Blog

Sucha skóra na nogach? Jak o nią dbać?

Masz problem z uporczywym pieczeniem, swędzeniem i łuszczeniem się skóry na nogach? A może jest ona błyszcząca, bardzo cienka lub pojawiła się wysypka? Jeżeli tak, to jest to oznaka, że należy zmienić sposób dbania o nogi, ponieważ ich problemem może być sucha skóra. Na szczęście można temu zaradzić, choć będzie to wymagało odpowiedniej pielęgnacji, a przede wszystkim nawilżenia skóry. Jakie jednak są przyczyny złego stanu skóry na nogach? Odpowiadamy!

Sucha skóra na nogach – przyczyny

Problemem suchej skóry na nogach jest wyraźne zaburzenie gospodarki wodno-lipidowej skóry. Istnieje kilka przyczyn, które mogą się z tym wiązać. Są to między innymi:

  • Brak odpowiedniej pielęgnacji skóry, co oznacza m.in. długie, gorące kąpiele;
  • Wysuszające preparaty myjące;
  • Noszenie szorstkiej odzieży;
  • Niewłaściwa dieta;
  • Ekspozycja na niekorzystne warunki atmosferyczne: słońce, mróz lub silny wiatr;
  • Nieprawidłowa depilacja lub golenie nóg.

Warto zweryfikować, co może być przyczyną stanu nóg. Jeśli jednak nie mamy pewności, co może być źródłem suchej skóry na nogach, z powodzeniem i tak możemy wprowadzić kilka rozwiązań pielęgnacyjnych. Z pewnością nie zaszkodzą one naszej skórze.

Jak nawilżyć suchą skórę na nogach?

Pielęgnację należy zacząć od nawilżenia, ponieważ to właśnie brak odpowiedniej ilości wody w skórze zdaje się głównym objawem suchej skóry. Dlatego początek naszych działań powinien opierać się na zwiększeniu ilości wypijanej wody. Koniecznie powinniśmy zadbać o to, aby nasza dieta uwzględniała dostarczanie organizmowi witamin i minerałów, w tym takich, które odpowiadają za poprawne nawadnianie skóry. Jeśli mamy pewność, że odpowiednio się nawadniamy oraz dostarczamy składniki odżywcze, ochronę nóg możemy wzmocnić poprzez nawilżające balsamy, co będzie wpisywać się w kompleksową pielęgnację skóry na nogach. Do nawilżenia warto zastosować m.in. naturalne oleje, masło shea, glicerynę czy też kwas hialuronowy

Pielęgnacja skóry na nogach

Pielęgnacja suchej skóry na nogach powinna zacząć się od oczyszczania skóry, co zazwyczaj połączone jest z odpowiednim jej nawilżaniem. Na tym etapie równie istotne jest również usuwanie martwego naskórka. Dlatego warto postawić na peeling, który nie wymaga specjalnych preparatów, a który możemy wykonać domową metodą. Warto wykonywać go do dwóch razy w tygodniu (nie częściej!) przy pomocy mieszanki złuszczającej oraz tłuszczu. Dzięki temu rozwiązaniu zadbamy o to, aby nasza skóra lepiej wchłaniała balsamy, a w niektórych przypadkach wręcz zaradzimy problemowi suchej, szorstkiej skóry. Przy regularnej pielęgnacji skóry na nogach warto odpowiednio golić nogi. Przede wszystkim nie powinniśmy robić tego na sucho, ponieważ podrażnia to skórę. Golenie nóg powinien poprzedzać peeling.