Blog

5 najpopularniejszych mitów o odchudzaniu

Presja na szczupłą sylwetkę i wysportowane ciało jest ogromna. Większość z nas chciałaby móc pochwalić się szczupłym ciałem, jednak nie wszyscy mamy zacięcie do prowadzenia aktywnego trybu życia oraz pilnowania zdrowej diety. Najczęściej, kiedy zauważamy, że czas najwyższy aby zrzucić zbędne kilogramy, to staramy się przeczytać i dowiedzieć jak najwięcej o sposobach na utratę wagi. Informacje, które wydają się być oczywistą wiedzą na temat odchudzania,a czasem wręcz jego podstawą, nie zawsze mają przełożenie na rzeczywistość. Jakie są najpopularniejsze mity dotyczące odchudzania?

Mit#1 Dieta niskotłuszczowa lub beztłuszczowa to najlepszy sposób na utratę wagi

Ten mit ma chyba swoje źródła w przekonaniu, że zjadane tłuszcze najszybciej odkładają się w biodrach. Tymczasem tłuszcze są niezbędnym elementem naszej diety, Około 30% spożywanych kalorii w ciągu dnia powinno pochodzić ze zdrowych tłuszczów. Tłuszcze odpowiadają za wchłanianie witamin A, D, K i E. Najważniejsze, aby z diety wyeliminować niezdrowe tłuszcze trans, które są składnikiem wielu niezdrowych przekąsek. Wprowadzenie do diety tłuszczów pochodzących z olejów np. rzepakowego, oliwy lu lnianego z pewnością tylko pomoże Ci w utracie zbędnych kilogramów.

Mit# Restrykcyjna dieta powoduje skuteczne odchudzanie

Takie głodowe diety stosujemy najczęściej wtedy, kiedy wpadniemy w „dietetyczną panikę” lub potrzebujemy w szybkim czasie zrzucić parę kilogramów (np. po to aby wejść w sukienkę). Restrykcyjna dieta rzeczywiście pomaga szybko pozbyć się zbędnych kilogramów, jednak tylko na bardzo krótką metę, która najczęściej kończy się efektem jo-jo. Podczas głodowych diet tracimy nie tylko tkankę tłuszczową, ale także mięśnie. Po takiej diecie następuje zmiana w przemianie materii. Organizm potrzebuje mniej kalorii, dlatego powrót do zjadania trochę większych posiłków będzie powodował przyrost wagi. Zrównoważona dieta i aktywność fizyczna pozwala na budowanie mięśni i nadążaniem za tempem przemiany materii.

Mit#3 Jedzenie późnym wieczorem powoduje przyrost wagi

Jest to prawda, jednak tylko pod dwoma warunkami. Po pierwsze: osoby, które opuszczają posiłki w ciągu dnia i zjadają duży posiłek wieczorem częściej tyją. Po 2: jeśli wieczorem zjadasz niezdrowe przekąski takie jak chipsy, szansa na przytycie jest większa. Badanie przeprowadzone w Dunn Nutrition Center pokazują, że to mit. Badanie polegało na tym, że ochotników w okresach próbnych najpierw karmiono dużym obiadem i małą kolacją a następnie małym obiadem i dużą kolacją. Badanych umieszczono w urządzeniu mierzącym przechowywane i spalane kalorie. Wyniki pokazały, że osoby zjadające duży posiłek późno wieczorem nie sprawił żadnego przyrostu tkanki tłuszczowej. Okazuje się, że problemem nie jest zjadanie posiłków późnym wieczorem, tylko brak systematyczności w jedzeniu.

Mit#4 Węglowodany tuczą

Jak mówi znane powiedzenie „co za dużo, to niezdrowo”. Węglowodany są niezbędnym składnikiem codziennej diety. Obejmują m.in. pełnoziarniste pieczywo, makarony, ryż, kasze, a także owoce i warzywa. Najlepsze dla organizmu są węglowodany złożone. Kilka lat temu panowała moda na diety niskowęglowodanowe np. białkowa dieta Dukana, jednak spożywanie zbyt dużej ilości białka może mieć dla organizmu fatalne skutki. Problemem nie są węglowodany same w sobie, a ilości jakie zdarza się nam spożywać. Często węglowodany zawarte w posiłku traktujemy jak jego podstawę np. kiedy zjadamy makaron z dodatkami. Węglowodany powinny być częścią posiłku, a nie jego podstawą.

Mit#5 Banany tuczą

Banany zawierają sporo cukrów prostych a kaloryczność 1 banana wynosi około 100kcal. Jeśli banany są częścią codziennego zapotrzebowania na energię, nie spowodują tycia. Czasem przychodzi ochota na coś słodkiego. Z pewnością lepiej wtedy zjeść banana niż batonika czekoladowego.

https://www.webmd.com/diet/news/20081028/the-truth-behind-ten-diet-myths#3
http://www.netdoctor.co.uk/healthy-eating/a11663/top-10-diet-myths/