Blog

Skóra na dłoniach – jak o nią zadbać?

Właściwa pielęgnacja skóry dłoni jest niezwykle ważna. Często nasza uwaga, podczas porannej czy wieczornej toalety, w dużej mierze skupiona jest na twarzy, dlatego też wiele osób nieustannie zaniedbuje pielęgnację tego typu. Skóra na dłoniach jest cienka i delikatna oraz często narażana na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Zmagamy się zatem z częstym przesuszeniem oraz podrażnieniem skóry. Aby nie doprowadzić do nadmiernego przesuszenia warto przestrzegać kilku zasad pielęgnacyjnych oraz korzystać z zabiegów nawilżających.

Przyczyny suchej i popękanej skóry na dłoniach

  • Nieprawidłowa pielęgnacja dłoni – czynniki wpływające na tego typu defekty to między innymi częste mycie rąk wodą z mydłem oraz bardzo ciepłą wodą. Dodatkowo można zaliczyć również nieodpowiednio dobrane preparaty kosmetyczne, brak nawilżania skóry oraz niestosowanie kremu nawilżającego po umyciu rąk. Na nieprawidłową pielęgnację skóry dłoni ma wpływ również niestosowanie rękawiczek, ochrona przed sprzątaniem i brak odpowiedniej ochrony UV.
  • Dieta uboga w witaminy i sole mineralne
  • Niekorzystne czynniki atmosferyczne, takie jak silny wiatr, mróz, częste zmiany temperatury i promieniowanie słoneczne. Powodują silne wysuszenie się skóry na dłoniach, jeśli nie jest ona odpowiednio zabezpieczona.
  • Detergenty i szkodliwe czynniki chemiczne – najczęściej to substancje stosowane do sprzątania, czyli takie jak proszki do prania, płyny do mycia naczyń oraz drażniące mydła. Detergenty tego typu w znacznym stopniu przyczyniają się do podrażnień skóry na dłoniach.
  • Nieodpowiednie nawodnienie organizmy sprzyja wysuszeniu wszystkich komórek, do których zalicza się także te zlokalizowane w skórze. Spożywanie niewielkich ilości wody oraz picie dużo herbaty i kawy może mieć niekorzystny wpływ na nasze dłonie.
  • Suchość skóry na dłoniach spowodowana jest również takimi chorobami jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca.

Do innych przyczyn nadmiernej suchości skóry dłoni zalicza się: zaburzenia hormonalne, palenie papierosów, choroby ogólnoustrojowe i chlorowaną wodę.

Odpowiednia pielęgnacja skóry dłoni

Aby zapobiec nadmiernej suchości skóry na dłoniach należy zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Prawidłowa pielęgnacja zakłada unikanie szkodliwych czynników mających wpływ na pogorszenie się stanu skóry dłoni oraz dobranie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych.

Nawilżaj!

Do skutecznej pielęgnacji dłoni należy stosować przede wszystkim odpowiednio dobrane preparaty nawilżające. Zaleca się aplikowanie kremu nawilżającego po każdym myciu rąk, przed wyjściem z domu oraz kilka razy w ciągu dnia, jak również na noc. Krem tego typu powinien dodatkowo natłuszczać skórę i redukować jej podrażnienia.

Rozgrzewaj

Rozgrzewający masaż dłoni pomoże w usprawnieniu krążenia i sprawi, że skóra będzie miękka oraz przyjemna w dotyku. Użyj do tego nawilżającego kremu z dodatkiem odżywczych olejków. Zacznij od palców, a później kieruj się w stronę nadgarstka.

Używaj rękawiczek

Detergenty zawarte w płynach oraz w środkach czyszczących mają bardzo negatywny wpływ na pielęgnację skóry dłoni. Zmywając naczynia, zawsze używaj rękawiczek ochronnych. Zimą, nawet gdy wychodzisz jedynie na chwilę, warto zabezpieczyć swoje dłonie przed szkodliwym wpływem mrozu.

Stosuj peelingi

Peelingi enzymatyczne lub drobnoziarniste to podstawa skutecznej pielęgnacji dłoni. Zabieg tego typu rozjaśni oraz wygładzi naskórek, a także sprawi, że krem nawilżający będzie się lepiej wchłaniał.

Podsumowanie

Prawidłowa pielęgnacja skóry dłoni nie wymaga zatem dużo, ale w zamian uzyskujemy wiele dobrego. Ładne i zadbane dłonie to wizytówka każdej kobiety. Należy pamiętać, że przesuszona skóra może nie tylko nieestetycznie wyglądać, ale również pękać, co powoduje dolegliwości bólowe.