Blog

Kontrola implantów – jak to robić?

Umieszczenie implantów piersi jest dla wielu kobiet spełnieniem marzeń. Nie można jednak zapomnieć, że każda operacja plastyczna jest poważną ingerencją w nasz organizm – plastyka piersi również. Kontrola implantów po operacji jest czymś, co każda pacjentka decydująca się na tego typu zabieg powinna wdrożyć i regularnie stosować. Uchroni ją to przed przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi, jakie mogłyby pojawić się po operacji.

Dlaczego kontrola implantów jest ważna?

Jak każdy zabieg chirurgiczny, plastyka piersi także niesie ze sobą pewne zagrożenia. Implanty po plastyce piersi mogą się na przykład przemieścić, co poskutkuje zmianą kształtu biustu. Mogą pojawić się guzy, nierówności, widoczne albo wyczuwalne pofałdowania implantu, a także opuchnięcie czy wydzieliny z sutków. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów pacjentka powinna jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Rzadko występującymi powikłaniami są infekcje i pęknięcia implantu, jednak one również wymagają natychmiastowego kontaktu ze specjalistą. Rekonwalescencja po plastyce piersi trwa zwykle do około trzech tygodni, a do ćwiczeń fizycznych można wrócić po mniej więcej ośmiu tygodniach. W tym czasie mogą pojawić się ból, obrzęki oraz zaczerwienienia. Regularna kontrola implantów pomoże pacjentce uchronić się przed poważniejszymi, niepożądanymi objawami.

Jak kontrolować implanty piersi?

Najłatwiejszym sposobem na kontrolowanie implantów jest ich samodzielne badanie i obserwacja. Poza tym kontrola implantów powinna także regularnie mieć miejsce u lekarza. Najczęściej odbywa się ona za pomocą rezonansu magnetycznego lub badania ultrasonograficznego. Pierwszą kontrolę powinno się przeprowadzić trzy lata po zabiegu, natomiast następne co dwa lata. Systematyczne monitorowanie implantów piersi pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji i umożliwi szybkie podjęcie odpowiednich działań w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości.