Blog

Dieta a zdrowie – nieskuteczne strategie dietetyczne

Dieta a zdrowie to dwie kwestie, które powinny być równie ważne dla osób starających się zgubić zbędne kilogramy. Skuteczne odchudzanie to odchudzanie zdrowe, sprzyja ono nie tylko zmniejszeniu masy ciała, ale i poprawie samopoczucia i kondycji zdrowotnej. Często jednak osoby na diecie wybierają rozwiązania, które mogą im zaszkodzić, zamiast pomóc. Na co uważać, by odchudzając się, nie pogorszyć stanu swojego zdrowia?

Dieta a zdrowie: nieskuteczne praktyki dietetyczne

Najgorszą zasadą, którą kierują się osoby chcące szybko zauważyć mniejszą liczbę na wadze, jest drastyczne obniżanie spożywanych kalorii. Nie ma nic wspólnego między taką dietą a zdrowiem. Wygłodzony organizm po pewnym czasie zacznie domagać się jedzenia, co w końcu skończy się zjedzeniem olbrzymiego posiłku. Zdrowe zasady diety zakładają, aby od dziennego zapotrzebowania kalorycznego odjąć 200–400 kalorii, tak aby osiągnąć deficyt kaloryczny, ale nie ryzykować efektem jo-jo.

Również ograniczenie spożywania tłuszczu nie przynosi dobrych rezultatów. Dieta a zdrowie to osiągnięcie balansu, który pozwoli na schudnięcie, ale nie kosztem zdrowia. Tłuszcz jest ważnym makroskładnikiem dla organizmu człowieka. Rozpuszczają się w nim niektóre witaminy oraz pełni ważną rolę w równowadze hormonalnej, dlatego nie warto z niego rezygnować.

Mogłoby się wydawać, że podczas odchudzania liczą się tylko kalorie, a nie produkty spożywcze. To błędne myślenie, ponieważ jakość pożywienia ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia. Słodycze, fast foody i produkty wysokoprzetworzone powinny zniknąć z diety każdego, nie tylko osób pragnących schudnąć.

Skutki niewłaściwego odchudzania

Kiedy najważniejsza jest niskokaloryczna dieta, a zdrowie nie stanowi priorytetu, łatwo o popadnięcie w chorobę. Najbardziej prawdopodobny jest powrót kilogramów, które już się utraciło. Często osoby na dietach bardzo niskokalorycznych przybierają na wadze więcej, niż zdołały stracić. Restrykcyjne zasady dietetyczne mogą być niebezpieczne i doprowadzić do chorób – anoreksji, bulimii, cukrzycy, uszkodzenia nerek lub wątroby czy ogólnego osłabienia organizmu, dlatego tak ważne jest, by poznać zdrowe zasady diety i konsekwentnie je stosować. Pomiędzy dietą a zdrowiem nie musi być sprzeczności, wystarczy do tematu odchudzania podejść z rozsądkiem.