Czas rekonwalescencji po operacji plastycznej może być szczególnie trudny dla osób, które na co dzień prowadzą bardzo aktywny tryb życia i mają swoją sportową pasję. Dużo odpoczynku, zakaz dźwigania ciężkich rzeczy i prowadzenie bardzo oszczędnego trybu życia przez co najmniej kilka dni, może sprawić, że poczują się zwyczajnie bezużyteczni. Okres rekonwalescencji po operacji plastycznej jest jednak bardzo ważny w prawidłowym gojeniu się blizn i uzyskaniu dobrych efektów estetycznych. Ćwiczenia po plastyce brzucha? Jazda na rowerze po operacji biustu? Dowiedz się, kiedy można wrócić do treningów po operacji plastycznej!
Aktywność fizyczna a okres rekonwalescencji
Przez pierwsze dwa tygodnie, niezależnie od rodzaju operacji plastycznej nie należy doprowadzać do skrajnego przyspieszenia tętna. Jednak już po umownych 48 godzinach od zabiegu, najczęściej można wprowadzić powolne i krótkie spacery. Każdy indywidualnie przeżywa czas rekonwalescencji pozabiegowej. Dlatego, jeśli nie czujesz się na siłach, to się nie zmuszaj. Najważniejsze, aby stosować się do indywidualnych zaleceń lekarza i nie podejmować wysiłku w czasie, kiedy Twój chirurg zaleci odpoczynek. Jak szybko możesz wrócić do aktywności fizycznej po operacjach plastycznych? Oto wskazówki mające charakter orientacyjny. Zanim zaczniesz podejmować jakikolwiek wysiłek fizyczny po operacji, skonsultuj się najpierw ze swoim lekarzem!
Powrót do aktywności fizycznej po liposukcji
Liposukcji najczęściej poddają się osoby, które prowadzą aktywny tryb życia, ale pomimo ciężkich treningów nie potrafią pozbyć się tkanki tłuszczowej z niektórych miejsc takich jak brzuch lub uda. Te osoby najczęściej „zarażone” są już aktywnym trybem życia i jak najszybciej chciałyby wrócić do aktywności fizycznej.
Po upływie dwóch tygodni możesz zacząć wykonywać lekkie ćwiczenia, takie jak spacery lub jazda na rowerze. Umiarkowana aktywność fizyczna po liposukcji może nastąpić po około 4- 6 tygodniach, kiedy to zdejmuje się ubranko uciskowe, które wspomaga gojenie i zapobiega powstawaniu krwiaków i obrzęków. Dobrą formą ruchu na początek jest pływanie, ponieważ nie forsuje mięśni, a delikatnie masuje ciało
Pamiętaj, aby nie zwiększać intensywności wysiłku zbyt szybko. Warto konsultować podejmowanie kolejnych kroków z chirurgiem plastycznym, który przeprowadzał operację.
Operacja nosa
Głównym objawem po korekcji nosa jest obrzęk w jego okolicach. W niektórych przypadkach może on upośledzić drożność dróg oddechowych, a także utrudniać wszelką aktywność fizyczną. Ponadto, po rhinoplastyce naczynia krwionośne w nosie są bardzo wrażliwe. Dlatego podwyższone tętno może doprowadzić do krwawienia, a zbyt intensywne na ten czas ćwiczenia doprowadzić do uszkodzenia chrząstek i kości.
Najczęstszą umiarkowaną aktywność, jaką można rozpocząć po korekcji nosa, jest np. spacerowanie, zaleca się podjąć nie wcześniej niż po upływie tygodnia. Natomiast wszelkie aktywności fizyczne, związane z nieznacznym przyspieszeniem akcji serca, można wykonywać po upływie około 4 tygodni. Przy takich aktywnościach należy obserwować, czy wykonywana czynność nie powoduje opuchnięcia nosa lub pulsowania. Takie objawy mogą oznaczać, że wciąż jest za wcześnie na powrót do pełnej aktywności fizycznej po korekcji nosa. Wszelkie sporty, w których istnieje ryzyko uderzenia operowanej okolicy, nie powinno się uprawiać przez 6 tygodni od rhinoplastyki. Do takich czynności należy najczęściej pływanie, bieganie, szybka jazda na rowerze czy intensywne ćwiczenia siłowe.
