Blog

Sport w czasie zimy – jak to zrobić?

Gdy nadchodzi zima utrzymanie aktywności fizycznej staje się nie lada wyzwaniem. Sport w czasie zimy jest nie tylko trudniejszy do wykonywania niż latem, ale również wyzywający w kwestiach organizacyjnych. Ale określenie, co nas powstrzymuje, dobre planowanie i stworzenie odpowiednich warunków może sprawić, że treningi zimowe będą jednymi z najbardziej satysfakcjonujących w tym roku.

Znajdź motywację!

Dobra wiadomość: badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Maastricht w Holandii sugerują, że po aklimatyzacji ćwiczenia na zimno spalają tłuszcz szybciej niż w bardziej komfortowych temperaturach, ponieważ złogi tak zwanego „brązowego tłuszczu” są aktywowane podczas aktywności w niższych temperaturach. Tak więc zima może być lepsza do kontrolowania masy ciała niż komfortowy jogging przy ładniejszej pogodzie.

Po drugie, sport w czasie zimy to świetny sposób na pokonanie zimowego bluesa. Badania łączą wzmożony wysiłek fizyczny z lepszymi nastrojami u osób z depresją i sezonowymi zaburzeniami afektywnymi (SAD). Ćwiczenia na zewnątrz sprawiają, że organizm pobiera więcej witaminy D ze światła słonecznego, która jest dobra dla kości, zębów i mięśni.

Sport w czasie zimy: dobrze się przygotuj

Planowanie i zapisywanie sesji ćwiczeń przed czasem zwiększa prawdopodobieństwo, że je wykonasz, a jeśli ćwiczysz przed pracą, złagodź wychodzenie z łóżka tak bardzo, jak to możliwe. Rozłóż ubrania i buty do ćwiczeń poprzedniej nocy, spakuj swoją torbę roboczą i zaplanuj zarówno strój na dzień, jak i śniadanie po treningu.

Odpowiednie ubrania na zimowe ćwiczenia na świeżym powietrzu będą miały ogromny wpływ na Twoje wrażenia. Jackie Newton, trenerka wytrzymałościowa, sugeruje nakładanie warstw na ciepło, dzięki tkaninom dostosowanym do ćwiczeń, które schną szybciej niż bawełna. Planując garderobę warto wziąć pod uwagę:

  • lekki top wykonany z tkaniny technicznej,
  • lekki polar na suche dni,
  • oddychający, lekki wodoodporny na deszcz,
  • legginsy, rajstopy do biegania, spodnie dresowe lub szorty,
  • czapka beanie,
  • rękawiczki,
  • pamiętaj, aby się rozgrzać, na przykład przy lekkim joggingu, zanim naprawdę zaczniesz.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Jasne kolory i paski odblaskowe najlepiej nadają się na ciemne zimowe wieczory i poranki. Jeśli twoje ubrania są ciemne, odblaskowy znak lub latarka czołowa zapewni ci bezpieczeństwo. Trzymaj się dobrze oświetlonych, znanych miejsc.