Blog

Zespół cieśni nadgarstka – objawy i leczenie

Schorzenie polegające na zaburzeniu funkcji nerwu pośrodkowego jako następstwo przewlekłego ucisku i występowanie objawów z tym związanych to zespół cieśni nadgarstka. Jego przyczyny mogą być różne, ale za główną uważa się wykonywanie ciągłych, powtarzalnych ruchów nadgarstkiem. Coraz częściej przypadłość ta dotyka więc na przykład osoby, które wiele godzin spędzają przed komputerem. Dotyczy to również osób pracujących na taśmie w fabryce czy też sportowców. Jeżeli chcesz wiedzieć, jakie są typowe objawy tego schorzenia oraz jak najskuteczniej można je leczyć, ten artykuł jest dla Ciebie.

Zespół cieśni nadgarstka – typowe objawy

Do najczęściej występujących objawów tego schorzenia należą: mrowienie, drętwienie i dyskomfort w okolicach kciuka i palców wskazującego oraz serdecznego. Zwykle odczuwa się też osłabienie mięśni, a w niektórych przypadkach wystąpić może ich zanik. Zespół cieśni nadgarstka znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Osoby, których dotknął ten problem, mają problemy z utrzymywaniem w ręce przedmiotów. Nie mogą też zacisnąć dłoni w pięść, a pisanie czy praca przed komputerem stają się dla nich wręcz niemożliwe.

Leczenie schorzenia – metody

Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają powrócić do normalnego funkcjonowania. Zespół cieśni nadgarstka w początkowym stadium można leczyć nieinwazyjnie – pomaga między innymi fizykoterapia, unieruchomienie nadgarstka na określony czas czy wyeliminowanie przyczyn schorzenia. Jeśli jednak objawy nie ustępują, mimo zastosowania metod zachowawczych, najskuteczniejsze może okazać się leczenie operacyjne. Jego skuteczność zależy od tego, w którym momencie zostało podjęte – im wcześniej przeprowadzony zabieg, tym lepiej.

Leczenie operacyjne, podjęte w odpowiednim czasie, pozwoli na całkowity powrót do zdrowia, usuwając przyczynę schorzenia, czyli ucisk wywierany na nerw pośrodkowy. Zabieg polega na przeprowadzeniu nacięcia w okolicy nerwu i można go wykonać na różne sposoby. Wykonany przez profesjonalistę, zapewni poprawę siły i sprawności ręki.

Niezwykle ważna dla całości terapii jest rehabilitacja po zabiegu. Możliwe jest zastosowanie różnych technik rehabilitacji.