Blog

Wpływ stresu na wygląd skóry

Powszechnie wiadomo, że stres, a także towarzyszące mu silne napięcie psychiczne i emocjonalne, ma destrukcyjny wpływ na organizm człowieka. Dlatego też przyczynia się on do występowania wielu chorób. Często przyczynia się on do wystąpienia problemów z sercem, choroby wrzodowej, otyłości, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych oraz seksualnych. Uwidaczniające się przygnębienie czy zdenerwowanie powoduje zmiany fizjologiczne. Wpływ stresu na skórę, powodując przy tym zmiany w obrębie komórek oraz jej przydatków, takich jak włosy czy paznokcie.

Przewlekły stres

Szybkie tempo życia, ciągłe niedosypianie i brak odreagowania stresów dnia codziennego kumulują się bardzo długo, czasem latami i niezauważalnie atakują nasz organizm. Reakcja organizmu jest zazwyczaj odwleczona, co sprawia, że nie występuje ona natychmiastowo. Tymczasem przewlekły stres to poważna choroba cywilizacyjna, a jego działanie wywiera niekorzystny wpływ na urodę.

Jak działa stres?

Stres krótkotrwały wywołuje w nas wyraźnie niepokój, lęk – odczuwamy drżenie rąk, pocenie się dłoni, na twarzy często pojawia się rumień. Są to reakcje związane z wydzielaniem się adrenaliny, czyli hormonu stresu, który pierwotnie służył nam do obrony, przygotowując organizm do walki lub ucieczki.

Wpływ stresu na urodę

Silny stres może doprowadzić do nadmiernego wypadania włosów oraz łamliwości paznokci. Co więcej, spowalnia on procesy odnowy komórkowej w obrębie skóry, a tym samym wydłuża czas procesu gojenia uszkodzeń i zranień. Na skutek działania tego czynnika przyspieszone zostają również procesy starzenia. Wysokie stężenie hormonów stresu we krwi wpływa niekorzystnie również na procesy trawienne, co uniemożliwia wchłanianie witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego wzrostu włosów czy wyglądu skóry.

Wpływ stresu na skórę

Szereg reakcji, jakie wywołuje stres sprawia, że nasza skóra, często jako pierwsza reaguje negatywnie na jego działanie. Jednym z pierwszych objawów jest nadwrażliwośc, pieczenie, swędzenie lub nadmierne przesuszenie. W wypadku skóry tłustej i mieszanej, gruczoły zaczynają również wydzielać wiekszą ilość sebum. W wyniku stresu zostaje również zaburzone odpowiednie oddychanie komórkowe, na skutek zaburzeń w krążeniu krwi. Dlatego też komórki nie pozbywają się produktów przemiany materii oraz nie otrzymują substancji odżywczych transportowanych wraz z krwią. Ma to istotny wpływ na funkcjonowanie komórek, co przekłada się na funkcjonowanie każdego narządu.

Procesy starzena się

Wpływ stresu na skórę warunkuje wydzielanie się hormonu, takiego jak kortyzol, który zdecydowanie mniejsza jej elastyczność. Dzieje się to na skutek zahamowania produkcji kolagenu. Z tego powodu skóra staje się szorstka, przesuszona i traci blask. Ponadto przez działanie kortyzolu ulegają zachwianiu naturalne procesy zatrzymywania wody. Pojawiają się na niej widoczne rozstępy. Stres wpływa na urodę poprzez przyspieszenie działania wolnych rodników, oddziałujących na procesy starzenia się całego organizmu. Skóra staje się przez to wiotka i cienka. Dodatkowo, pod wpływem czynników wywołujących stres w DNA mogą zachodzić niekorzystne zjawiska. Telomery, które odbudowują ubytki w DNA i chronią chromosomy, zostają osłabione. Przez to komórki obumierają, a proces starzenia postępuje szybciej niż u osób umiejących radzić sobie ze stresem.

Zmiany hormonalne

Wpływ stresu na skórę zawiera przede wszystkim różnorodne zmiany hormonalne, które wywołują choroby skóry, w tym między innymi trądzik. Gruczoły łojowe u niektórych osób narażonych na stres pracują bowiem bardzo intensywnie i pojawia się u nich łojotok. Oprócz tego osoby, które ciągle się martwią, mają problemy ze snem. Skutkuje to podrażnionymi i opuchniętymi oczami, które pogarszają wygląd skóry.