Blog

Dieta cud, czyli jak oczyścić swój organizm na wiosnę?

Zimą często czujemy się ociężali, senni i zmęczeni. Odpowiedzią na tego rodzaju dolegliwości jest najczęściej słaba kondycja organizmu. Zimą spowalnia się metabolizm, a także organizm nieco wolniej filtruje się z toksyn. Aby go odpowiednio wspomóc i pozbyć się szkodliwych toksyn konieczne jest oczyszczenie organizmu, które powinno się odbywać na wiosnę. Usunięcie nagromadzonych toksyn gwarantuje poprawę samopoczucia, usprawnienie pracy narządów oraz odzyskanie promiennego wyglądu cery. Wiosenna dieta detoks to także doskonały początek zmian w sposobie odżywiania. Na wiosnę częściej sięga po lekkostrawne i wartościowe pod względem odżywczym dania.

Skąd biorą się toksyny w organizmie?

Toksyny pojawiają się praktycznie wszędzie i mimowolnie zanieczyszczają nasz organizm. Wdychamy je z powietrza, a także zjadamy wraz z posiłkami. Toksyny mogą pojawiać się również na skutek nieprawidłowych reakcji chemicznych w naszym organizmie. Oczywiście jego budowa i funkcjonowanie przewiduje samoczynne oczyszczanie się ze szkodliwych związków, jednak nagromadzenie szkodliwych substancji w okresie zimowym może być tak duże, że organizm nie będzie sobie w stanie z nimi poradzić. Z tego względu zaczną się one odkładać w naszym organizmie, sprawiając, że nie tylko znacznie przybierzemy na wadze, ale będziemy się czuć ciężko i ospale. Naturalne oczyszczanie organizmu odbywa się w układzie moczowym i oddechowym. Aby lepiej wspomóc detoksyfikację zaleca się przejście na dietę detoks w czasie rozpoczęcia wiosny.

Czy potrzebujesz oczyszczenia organizmu?

Nadmiar toksyn w organizmie nie pozostaje obojętny dla zdrowia. Jak poznać, że nadeszła dobra pora na detoksyfikację? Jeśli w ostatnim czasie często dokuczają ci objawy alergii, kaszel, przeziębienie lub grypa, najprawdopodobniej doświadczasz następstw spadku odporności. Niepokojącym objawem jest również utrata apetytu, senność po posiłku, uczucie zmęczenia i brak energii do działania. Objawy tego rodzaju mogą być również wynikiem przesilenia wiosennego, ale nie jest to z pewnością jedyny czynnik. Detoks może się odbywać na wiele sposobów, do których zalicza się dietę owocowo-warzywną, aktywność fizyczną, kuracje ziołowe czy przyjmowanie odpowiednich suplementów diety.

Jak oczyścić organizm? Dieta-detoks

Dieta owocowo-warzywna, zwana również detoksem polega na spożywaniu odpowiednio przygotowanych i dobranych warzyw i owoców o niskim indeksie glikemicznym. Posiłki, na których oparta jest dieta oczyszczająca nie powinny zawierać więcej niż 600 kalorii. W trakcie jej stosowania nie należy pić kawy, herbaty, alkoholu i palić papierosów.

Sposoby na skuteczne  oczyszczenie organizmu

  • Odstaw ciężkostrawne produkty i dania. Zrezygnuj również ze słodyczy oraz soli.
  • Zrób przerwę w spożywaniu alkoholu, a także odstaw inne używki.
  • Przyprawiaj dania kolendrą lub kminkiem – odpowiednio dobrane przyprawy oraz zioła usprawniają proces trawienia i działają oczyszczająco na organizm.
  • Codziennie wykonuj ćwiczenia fizyczne i unikaj drzemki w ciągu dnia. Nie muszą to być codzienne sesje na siłowni. Do pobudzenia diety detoks wystarczy kilka brzuszków czy przysiadów. Pomocne będą również ćwiczenia z zakresu fitness.
  • Zdecyduj się na świeże warzywa i owoce, a przy tym unikaj przetworzonej żywności.
  • Zwiększ podaż błonnika poprzez codzienne spożywanie produktów pełnoziarnistych, na przykład brązowego ryżu. Odpowiednia ilość błonnika w diecie poprawia przemianę materii i wspomaga proces oczyszczania organizmu.

Podsumowanie

Należy pamiętać, aby w trakcie diety detoks nie stosować leków przeczyszczających. Postaraj się wybierać jedynie naturalne metody detoksyfikacji. Wyjątkiem mogą być jedynie preparaty ziołowe, które nie wpływają szkodliwie na zdrowie, a przy tym w łagodny sposób pomagają w odpowiednim oczyszczeniu organizmu.

Podobne wpisy