Blog

Medycyna estetyczna a chirurgia plastyczna – różnice

Kiedy nadchodzi moment wyboru zabiegu, pojawia się pytanie: medycyna estetyczna a chirurgia plastyczna – co wybrać? Współcześnie jest wiele sposobów na poprawienie urody i zachowanie młodego wyglądu na dłużej, jednak jak wybrać najodpowiedniejszy dla siebie zabieg?

Najistotniejsze różnice – przeczytaj, zanim wybierzesz

Główną różnicą między medycyną estetyczną a chirurgią plastyczną jest skala wprowadzanych zmian w ciałach pacjentów. Chirurgia plastyczna polega na trwałym zmienianiu wyglądu ciała, np. poprzez wszczepianie implantów, pozbawienie niektórych części, np. kości nosa, lub przeszczepianiu tkanek ciała w inne jego miejsce. Natomiast w przypadku medycyny estetycznej unika się zabiegów powodujących trwałe zmiany. Jej celem jest korekta wyglądu i poprawienie niesatysfakcjonujących elementów urody.

Porównanie medycyna estetyczna a chirurgia plastyczna dotyczy także efektów, jakie można osiągnąć. Zabiegi chirurgiczne są poważniejsze, bardziej ingerują w ciało pacjenta, są jednak trwalsze i mogą na stałe zmienić wygląd. Medycyna estetyczna oferuje rozwiązania tymczasowe, które muszą być powtarzane, ponieważ efekt zabiegu zanika po pewnym czasie.

Medycyna estetyczna a chirurgia plastyczna – dostosuj zabieg do swojego celu

Wybierając pomiędzy medycyną estetyczną a chirurgią plastyczną, należy przede wszystkim określić, jaki efekt chce się osiągnąć. W ramach chirurgii plastycznej wykonuje się m.in. korektę nosa, powiększenie lub zmniejszenie piersi, liposukcję, plastykę powiek, plastykę brzucha, a nawet przeszczep włosów. Natomiast medycyna estetyczna dotyczy powiększania ust, wygładzania zmarszczek botoksem, mezoterapii igłowej czy usuwanie przebarwień.

Zabiegi chirurgiczne są droższe i bardziej skomplikowane niż zabiegi z medycyny estetycznej. Przemawia za nimi ich dłuższa trwałość i brak konieczności poprawiania zabiegu co kilka tygodni czy miesięcy. Chirurgia plastyczna w niektórych przypadkach może być lepszym rozwiązaniem w bardziej wymagających przypadkach.

Warto pamiętać o tym, że każda ingerencja w ciało niesie ze sobą ryzyko powikłań. Aby ich uniknąć lub zminimalizować ryzyko wystąpienia, warto wybierać rekomendowane kliniki i sprawdzonych lekarzy. Istotne jest również stosowanie się do zaleceń i kontrolowanie miejsca poddanego zabiegowi.