Blog

Przygotowanie do labioplastyki

Wśród kompleksów, które najczęściej wymieniają kobiety można wymienić za duży nos, za grube uda czy brzuch lub zbyt płaskie pośladki. Rzadko przyznają się jednak do tego, że kształt warg sromowych może również być powodem do kompleksów i ogólnego niezadowolenia ze swojego wyglądu. Deformacja warg sromowych może również wpływać na trudności w czasie uprawiania sportu czy podczas stosunku seksualnego. Labioplastyka to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, pozwalający na możliwe dostosowanie kształtu i wyglądu warg sromowych do oczekiwań pacjentek. Przed wykonaniem zabiegu warto zadbać o odpowiednie przygotowanie do labioplastyki, co pozwoli na komfortowe i bezproblemowe poddanie się operacji. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać!

Labioplastyka – na czym polega?

Labioplastyka to zabieg polegający na redukcji lub zmianie kształtu warg sromowych. Wykonuje się go przy znieczuleniu miejscowym, sedacji lub znieczuleniu ogólnym. W zależności od rodzaju wykonywanych czynności trwa od 15 do 45 minut. W ramach zabiegu można wykonać:

  • artrofię, czyli rekonstrukcję warg sromowych za pomocą wypełnienia ich tłuszczem pochodzącym z innych partii ciała pacjentki lub wstrzyknięcia pochodnych kwasu hialuronowego,
  • hipertrofię, czyli plastykę warg sromowych większych, której celem jest zmniejszenie warg sromowych przy jednoczesnym wymodelowaniu lub liporedukcji poduszek tłuszczowych,
  • labioplastykę warg sromowych mniejszych, która ma na celu redukcję lub zmianę kształtu fałd śluzówki otaczających wejście do pochwy.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg labioplastyki?

Chęć poddania się zabiegowi labioplastyki jest najczęściej spowodowana przez znaczące wystawanie warg sromowych mniejszych poza wargi sromowe większe. Powoduje to obniżenie samooceny i pociąga skutki dla strefy seksualnej oraz funkcjonalnej, np. dyskomfort i trudności w utrzymaniu higieny intymnej. Dyskomfort fizyczny i aspekt kosmetyczny często występują łącznie. Najczęstsze przyczyny wykonywania zabiegu labioplastyki to przerost lub niesymetryczność warg sromowych mniejszych lub warg sromowych większych.

Pacjentki odczuwające dyskomfort z powodu nieodpowiedniego kształtu warg sromowych zgłaszają się na zabieg ze względu na:

  • trudności w codziennym funkcjonowaniu,
  • ból w okolicach sromu,
  • znaczny dyskomfort lub ból podczas współżycia,
  • ból podczas uprawiania niektórych sportów lub jazdy na rowerze,
  • chęć poprawy wyglądu miejsc intymnych.

Przygotowanie do labioplastyki

Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia plastyki łechtaczki wraz z labioplastyką jest szczegółowe badanie konsultacyjne, którego celem jest dogłębny wywiad zdrowotny oraz przybliżenie pacjentce przebiegu i charakterystyki zabiegu.  Termin zabiegu powinien tak być zaplanowany, aby pacjentka była krótko operowana po zakończeniu menstruacji. Minimum dwa tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać przyjmowania aspiryny oraz jej pochodnych, leków przeciwgrypowych oraz przeciwbólowych. W ramach przygotowań do labioplastyki trzy dni przed zabiegiem należy także ograniczyć palenie papierosów.  W związku zaplanowanym do tego rodzaju zabiegu znieczuleniem ogólnym, wskazana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem anestezjologiem i określenie ewentualnych badań dodatkowych.

Należy pamiętać, że nie jest możliwe wykonanie zabiegu labioplastyki na pierwszej wizycie. Bardzo ważne jest wcześniejsze omówienie z lekarzem zakresu zabiegu i przygotowanie odpowiedniego czasu na taki zabieg. Ważne jest również, by pacjentka miała możliwość spokojnego przemyślenia rozmowy z lekarzem i podjęła świadomą decyzję o zakresie zabiegu.Przygotowanie do labioplastyki obejmuje również dbałość o szczególną higienę miejsc intymnych przed zabiegiem. W dniu operacji warto założyć wygodne, ciemne ubrania oraz bawełnianą i również wygodną bieliznę. Pamiętaj, że jeżeli występują u Ciebie epizody opryszczki narządów płciowych należy o tym poinformować lekarza.

Podsumowanie

Odpowiednie przygotowanie do labioplastyki pozwoli na komfortowe podejście do zabiegu. Dla wielu pacjentem zabieg labioplastyki jest bardzo stresujący i łączy się z wieloma niepokojącymi wątpliwościami. Dzięki odpowiedniemu wsparciu lekarza prowadzącego, jak i zdobytych informacji z ramach wizyt konsultacyjnych, zastosowanie się do zaleceń przedoperacyjnych powinno być prostsze i przyjemniejsze.