Blog

Przygotowanie skóry do opalania

Jeśli latem chcesz mieć zdrową, lekko muśniętą słońcem karnację, zacznij przygotowania od zaraz. Wtedy piękna opalenizna zostanie na skórze na długo. Warto zatem zadbać o odpowiednie przygotowanie skóry do opalania. Pozwoli to na uniknięcie bolesnych poparzeń czy niechcianych podrażnień skóry. Podpowiadamy, jak bezpiecznie się opalać, a także przedstawiamy sposoby na zdrową i piękną opaleniznę.

Jak wygląda bezpiecznie opalanie?

Słońce pozytywnie wpływa na organizm, m.in.: reguluje przemianę materii, uruchamia produkcję witaminy D, która bierze udział w procesach wzrostowych kości, stymuluje produkcję niektórych hormonów. By bezpiecznie się opalać, konieczne jest przygotowanie skóry do opalania. Szczególnie przy pierwszym kontakcie ze słońcem po długiej zimie, należy unikać plażowania lub zbyt długiego przebywania na słońcu między godziną 11 a 15, ponieważ w tym czasie występuje największe i potencjalnie najbardziej niebezpieczne dla skóry promieniowanie UV.

Podczas pierwszego opalania nie zaleca się przebywania na słońcu dłużej niż 15 minut. W tym czasie najlepiej, jeśli przyzwyczajamy skórę długo i powoli, zwiększając przy tym stopniowo dawki promieni słonecznych. Przed wyjściem na pełne słońce najlepiej nie robić makijażu i unikać kosmetyków zawierających alkohol, gdyż mogą one powodować podrażnienia. Odpowiednie przygotowanie skóry do opalania to również skuteczne nakrycie głowy. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, które (w większym stopniu niż dorośli) są narażone na udar. Niezbędne są także okulary przeciwsłoneczne.

Odpowiednie przygotowanie skóry do opalania

Słońce świetnie wpływa nie tylko na samopoczucie, ale na zdrowie. Piękna opalenizna natomiast stała się wyznacznikiem atrakcyjności fizycznej. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt długie przebywanie na słońcu może prowadzić do powstania oparzeń, przebarwień skóry, a nawet groźnego dla życia udaru słonecznego. W związku z tym należy dbać o to, aby bezpiecznie się opalać, a także odpowiednio się przygotować przed każdą słoneczną kąpielą.

Przy przygotowaniu skóry do opalania najbardziej istotne jest jej zabepiecznie odpowiednimi środkami do opalania, które zawierają filtr (SPF). Wysokość filtra tego rodzaju dobierana jest najczęściej indywidualnie, biorąc pod uwagę odpowiedni preparat do opalania z filtrem. Wybierając warto wziąć pod uwagę kolor oczu oraz włosów. Pamiętaj, że im jaśniejsza karnacja, tym faktor w kosmetyku powinien mieć wyższą wartość.

Sposoby na zdrową opaleniznę

Aby wykorzystać odpowiednie przygotowanie skóry do opalania warto wziąć pod uwgę kilka zasad, którymi należałoby się kierować, aby uchronić swoje ciało przed podrażnieniami i oparzeniami.

    • W czasie opalania nie należy używać dezodorantów, perfum i kosmetyków kolorowych, ponieważ mogą prowadzić do powstania przebarwień na skórze.
    • Szczególną ostrożność należy zachować w momencie przyjmowania fotouczulających leków, gdyż może to prowadzić do powstania trwałych plam na skórze.
    • W przypadku wątpliwości, czy stosowana farmakoterapia (zwłaszcza przewlekle) nie jest przeciwwskazaniem do opalania, należy skontaktować się z lekarzem. Uczulenie na słońce mogą wywołać na przykład: leki na cukrzycę, środki przeciwdepresyjne, niektóre antybiotyki, preparaty moczopędne i przeciwpadaczkowe. Uważać muszą również kobiety zażywające środki antykoncepcyjne.
    • Przygotowanie skóry do opalania to przede wszystkim używanie skutecznych preparatów do opalania z filtrem.
    • Warto również wzbogacić swoją dietę o produkty, takie jak marchew, pomidory, orzechy czy brzoskiwinie.

 

 

Podsumowanie

Bezpieczna i zdrowa opalenizna nie tylko lepiej się prezentuje, ale również pozostaje na naszym ciele na dłużej. Przyczynia się również do zdrowszego funkcjonowania całego organizmu. Dlatego też warto każdorazowo skutecznie przygotować się do opalania. Pozwoli to na uniknięcie bolesnych oparzeń oraz podrażnień.