Blog

wpływ stresu na wygląd skóry

Wpływ stresu na wygląd skóry

Stres jest naturalną reakcją organizmu na sytuacje, w których musimy się “spiąć” i walczyć. Badacze dzielą stres na eustres oraz dysstres. O ile eustres jest krótkotrwały i z natury dość pozytywny, o tyle dysstres jest to stres długotrwały, który powoduje negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dysstres jest zdecydowanie niekorzystnym zjawiskiem. Dlatego też przyczynia się on do występowania wielu chorób. Przewlekły stres może być źródłem różnego rodzaju zaburzeń psychicznych takich jak depresja. Jaki jest wpływ stresu na wygląd skóry?

PRZEWLEKŁY STRES

Szybkie tempo życia, ciągłe niedosypianie i brak odreagowania problemów dnia codziennego kumulują się bardzo długo, czasem latami i niezauważalnie atakują nasz organizm. Paradoksalnie przewlekły stres może „udawać” niektóre choroby. Wynika to z faktu zwiększonej produkcji kortyzolu, zwanego również hormonem stresu. Ten kluczowy dla naszego życia hormon (nie da się bez niego żyć) może bowiem maskować niektóre choroby. Reakcja organizmu jest zazwyczaj odwleczona, co sprawia, że nie występuje ona natychmiastowo. Tymczasem przewlekły stres to poważna choroba cywilizacyjna, a jego działanie wywiera niekorzystny wpływ na urodę.

wpływ stresu na wygląd skóry

JAK DZIAŁA STRES?

Stres krótkotrwały wywołuje w nas wyraźnie niepokój, lęk – odczuwamy drżenie rąk, pocenie się dłoni, na twarzy często pojawia się rumień. Krótkotrwały stres -eustres- ma też działanie motywujące oraz skłania nas do działania. Krótkotrwały stres podnosi również nasze zdolności do szybkiego oraz krytycznego myślenia. Sprawia również, że często myślimy automatycznie. Są to reakcje związane między innymi z wydzielaniem się adrenaliny, czyli jednego z hormonów stresu, który pierwotnie służył nam do obrony, przygotowując organizm do walki lub ucieczki.

WPŁYW STRESU NA URODĘ

Silny stres może doprowadzić do nadmiernego wypadania włosów oraz łamliwości paznokci. Co więcej, spowalnia on procesy odnowy komórkowej w obrębie skóry, a tym samym wydłuża czas procesu gojenia uszkodzeń i zranień. Ponadto długotrwały stres osłabia działanie naszego układu odpornościowego, co może sprzyjać zakażeniom naszych ran. Na skutek działania tego czynnika przyspieszone zostają również procesy starzenia. Wysokie stężenie hormonów stresu we krwi wpływa niekorzystnie również na procesy trawienne, zmniejszając przepływ krwi przez jelita, co upośledza wchłanianie witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego wzrostu włosów czy wyglądu skóry.

WPŁYW STRESU NA SKÓRĘ

Szereg reakcji, jakie wywołuje stres sprawia, że nasza skóra jest podatna na jego działanie. Jednym z pierwszych objawów jest nadwrażliwość, pieczenie, swędzenie lub nadmierne przesuszenie. Spowodowane jest to nadmierną aktywacją mastocytów, które wydzielają histaminę – substancję, przez którą odczuwamy świąd. Zmniejszony przepływ krwi przez naczynia włosowate skóry pogarsza jej odżywienie, przez co nadaje wygląd „zmęczonej”. W wypadku skóry tłustej i mieszanej, gruczoły zaczynają również wydzielać większą ilość sebum.

wpływ stresu na wygląd skóry

PROCESY STARZENA SIĘ

Wpływ stresu na wygląd skóry warunkuje wydzielanie się hormonu, takiego jak kortyzol, który zmniejsza jej elastyczność. Dzieje się to na skutek zahamowania produkcji kolagenu. Kortyzol należy bowiem do hormonów katabolicznych. Oznacza to, że przyspiesza on rozkładanie różnego rodzaju białek, które wchodzą w skład naszej skóry. Z tego też powodu skóra staje się szorstka, przesuszona i traci blask. Ponadto przez działanie kortyzolu ulegają zachwianiu naturalne procesy zatrzymywania wody. Pojawiają się na niej widoczne rozstępy. Stres wpływa na urodę poprzez zwiększoną ilość wolnych rodników, oddziałujących na procesy starzenia się całego organizmu. Skóra staje się przez to wiotka i cienka. Stres może wywoływać pewne niekorzystne zmiany w naszym DNA. Zaburzenia w DNA naszej skóry mogą z kolei premiować powstawanie różnego rodzaju nowotworów. Choć skutki stresu na nowotworzenie nie zostały jeszcze udowodnione to wiemy, że stres z pewnością nie chroni nas przed nowotworami. Proces starzenia postępuje szybciej niż u osób, które mają w swoim życiu mniej stresu.

ZMIANY HORMONALNE

Wpływ stresu na wygląd skóry zawiera przede wszystkim różnorodne zmiany hormonalne, które wywołują choroby skóry, w tym między innymi trądzik. Ponadto stres sprawia, że podejmujemy nierzadko nieracjonalne wybory dietetyczne. Pod wpływem stresu nierzadko podjadamy lub wybieramy czekoladę zamiast pełnowartościowego posiłku. Gruczoły łojowe u niektórych osób narażonych na stres pracują bowiem bardzo intensywnie i pojawia się u nich łojotok. Oprócz tego osoby, które ciągle się martwią, mają problemy ze snem. Skutkuje to podrażnionymi i opuchniętymi oczami, które pogarszają wygląd skóry.