Blog

Zabiegi na otyłość – dla kogo?

Otyłość to choroba cywilizacyjna, na którą cierpi coraz więcej osób. Nie ma wątpliwości, że skuteczna z nią walką to wyzwanie, które trzeba podjąć, bo nieleczona może okazać się bardzo niebezpieczna. Dobrym rozwiązaniem dla osób zmagających się z tym problemem mogą być chirurgiczne zabiegi na otyłość. Ich celem jest spadek masy ciała pacjenta. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polegają i jakie są ich skutki.

Chirurgia bariatryczna – na czym polega?

Zabiegi na otyłość dzielą się na trzy rodzaje. Pierwszym z nich są zabiegi restrykcyjne. Polegają one na zmniejszeniu pojemności żołądka pacjenta, skutkując ograniczeniem ilości przyjmowanych przez niego pokarmów. Drugi rodzaj to zabiegi wyłączające. Ich celem jest ograniczenie wchłaniania składników odżywczych, które dostarczają nadmiar energii (węglowodany, tłuszcze). Trzeci typ to zabiegi skojarzone – łączą one dwie wyżej wymienione metody.

Zabiegi na otyłość – wskazania i zalety

Zabiegi na otyłość są zalecane głównie osobom od 18 do 60 roku życia spełniającym odpowiednie wymagania. Operacje bariatryczne przeznacza się dla tych pacjentów, u których metody zachowawcze walki z otyłością zawiodły. Często cierpią też na choroby towarzyszące. Niezależnie od rodzaju zabiegu na otyłość, powinien być on zawsze poprzedzony odpowiednimi przygotowaniami, a pacjent powinien zostać objęty kompleksową opieką. Ważna jest korekta jego nawyków żywieniowych – zarówno przed operacją, jak i po niej. Zmiana diety i stylu życia powinny doprowadzić do redukcji masy ciała jeszcze przed zabiegiem – znacznie zmniejszy to ryzyko pojawienia się komplikacji pooperacyjnych.

Zabiegi bariatryczne zapewniają większą i dłużej utrzymującą się redukcję masy ciała niż w przypadku leczenia farmakologicznego czy zmiany stylu życia. Po chirurgicznym zabiegu na otyłość poprzedzonym leczeniem zachowawczym (dietą i farmakoterapią), dochodzi do spadku masy ciała pacjenta, poprawy jakości jego życia, a także do złagodzenia lub ustąpienia przebiegu chorób współistniejących.