Blog

Infekcje intymne – co warto wiedzieć?

Infekcje intymne są częstymi schorzeniami dróg rodnych u kobiet. Świąd, pieczenie, upławy oraz parcie na pęcherz to objawy, które im towarzyszą. Choć wydają się podobne, to jednak różnią się od siebie, nie tylko przyczynami występowania, ale również obajawami każdej z chorób. Nieleczone infekcje intymne mogą prowadzić do poważnych zapaleń dróg rodnych i moczowych. Warto zatem odpowiednio wcześnie rozpoznać niepokojące objawy, by podjąć skutecznie leczenie. 

Infekcje intymne

W kobiecej pochwie żyje kilkaset rodzajów mikroorganizmów, ale tylko niewielki procent z nich może wywołać chorobę. Dopóki flora bakteryjna pochwy działa prawidłowo, dominują w niej pałeczki kwasu mlekowego i nadają środowisku wewnętrznemu kwaśny odczyn. Problem zaczyna się, gdy pH pochwy podwyższa się i przekracza 4. Wówczas złe bakterie, takie jak rzęsistki, drożdżaki czy pałeczki E. coli namnażają się i powodują infekcje intymne.

Bakteryjne infekcje intymne 

Bakteryjne zakażenie pochwy występuje, gdy chorobotwórcze bakterie ponad tysiąckrotnie zwiększają swoją liczebność. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest nieprawidłowa higiena miejsc intymnych, antybiotykoterapia i bujne życie seksualne. W trakcie stosunku dochodzi do otarć i mikrouszkodzeń w pochwie, co ułatwia osiedlanie się obcych bakterii. Brak odpowiedniej higieny sprzyja namnażaniu szkodliwych mikroorganizmów. Odnosi się do tego również nadmierna czystość, która przejawia się najczęściej w stosowaniu zbyt mocnych detergentów. Jedną z przyczyn bakteryjnych infekcji intymnych może być również zaburzenie hormonalne.

 

Warto pamiętać, że zakażenie pochwy dość szybko i niepozornie może przerodzić się w aktywny stan zapalny. Jego objawami są najczęściej świąd i pieczenie, a także występowanie wodnistej wydzieliny o charakterystycznym rybim zapachu. Leczenie infekcji intymnej tego rodzaju polega na podawaniu doustnych lub dopochwowych antybiotyków, które zawierają klindamycynę lub metronidazol. Kuracja powinna trwać tydzień i nie wolno jej przerywać, by nie przerodziła się w stan przewlekły. Nieleczone schorzenie może wywołać poważne powikłania. Warto dodać, że bakteryjne infekcje intymne w czasie ciąży mogą być szczególnie niebezpieczne, co w niektórych przypadkach prowadzi nawet do przedwczesnego porodu. 

Grzybicze infekcje intymne 

Grzybicę pochwy nazywa się również droźdżycą lub kandydozą. Do zarażenia dochodzi najczęściej podczas stosunków seksualnych, ale może się to wydarzyć również na basenie, saunie czy nawet w toalecie publicznej. Infekcja grzybicza pochwy to dolegliwość, na którą ogromny wpływ ma nieprawidłowa dieta, w której występuje za dużo węglowodanów, a co za tym idzie wysoki poziom cukru we krwi.

Grzybica pochwy to częsta infekcja intymna w czasie ciąży, która najczęściej spowodowana jest zmianami hormonalnymi. Warto dodać, że wystarczy jedynie pewna dawka stresu, choroba, przemęczenie czy osłabienie organizmu, aby grzyby zwiększyły swoją aktywność. Objawy grzybicy pochwy to silny świąd, obrzęk sromu i wydzielina o konsystencji twarogu. Leczenie infekcji intymnej tego rodzaju polega na stosowaniu odpowiednich kremów lub glbulek dopochwowych. Kuracja trwa od kilku dni do kilku tygodni.

Mieszane infekcje intymne 

Z mieszaną infekcją intymną mamy do czynienia, gdy przy zakażeniu na tle bakteryjnym dojdzie do wtórnego rozrostu grzyba Candida albicans. Infekcja bakteryjno-grzybicza bywa również efektem gwałtownych zmian hormonalnych i znacznego spadku liczby pałeczek kwasu mlekowego. Do najczęstszych objawów można zaliczyć świąd, a także żółtawe lub szaro-białe upławy, jak również ból w trakcie stosunku. 

Podsumowanie

Przyczyny infekcji intymnych mogą być bardzo różne. Na powstanie infekcji pochwy wpływ mogą mieć takie czynniki jak: zbyt ciasna bielizna, zła dieta czy niewłaściwa higiena miejsc intymnych – używanie nieodpowiednich środków do mycia, ale też tamponów, podpasek czy wkładek. Już pierwszych objawów infekcji intymnych nie należy bagatelizować, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do groźnych zakażeń.