Blog

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Długotrwałe przebywanie na słońcu, mimo iż jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, niesie ze sobą też wiele zagrożeń dla zdrowia. Oparzenia słoneczne to skutki jego nadmiernego używania. Rozwija się zwykle po 1-4 godzinach od ekspozycji.

Co na oparzenia słoneczne?

Jeśli oparzenie słoneczne jest bardzo silne – objawia się widoczną opuchlizną, silną gorączką i obfitym wyciekiem surowicy z tkanek, czy też bolesnymi zmianami barwnikowymi skóry należy skontaktować się niezwłocznie z lekarzem. Ulgę mogą również przynieść dostępne w aptece preparaty. Substancje te wykazują działanie natłuszczające, nawilżające, chłodzące, regenerujące i poprawiają barierę lipidową naskórka. Warto też sięgnąć po maści z kwasem hialuronowym poprawiającym poziom nawilżenia naskórka. Przy oparzeniu skóry warto suplementować również witaminę C.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Dużą popularnością cieszą się domowe sposoby na oparzenia słoneczne. Naturalne metody znacznie przyspieszają proces regeneracji poparzonej od słońca skóry. Przedstawiamy metody, dzięki którym oparzenia słoneczne staną się już tylko przykrym wspomnieniem.

  1. Okłady z zsiadłego mleka, kefiru i jogurtu naturalnego

Okłady z zsiadłego mleka, kefiru, jogurtu naturalnego przyniosą oparzonej skórze ukojenie, dodatkowo nawilżą i zregenerują zniszczony naskórek. Pamiętajmy, aby używać produktów bez dodatku cukru, bo te mogą tylko bardziej podrażnić oparzoną skórę. Do przygotowania takiego okładu potrzebujemy gazy, którą moczy się w jednym z wyżej wymienionych produktów. Namoczony okład nakładamy na oparzone miejsce.

  1. Oparzenia słoneczne – miód

Miód posiada wiele właściwości leczniczych, dlatego idealna sprawdzi się również jako okład na oparzoną skórę. Na gazę nakładamy trochę miodu i przykładamy do miejsc, które zostały narażone na długotrwałe oddziaływanie słońca. Miód przyśpieszy gojenie i dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu i przeciwbakteryjnemu zapobiegnie pojawieniu się pęcherzyków.

  1. Ziemniaki na oparzoną skórę

Ziemniaki przyśpieszą regenerację skóry po oparzeniu słonecznym, uśnieżą ból i zapobiegną powstaniu pęcherzyków. Na oparzone miejsca możesz umieścić plastry ziemniaków lub puree. Aby załagodzić skutki oparzenia słonecznego taki opatrunek powinien być przetrzymywany około 30 minut.

  1. Aloes dobry na oparzenia słoneczne

Sok z aloesu ma dużo właściwości leczniczych, m.in. przeciwzapalnych i przeciwutleniających, co jest niezwykle ważne dla gojenia się oparzonej słońcem skóry. Stosując go możemy liczyć na przyśpieszenie gojenia i złagodzenie bólu. Na gazę wyciskamy sok z aloesu i przykładamy do miejsca, które zostało oparzone.

  1. Ocet jabłkowy na oparzenia słoneczne

Ocet jabłkowy przywróci prawidłowe pH skórze. Zastosowanie opatrunku z octem jabłkowym przyniesie ulgę oparzonej skórze, zmniejszy stan zapalny i zmniejszy świąd skóry. Opatrunek na podrażnionej skórze powinien leżeć około 15 minut.

Podsumowanie – kiedy do lekarza?

Jeśli oparzenie skóry jest bardzo silne – objawia się widoczną opuchlizną, silną gorączką i obfitym wyciekiem surowicy z tkanek, czy też bolesnymi zmianami barwnikowymi skóry należy skontaktować się niezwłocznie z lekarzem. Należy pamiętać, że oparzenie słoneczne nie jest jedyną konsekwencją zbyt długiej ekspozycji na słońce.