ściany, doświadczyć pozytywnego zmęczenia i dotlenić swój organizm. Do najważniejszych zalet uprawiania dyscyplin sportowych na zewnątrz należą:

  • popraw ogólnej kondycji organizmu
  • zmniejszenie ryzyka zachorowania na schorzenia cywilizacyjne, takie jak otyłość, cukrzyca czy choroba serca
  • poprawa wyglądu sylwetki
  • znaczna poprawa samopoczucia

Jazda na rowerze

Rower to przede wszystkim świetny, ekologiczny środek transportu. Dodatkowo, wpływa pozytywnie na naszą kondycję. Rowerowy sport na świeżym powietrzu można uprawiać nie tylko w czasie niedzielnych wycieczek poza miasto, ale również wybierać się nim do pracy czy na zakupy. Większość dużych miast posiada doskonale skomunikowaną sieć ścieżek rowerowych, która pozwala na sprawne i łatwe poruszanie się.

Siłownia plenerowa

Dyscyplina sportowa tego rodzjau zyskuje ostatnią coraz większą popularnośc. Przede wszystkim za sprawą wygody. Takie rozwiązanie można z łatwością połączyć ze spacerem z dzieckiem, czy z rodziną. Siłownie plenerowe tworzone są zwykle przy placach zabawach oraz boiskach sportowych. Każde z urządzeń opatrzone jest dodatkowo instrukcją obsługi.

Jazda na rolkach

Na całe szczęście ta dyscyplina sportowa nie jest zarezerwowana tylko dla dzieci. W miastach organizowane są wydarzenia promujące taką aktywność, podczas których miłośnicy rolkarstwa mogą się spotkać i wspólnie poszusować. Do najpopularniejszych należy nightskating, w czasie którego uczestnicy jeżdżą po ulicach miasta w nocy. Całość wygląda bardzo barwnie, a przede wszystkim promuje dobrą zabawę i przyjemności ze sportu na świeżym powietrzu.

Bieganie

Najtańsza i najmniej wymagająca forma dyscypliny spotowej. Do biegania potrzebujemy jedynie wygodnego obuwia i pozytywnego nastawienia. Endorfiny wydzielające się w czasie sportu na świeżym powietrzu wpływają pozytwywnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na funkcjonowanie całego organizmu. Spróbuj!

Nording walking jako sport na świeżym powietrzu

Ta dyscyplina sportowa przyszła do Polski z północnej Finlandii, gdzie została wymyślona jako trening dla narciarzy biegowych. Maszerowanie z kijkami pozytywnie wpływa na całe nasze ciało: wzmacnia siłę i wytrzymałośc ramion, spala się więcej kalorii niż przy zwykłym chodzeniu. Możliwość podparcia w czasie chodzenia zapewnia stabilność i odciąża stawy. Wplyw na funkcjonowanie oeganizmu jest nieoceniony, przede wszystkim daje możliwość poprawy motoryki.

Gry zespołowe

Kategoria dyscyplin sportowych adresowana do osób, lubiących wspólną zabawę. Niezależnie czy wybierzemy siatkówkę plażową podczas słonecznego urlopu czy koszykówkę, wspólny sport na świeżym powietrzu pozwoli na poprawę wytrzymałości i wzmocni siłę mięśni. Dodatkowo, gry zespołowe ćwiczą umiejętność taktycznego myślenia i poprawiają koncentrację.

Podsumowanie

Sport na świeżym powietrzu posiada mnóstwo zalet i niezależnie od rodzaju daje nieocenione rezultaty, zarówno motoryczne, kondycyjne, jak i towarzyskie. Początkowo możemy zdecydować się na ruch 2-3 razy w tygodniu. Pozwoli to na utrzymanie lepszej systematyczności i efektywności w czasie ćwiczeń.