Blog

przygotowanie do labioplastyki

Przygotowanie do labioplastyki

Labioplastyka jest zabiegiem, który cieszy się w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem. Z czego wynika potrzeba jej wykonania? Wśród najczęstszych zmartwień związanych z naszym wyglądem niemalże jednym tchem wymieniamy za duży nos, za grube uda czy brzuch lub zbyt płaskie pośladki. Rzadko przyznajemy się jednak do tego, że kształt warg sromowych jest źródłem naszych kompleksów i ogólnego niezadowolenia ze swojego wyglądu oraz wycofania w życiu seksualnym. Deformacja warg sromowych nierzadko wpływa również na trudności w czasie uprawiania sportu czy podczas stosunku seksualnego. Powoduje to, że wiele z nas rezygnuje z biegania, jazdy na rowerze czy też pływania. Labioplastyka to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, pozwalający na zmianę kształtu i wyglądu warg sromowych do oczekiwań pacjentek. Do każdego zabiegu warto się przygotować, co pozwoli na możliwie maksymalne skrócenie niedogodności związanych z zabiegiem. Jak wygląda przygotowanie do labioplastyki? Podpowiadamy, o czym warto pamiętać!

Labioplastyka – na czym polega?

Labioplastyka to zabieg polegający na redukcji lub zmianie kształtu warg sromowych. Choć można wykonać go w znieczuleniu miejscowym przy towarzyszącej sedacji, to nierzadko wybiera się znieczulenie ogólne. W zależność i od rodzaju wykonywanych czynności trwa od 15 do 45 minut. W ramach zabiegu można wykonać:

  • Artrofię – jest to zabieg polegający na rekonstrukcji warg sromowych za pomocą wypełnienia ich tłuszczem pochodzącym z innych partii ciała pacjentki (tzw. lipotransfer) lub wstrzyknięcia pochodnych kwasu hialuronowego,
  • hipertrofię, czyli plastykę warg sromowych większych, której celem jest zmniejszenie warg sromowych przy jednoczesnym wymodelowaniu lub liporedukcji poduszek tłuszczowych,
  • labioplastykę warg sromowych mniejszych, która ma na celu redukcję lub zmianę kształtu fałd śluzówki otaczających wejście do pochwy.

przygotowanie do labioplastyki

Dla kogo przeznaczony jest zabieg labioplastyki?

Chęć poddania się zabiegowi labioplastyki może mieć różne przyczyny. Najczęściej wynika ona ze znaczącego oraz widocznego gołym okiem wystawania warg sromowych mniejszych poza wargi sromowe większe. Choć wielkość wargi sromowej mniejszej jest cechą genetyczną, to wiele kobiet wskazuje, że doszło u nich do powiększenia wargi sromowej mniejszej po porodzie.  Powoduje to obniżenie samooceny i pociąga skutki dla strefy seksualnej oraz funkcjonalnej, np. dyskomfort i trudności w utrzymaniu higieny intymnej.

Dyskomfort fizyczny i aspekt kosmetyczny nierzadko idą w parze. Ciężko cieszyć się życiem seksualnym, jeżeli równocześnie odczuwamy bardzo duży dyskomfort z powodu wyglądu naszych narządów płciowych. Należy jednak zaznaczyć, że labioplastyka nie zwiększa możliwości osiągnięcia orgazmu. Inne przyczyny wykonywania zabiegu labioplastyki to przerost lub niesymetryczność warg sromowych mniejszych lub warg sromowych większych.

Pacjentki odczuwające dyskomfort z powodu nieodpowiedniego kształtu warg sromowych zgłaszają się na zabieg ze względu na:

  • trudności w codziennym funkcjonowaniu,
  • uporczywy ból w okolicach sromu,
  • znaczny dyskomfort lub ból podczas współżycia,
  • ból podczas uprawiania niektórych sportów lub jazdy na rowerze,
  • chęć poprawy wyglądu miejsc intymnych.

Przygotowanie do labioplastyki

Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia każdego zabiegu chirurgii plastycznej, w tym labioplastyki, jest szczegółowe badanie konsultacyjne. Jego celem jest dogłębny wywiad zdrowotny oraz przybliżenie pacjentce przebiegu i charakterystyki zabiegu. Termin zabiegu planuje się tak, aby wypadł krótko operowana po zakończeniu menstruacji. Minimum dwa tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać przyjmowania aspiryny oraz jej pochodnych. Zaleca się również ostrożne podejście do innych leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Pamiętaj również, że okres przedzabiegowy to bardzo dobry czas na rzucenia palenia bądź jego znaczne ograniczenie.

Należy pamiętać, że wykonuje się zabiegu labioplastyki na pierwszej wizycie. Bardzo ważne jest wcześniejsze omówienie z lekarzem zakresu zabiegu i przygotowanie odpowiedniego czasu na taki zabieg. Ważne jest również, by pacjentka miała możliwość spokojnego przemyślenia rozmowy z lekarzem i podjęła świadomą decyzję o zakresie zabiegu. Przygotowanie do labioplastyki obejmuje również dbałość o szczególną higienę miejsc intymnych przed zabiegiem. W dniu operacji warto założyć wygodne, ciemne ubrania oraz bawełnianą, i również wygodną, bieliznę. Pamiętaj, że jeżeli występują u Ciebie epizody opryszczki narządów płciowych należy o tym poinformować lekarza.