Blog

kantopeksja

Kantopeksja – co to jest?

Kiedy widzimy kogoś po raz pierwszy najczęściej zwracamy uwagę na jego skórę, oczy i usta. Ludzka skóra jest naturalnie odpowiednio plastyczna oraz sprężysta. Niestety, wraz z upływem czasu traci ona te właściwości. Ponadto niekorzystnie wpływają na nią takie czynniki jak promienie słoneczne, palenie papierosów czy niezdrowa dieta. Utrata plastyczności przez skórę widoczna jest nie tylko na naszym brzuchu czy nogach, ale także na twarzy. Wiotka skóra dodaje nam lat i sprawia, że czujemy się nieatrakcyjni. Zmarszczki czy kurze łapki nierzadko towarzyszą obwisłej skórze pod oczami. Ponadto zdarza się, że skóra powiek traci swoją estetykę. Jednym ze sposobów na jej przywrócenie jest kantopeksja. Czym jest ten zabieg? Na czym polega? I czy są jakieś różnice pomiędzy kantopeksją a kantoplastyką?

Kantopeksja – jak wykonuje się zabieg?

Kantopeksja ma na celu wzmocnienie zewnętrznego kącika oka. Polega ona na przymocowaniu wspomnianego kącika do kostnej części oczodołu. W kantopeksji wykorzystuje się specjalne szwy. Wiąże się ona z koniecznością wykonania małego nacięcia tuż nad linią rzęs. Co ważne. zabieg ten jest stosunkowo mało inwazyjny. Nie wymaga on znieczulenia ogólnego i w zupełności wystarcza znieczulenie miejscowe. Jest to zabieg stosunkowo krótki, bo trwa zazwyczaj dwadzieścia, trzydzieści minut. Warto zaznaczyć, że zabieg kantopeksji można wykonywać wraz z innymi zabiegami na powiece bądź powiekach. 

kantopeksja

Co daje kantopeksja?

Kantopeksja pozwala przywrócić naszym oczom młody i zdrowy wygląd. Pozwala ona zmienić kształt oka oraz przywrócić napięcie dolnej powiece. Zabieg najczęściej przeprowadza się, gdy zewnętrzny kącik oka położony jest niżej niż wewnętrzny. Warto zaznaczyć, że zabieg ten wykonuje się z różnych wskazań. Może do nich należeć przeciwdziałanie efektom starzenia się skóry, ale także poprawa wyglądu oka po przebytym urazie bądź innej interwencji chirurgicznej. Kantopeksja może być również wykorzystywana w celach innych niż kosmetyczne. Zdarza się, że niektóre choroby oczu przebiegają z obniżeniem dolnej powieki. Może to powodować jej niedostateczne zamknięcie i wysychanie oka. W takiej sytuacji kantopeksja pomaga “domykać się” oku. Zabieg kantopeksji pozwala więc przywrócić naturalny, estetyczny wygląd naszych oczu. Pacjentki decydują się również na kantopeksję w celu uniknięcia wyglądania na zmęczone. Kantopeksja pozwala nadać naszej twarzy bardziej wypoczętego i radosnego charakteru.

Czy kantopeksja i kantoplastyka to to samo?

Kantopeksja i kantoplastyka to dwa różne zabiegi. Pierwszy jest zabiegiem mniej inwazyjnym oraz obarczonym mniejszym ryzykiem powikłań. Kantoplastyka z kolei wymaga przecięcia mięśnia okrężnego oka oraz szeregu innych działań takich jak rozcięcie ścięgna. Kantopeksja z kolei nie wymaga rozcinania ścięgien ani ingerencji w ich strukturę. Należy jednak zaznaczyć, że decyzję o katopeksji bądź kantoplastyce należy podjąć wraz z lekarzem. Odpowie on na Pani pytania oraz zasugeruje zabieg, którego efekty kosmetyczne będą bardziej pożądane. Warto również zaznaczyć, że efekt kosmetyczny może być różny, a szczera rozmowa z chirurgiem plastycznym pozwoli nie tylko na dobór odpowiedniej procedury, ale także na uzyskanie lepszego efektu kosmetycznego.

kantopeksja

Czego nie wolno robić po kantopeksji?

Kantopeksja jest zabiegiem małoinwazyjnym. Nie wymaga ona długiej hospitalizacji. Ponadto nie wiąże się ona z silnymi dolegliwościami bólowymi. Niemniej należy jednak przez pierwsze dni po zabiegu zrezygnować z uprawiania sportu. Powinno też unikać się dźwigania oraz gwałtownego wstawania. Pozwoli to na uzyskanie trwałego i estetycznego efektu. Należy zaznaczyć, że efekty kosmetyczne kantopeksji są widoczne zazwyczaj już po dwóch tygodniach od zabiegu. O ostatecznych efektach kosmetycznych po zabiegu mówimy zazwyczaj po trzech miesiącach od momentu wykonania kantopeksji.