Blog

Leczenie otyłości – operacyjne i nieoperacyjne

Otyłość to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Metody radzenia sobie ze zbędnymi kilogramami zależą przede wszystkim od podłoża otyłości. W naszym artykule przedstawimy Ci kilka z najpopularniejszych sposobów!

Nieoperacyjne metody leczenia otyłości

Leczenie otyłości rozpoczyna się zazwyczaj od zastosowania nieoperacyjnych metod. Wśród nich wyróżnia się zastosowanie odpowiedniej diety, leczenie farmakologiczne lub terapię behawioralną. Większość osób zaczyna od zmiany stylu życia, eliminacji nieprawidłowych nawyków żywieniowych czy zwiększenie aktywności fizycznej. Często jednak zdarza się, że metody te nie są wystarczająco skuteczne lub ich efekty nie są zadowalające. W takich przypadkach warto zastanowić się nad rozpoczęciem operacyjnego leczenia otyłości.

Metoda ominięcia żołądkowego

Jest to skuteczna forma operacyjnego leczenia otyłości, która polega na odcięciu części żołądka, co skutkuje zmniejszeniem ilości przyjmowanego pokarmu. Metoda ta jest nieodwracalna, a pacjent jest zmuszony do przyjmowania witamin do końca życia.

Operacje wyłączające z ominięciem dwunastnicy

W metodzie tej usuwane jest 2/3 żołądka, a jelito cienkie dzielone jest na trzy części, przez co żołądek przyswaja mniej substancji odżywczych. Po zabiegu tym pacjent powinien suplementować witaminy do końca życia oraz regularnie przeprowadzać badania krwi. Metoda ta jest bardzo skuteczna w leczeniu otyłości, choć mogą wystąpić pewne skutki uboczne, takie jak niedokrwistość, niedożywienie, wzdęcia czy biegunki.

Metoda założenia opaski

Metoda ta polega na założeniu opaski na żołądek, która następnie dzieli organ na dwie części. Ogromną zaletą tej techniki jest fakt, że jest ona w pełni odwracalna, a pacjent w krótkim czasie dochodzi do siebie po zabiegu. Jest ona wykonywana najczęściej metodą laparoskopową, choć może być również wykonywana metodą tradycyjną. Przed zabiegiem niezbędny jest dokładny wywiad, ponieważ operacji również mogą towarzyszyć niepożądane skutki.

Metoda BIB System

Jest to nieoperacyjna metoda leczenia otyłości, w której w żołądku umieszczana jest sonda z balonikiem, który napełniany jest solą fizjologiczną, po czym pozostawiany jest w żołądku. Zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu dożylnym i trwa od dziesięciu do piętnastu minut, a już po kilku godzinach pacjent może opuścić klinikę i wrócić do domu. Balonik ten usuwany jest po okresie od dwóch do sześciu miesięcy.