Ćwiczenia po plastyce brzucha
W pierwszych dniach po abdominoplastyce należy pozostać w łóżku, niczego nie podnosić i prowadzić wyjątkowo oszczędny tryb życia. W kolejnych dniach, w porozumieniu z lekarzem, można wprowadzić powolne spacery. Zoperowany brzuch zabezpiecza się specjalnym elastycznym pasem, który ogranicza ból, ułatwia poruszanie się i powrót do pełnej aktywności. Ćwiczenia po plastyce brzucha można wprowadzać sukcesywnie już od szóstego tygodnia po zabiegu.
Ćwiczenia po korekcji uszu
Rekonwalescencja po korekcji uszu wymaga szczególnej dbałości o ranę pozabiegową i ochronę przed urazami. Dolegliwości bólowe po korekcji uszu znikają najczęściej po 1-3 dobach po operacji, a zasinienie i obrzęk- po około 10-14 dniach. Bezpośrednio po zabiegu ucho lub uszy zabezpieczone są za pomocą opatrunku, który obejmuje całą głowę pacjenta. Między 3. a 8. dobą po zabiegu usuwa się szwy skórne, a opatrunek zostaje zamieniony na specjalną dobraną opaskę uciskową na uszy (opaska uciskowa na głowę), która powinna być noszona przez minimum 3 tygodnie.
W związku z tymi procedurami ochronnymi i pielęgnacyjnymi przez kilka tygodni po zabiegu należy chronić głowę przed wszelkimi urazami, ograniczyć aktywność fizyczną oraz eksponowanie uszu na zmienne warunki atmosferyczne. Tak jak we wcześniej wspomnianych operacjach- najlepiej zacząć od spokojnych spacerów.
Jazda na rowerze po operacji biustu
Przez pierwsze 8-13 tygodni nie można wykonywać mięśni obciążających tułów, ale nie oznacza to, że trzeba całkowicie zrezygnować z aktywności. Do tego czasu możesz wykonywać niezbyt intensywne ćwiczenia dolnej części ciała, w taki sposób, aby nie angażować rąk i mięśni klatki piersiowej. Ćwiczenia fizyczne powinny angażować jedynie dolne partie mięśni. Świetnie sprawdzi się krótka jazda na rowerze po operacji biustu (najlepiej na rowerku stacjonarnym). Po tym czasie uzgodnij z lekarzem czy możesz wykonywać już jakiekolwiek, lekkie ćwiczenia angażujące górną obręcz tułowia. Nie próbuj robić tego bez uzgodnienia, ponieważ nawet jeśli wydaje Ci się, że wszystko jest w porządku i mentalnie jesteś gotowa do powrotu do codziennych ćwiczeń- Twoje ciało może jeszcze nie być w pełni sprawne, a pośpiechem możesz zrobić sobie krzywdę.
Kiedy wrócić do treningów po operacji plastycznej- podsumowanie
Organizm potrzebuje odpowiednio dużo czasu na regenerację i wygojenie miejsc po zabiegach chirurgii plastycznej. Dlatego nie można go forsować i narażać na dodatkowe obciążenia i urazy w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach po operacji plastycznej. Oczywiście mowa jest o intensywnych treningach, angażujących wiele partii mięśniowych. Umiarkowana aktywność, wykonywanie prostych prac domowych, spokojne spacery, lekkie ćwiczenia mogą pomóc w przebiegu rekonwalescencji. Odpowiednio umiarkowana aktywność fizyczna zapobiega bowiem m.in. powikłaniom zakrzepowo- zatorowym, które stanowią ryzyko po każdym zabiegu chirurgicznym. Ruch może przynieść wiele korzyści w procesie gojenia, ale trzeba dawkować go sobie ostrożnie i stosować się do zaleceń lekarza, dotyczących planu ćwiczeń, aby uniknąć komplikacji pozabiegowych.