Blog

Kantopeksja – co to jest?

Plastyka powiek jest coraz popularniejszym zabiegiem w Polsce. Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Plastycznych oszacowało, że w 2019 roku zabieg plastyki powiek znalazł się na trzecim miejscu wśród wszystkich operacji plastycznych. Jedną z odmian tego zabiegu jest kantopeksja

Kantopeksja– na czym polega? 

Zabieg polega na wzmocnieniu napięcia kącika zewnętrznego oka i umocowaniu go do kostnej części oczodołu. Wiąże się to z nacięciem wykonanym tuż nad linią rzęs, wtedy najbardziej wysunięta część powieki chowa się w jej naturalnym zagięciu. Kantopeksja niejednokrotnie wiąże się z koniecznością przecięcia ciągłości mięśnia okrężnego oka i usunięcia jego fragmentu. Struktury zostają uwolnione od tarczki oka, która pełni rolę rusztowania dla powieki. Po usunięciu tkanek, więzadło zewnętrzne oka zostaje przytwierdzone szwami do brzegu oczodołu. 

Kantopeksja często mylona jest z kantoplastyką, jednak ta pierwsza jest dużo mniej inwazyjna. Występują po niej minimalne ryzyka powikłań lub jakichkolwiek nieprawidłowości. Wskazania do tych dwóch zabiegów również są różnorodne. W przypadku kantoplastyki to wywinięcie powieki na zewnątrz oraz przepuklina tłuszczowa pod oczami. Kantopeksja odnosi się do opadających zewnętrznych kącików i powiek. Zabieg kantopeksji wykonany zostaje w znieczuleniu miejscowym, a zasinienie i obrzęk utrzymują się po nim przez kilka dni. 

Wskazania do kantopeksji

Kantopeksja często stanowi uzupełnienie tradycyjnej operacji plastycznej powiek. Zabieg najczęściej przeprowadza się, gdy zewnętrzny kącik oka położony jest niżej niż wewnętrzny. Często wraz z wiekiem zewnętrzne kąciki opadają, a skóra traci napięcie, co wokół oczu jest szczególnie widoczne. Kantopeksja eliminuje problem opadającej powieki, pomaga w walce ze zmarszczkami wokół oczu oraz pozwala twarzy odzyskać dawny blask. 

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?

Kantopeksja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu pozostają drobne zasinienia i delikatny obrzęk. Nie wiąże się to z żadnymi dolegliwościami bólowymi – nie ma zatem potrzeby przyjmowania środków przeciwbólowych. Blizna po cięciu zlokalizowana jest na linii rzęs, przez co jest niemalże niewidoczna. W pierwszych dniach po zabiegu na okolice naklejane są niewielkie plasterki, których celem jest odciążenie „nowej” powieki. Przez 14 dni od zabiegu nie wolno doprowadzać do sytuacji, w których zostanie podniesione ciśnienie tętnicze. Nie wolno uprawiać sportu, zażywać gorących kąpieli i korzystać z sauny. Ostateczne efekty kantopeksji są widoczne po upływie 3 miesięcy od dnia zabiegu.