Blog

Dyscypliny sportowe na świeżym powietrzu

sport na świeżym powietrzu

Idzie wiosna! Astronomiczny przełom wiosny i jesieni jest już za nami. Coraz dłuższe i słoneczniejsze dni radują nasze serca. Cieplejsza aura pozwala na zostawienie zimowych kurtek w szafie. Równocześnie powietrze zaczyna mieć charakterystyczny, wiosenny zapach. To wszystko sprawia, że jesteśmy coraz bardziej skłonni do wychodzenia na dwór. Równocześnie wielu z nas zastanawia się, jakie sporty uprawiać na dworze. Czy potrzebny jest specjalistyczny sprzęt? Czy też wystarczą wygodne adidasy? W poniższym artykule przedstawię najpopularniejsze – i wcale nie takie oczywiste – dyscypliny sportowe na świeżym powietrzu.

Sport numer jeden – spacer

Dla wielu z nas może być to szokujące, ale to spacer jest najczęściej uprawianą aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu. Wielu z nas robi to mimowolnie lub zupełnie nieświadomie. Nie przykładamy przecież wagi do chodzenia do sklepu czy też nie rozważamy drogi na przystanek jako aktywności fizycznej. Okazuje się jednak, że klasyczny spacer ma wiele prozdrowotnych właściwości. Poprawia on ukrwienie naszych nóg oraz kręgosłupa. Dzięki temu nasze kręgi są odpowiednio odżywione oraz mają wystarczająco dużo tlenu. Zauważono również, że spacer pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe pleców. Skorzystajmy więc ze słonecznej aury i wyjdźmy na spacer w poszukiwaniu pierwszych, wiosennych kwiatów. Nasze stawy, serce oraz płuca nam za to podziękują.

Sport numer dwa – jazda na rowerze

Jazda na rowerze jest nie tylko łatwo dostępna, ale także ekologiczna. Dojeżdżając do pracy rowerem możemy zaoszczędzić sobie pieniądze, a planecie dwutlenek węgla. Możemy również zadbać o nasze zdrowie. Jazda na rowerze pozwala nam spalić dość dużo kalorii, a także wiąże się z niewielką ilością ewentualnych kontuzji. Warto zaznaczyć, że jazda na rowerze wiąże się ze stosunkowo niewielkim obciążeniem stawów kolanowych. Tym samym może być to dobry pomysł na aktywność fizyczną dla kobiet, które skarżą się na ból kolan. Co jednak warto zaznaczyć, przed wyruszeniem w trasę rowerową trzeba zadbać o odpowiednie utrzymanie roweru. Warto oddać go na potrzebny przegląd oraz dopompować koła. Bezwzględnie wskazane jest także noszenie kasku rowerowego. Zauważono, że jazda na rowerze zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

sport na świeżym powietrzu

Sport numer trzy – nordic walking

Wydaje się, że nordic walking w ostatnich latach straciło na popularności. Ta pochodząca z północnej Finlandii aktywność sportowa ma jednak sporo zalet. Wzmacnia ona siłę ramion oraz ogólną wytrzymałość ramion. Kijki używane podczas nordic walking sprawiają, że nasze kończyny dolne są niejako odciążone, a tym samym oddziałuje na nie mniejsza liczba kilogramów. Przysporzyć pewnych trudności może wybór kijków oraz wykształcenie odpowiedniej techniki chodzenia. Warto wybrać je w sklepie, w którym pracują odpowiedni doradcy.

Sport numer cztery – ping-pong

Dyscypliny sportowe na świeżym powietrzu są bardzo zróżnicowane, ale ta kolejna nie przychodzi nam na myśl jako pierwsza. Tenis stołowy, zwany powszechnie ping-pongiem, jest uprawiany zazwyczaj w zamkniętych halach. Niemniej jednak w ostatnich latach przybywa otwartych, publicznych stołów. W bezwietrzne dni gra na takich stołach przebiega sprawnie. Warto zaznaczyć, że koszt zakupu paletek oraz piłeczek jest niewysoki – za cały komplet zapłacimy do 50 złotych. Tym samym jest to sport, który nie wymaga dużych wydatków przed rozpoczęciem jego uprawiania. Pewnym minusem jest jednak fakt, że nawet lekki wiatr może pokrzyżować nasze plany grania w tenisa stołowego na otwartym powietrzu. Wiele siłowni oferuje jednak możliwości gry oraz wypożyczenie sprzętu w ramach karnetu.

sport na świeżym powietrzu

Sport numer pięć – jazda na rolkach

Rolki powolnie odzyskują swoją popularność. Nic dziwnego, to bardzo przyjemny sposób na spędzenie wolnego czasu. Pozwalają na rozwój koordynacji ruchowej oraz symetryczne rzeźbienie sylwetki. Warto zaznaczyć, że wbrew pozorom jest to sport dość bezpieczny. Upadki zdarzają się stosunkowo rzadko. Należy jednak zachowywać odpowiednią i nie za wysoką prędkość. Ponadto bardzo ważne, aby kupując rolki kupić także ochraniacze na kolana, łokcie, nadgarstki. Podobnie jak w przypadku jazdy na rowerze nie należy rezygnować z odpowiedniego kasku. Jest on kluczowy nawet w przypadku nawet błahych urazów czaszki.

Podobne wpisy