Blog

Przyzwyczajenia – jak je budować?

Odkrycie teorii o tym, jak ważne są nawyki w osiąganiu celów przyczyniło się do dynamicznego rozwoju skutecznych technik pracy nad sobą. Przyzwyczajenia pozwalają na skupieniu się na osiągnięciu zamierzonego celu w sposób w sposób konsekwentny u systematyzowany. Dzięki automatyzacji określonych czynności jesteśmy w stanie znacznie przybliżyć się do celu. Postanowienia noworoczne to czas, w którym decydujemy się na zmianę naszego życia i poszczególnych przyzwyczajeń. Dowiedz się, jak to zrobić!

Przyzwyczajenia: zacznij od małych

Silna wola jest jak mięsień, co oznacza, że ona również się męczy. Dlatego też na samym początku wybierz nawyk, który jest na tyle mały, że nie potrzebujesz do niego motywacji. Zamiast zaczynać od 50 pompek dziennie, zacznij od 5 pompek dziennie. Zamiast próbować medytować przez 10 minut dziennie, zacznij od medytacji przez jedną minutę dziennie.

Zwiększaj swoje nawyki w prosty sposób

Zamiast próbować robić coś niesamowitego od samego początku, zacznij od małych przyzwyczajeń i stopniowo je poprawiaj. Po drodze wzrośnie Twoja siła woli i motywacja, dzięki czemu łatwiej będzie trzymać się nawyku na dobre.

Przyzwyczajenia: rozbijaj je na części

Jeśli będziesz nadal dodawać jeden procent każdego dnia, zauważysz, że bardzo szybko rośniesz w ciągu dwóch lub trzech miesięcy. Ważne jest, aby każdy nawyk był rozsądny, abyś mógł zachować rozpęd i uczynić zachowanie możliwie najłatwiejszym do osiągnięcia. Jeśli chcesz budować nawyk 20 minut medytacji codziennie, to rozbij je na dwa bloki po 10 minut. Dzięki temu będzie Ci łatwiej zacząć.

Jeśli ominiesz jeden dzień, wróć do gry

Każdy popełnia błędy, co jest normalną przywarą ludzką. Dlatego też, jeśli zdarzy Ci się nie wykonać jakieś czynności jednego dnia, postaraj się jak najszybciej wrócić do swojego harmonogramu. Badania wykazały, że jednorazowy brak nawyku, bez względu na to, kiedy ma miejsce, nie ma mierzalnego wpływu na długoterminowy postęp. Zamiast starać się być doskonałym, porzuć swoją mentalność „wszystko albo nic”. Przed zdecydowaniem się na budowanie przyzwyczajenia, zastanów się, jakie przeszkody mogą Cię spotkać, aby móc im zapobiec. Pomoże Ci w tym zasada „dwóch dni”, która polega na tym, aby nigdy nie ominąć dwóch dni pod rząd.

Bądź cierpliwy!

Uczenie się cierpliwości jest być może najważniejszą umiejętnością ze wszystkich. Możesz robić niesamowite postępy, jeśli jesteś konsekwentny i cierpliwy. Budowanie przyzwyczajeń to ciężka pracy, która powinna zakładać każdorazowo mniej, niż spodziewasz się w ostateczności osiągnąć. Powodzenia!