Blog

Ból podczas seksu – co robić?

Każdy ma prawo doświadczyć przyjemności podczas seksu. Jednak wiele kobiet zalicza się do osób, które są pozbawione takiej przyjemności. Ból podczas seksu jest epidemią wśród kobiet, a jedna na 10 zgłasza go jako problem mający wpływ na jakość życia seksualnego. Przyczyny bólu seksualnego wahają się od chorób do nieodpowiedniej stymulacji, ale bez względu na to, co go powoduje, istnieją obejścia.

Jednym z rozwiązań, które powinno pomóc praktycznie każdemu, kto odczuwa ból podczas seksu, jest poradzenie sobie z nim jeszcze przed rozpoczęciem. Ale ponieważ ból podczas seksu może pochodzić z wielu różnych źródeł, rozwiązanie nie jest uniwersalne. Pierwszym krokiem jest ustalenie, skąd pochodzi. Przedstawiamy skuteczne sposoby na pozbycie się bólu podczas seksu.

 Stan medyczny

Pierwszym krokiem, jeśli odczuwasz ból podczas seksu, jest porozmawianie z lekarzem, aby wykluczyć wszelkie leżące u podstaw choroby. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz inne objawy, takie jak bolesne miesiączki lub ból miednicy poza sytuacjami seksualnymi.

Stany, które mogą powodować bolesny seks obejmują endometriozę, wulwodynię i śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego. Jeśli cierpisz na jeden z tych stanów, ważne jest, aby twój partner zrozumiał, że to nie twoja wina i cierpliwie wspierał cię w procedurze leczenia.

Zbyt głęboka penetracja powoduje ból podczas seksu

Wiele osób odczuwa ból podczas seksu, ponieważ ich partnerzy zbyt głęboko go penetrują. Ważne jest, aby w tym przypadku zwiększyć czas od podniecenia do momentu penetracji. Pomaga w tym poświęcenie więcej czasu na grę wstępną, ponieważ pochwa wydłuża się wraz ze wzrostem podniecenia. Innym rozwiązaniem jest zmiana pozycji. Warto zastosować tutaj takie, które pozwolą na kontrolowanie głębokości penetracji, co z pewnością zmniejszy występowanie bólu podczas seksu.

Napięte mięśnie dna miednicy

Dno miednicy to zespół mięśni wokół pochwy, odbytu, pęcherza i innych narządów miednicy. Kiedy mięśnie się zaciskają, wszystko, co wywiera na nie presję, może stać się bolesne. Chronicznie napięte mięśnie dna miednicy mogą prowadzić do ściskania mięśni pochwy, gdy coś próbuje się do nich dostać. Przyczyną występowania napiętych mięśni dna miednicy może być uraz seksualny lub obrażenia fizyczne. W tym przypadku warto wybrać się do fizjoterapeuty, który zaleci zestaw podstawowych ćwiczeń. Będą one miały na celu zrelaksowanie, a także rozluźnienie mięśni, które mogą powodować ból podczas seksu.