Blog

Aktywność fizyczna zimą, czyli sporty zimowe bez śniegu

Kiedy jest śnieg można bawić się w lepienie bałwana, rzucać się śnieżkami, czy uprawiać przeznaczoną aktywność fizyczną zimą, czyli wybrać się na stok narciarski z nartami czy deską snowboardową. Ruch podczas zimy nie tylko hartuje, ale również poprawia sprawność, uczy panowania nad ciałem, jak również wpływa na poprawę samopoczucia. Dodatkowo, sporty zimowe niekiedy dostarczają niezapomnianych przeżyć. Jednak co w wypadku, gdy zamiast śnieżnego puchu, na zewnątrz wita nas szary, zimny dzień?

Bieganie

Bieganie jest świetnym pomysłem niezależnie od pogody. W czasie zimy jednak samo poruszanie się po śniegu wymaga nie lada wysiłku. Dlatego też, warto wykorzystać zimowe dni bez śniegu trenując bieganie. Jest to nie tylko łatwa i jedna z najtańszych dyscyplin sportowych, to dodatkowo cechuje się jeszcze niebywałą elastycznością. Biegać można praktycznie o każdej porze i również niezależnie od pogody.

Nordic walking

Nordic walking to sport, który z powodzeniem mogą uprawiać osoby w każdym wieku, niezależnie od kondycji fizycznej. Osoba ćwicząca sama decyduje o tym, w jakim tempie odbywa się dany spacer oraz ma pełną kontrolę nad jego intensywnością. Nordic walking wymaga zakupu specjalnego sprzętu w postaci specjalistycznych kijów, które wspomagają ruch całego ciała.

Wyjdź na siłownię!

Siłownia to niebywale neutralne miejsce, dzięki któremu można być aktywnym sportowo przez cały rok. Siłownia zapewnia nie tylko przestrzeń do indywidualnych treningów, ale również dysponuje najczęściej wewnętrznym planem zajęć, na które może uczęszczać każdy. Zajęcia tego typu najczęściej mają charakter fintessu, zumby wraz z ćwiczeniami rozciągającymi. Niektóre  siłowni zapewniają również możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji z trenerem oraz ustalenie dopasowanego do potrzeb określonego klienta, planu treningowego, który pozwoli na zrzucenie zbędnych kilogramów oraz odpowiednie wyrzeźbienie sylwetki.

Pływanie

Możliwość skorzystania z krytych pływalni sprawia, że można trenować nawet zimą. Pływanie bardzo korzystnie wpływa na poruszenie wszystkich partii mięśni oraz jest polecane w wypadku problemów z kręgosłupem czy dla osób posiadających siedzącą pracę. Dodatkowo, oferta krytych pływalni najczęściej jest bardzo urozmaicona. Oprócz klasycznych możliwości związanych z basenem, można również wziąć udział w grupowych zajęciach fitness. Jeśli nie umiesz pływać, a aktywność fizyczna zimą jest dla ciebie ważna, warto wykorzystać ten czas na uczęszczanie na lekcje pływania. Z pewnością opłaci się to w podczas letniego urlopu nad wodą.

Joga – zrelaksuj się

Dyscyplina sportowa tego rodzaju jest w szczególności przeznaczona dla osób, które nie lubią się nadto męczyć. Joga jest świetnym rozwiązaniem na długie, zimowe wieczory, kiedy to chcemy zrelaksować się po ciężkim dniu pracy. Wpływa nie tylko korzystanie na nasze ciało, dodając mu sprężystości i elastyczności, ale również pozwala się wyciszyć, dzięki czemu uzyskujemy odpowiednią równowagę emocjonalną, co w dłuższej perspektywie wpływa na wzrost ogólnego samopoczucia. Jogę można trenować samodzielnie w domu lub zapisując się na zajęcia grupowe.

Zimowa jazda na rowerze

Zimową porą jedynym przeciwwskazaniem do jazdy na rowerze jest właśnie śnieg. Dlatego też warto skorzystać z bezśnieżnych dni i wybrać się na zimową jazdę na rowerze. Rower nie tylko pozytywnie wpływa na rozruszanie wielu partii mięśni, ale jest również wygodnym i stosunkowo szybkim środkiem transportu. Dodatkowo, pozwala również na odpowiednie dotlenienie, co jest niezwykle ważne podczas zimy, kiedy to większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach.