Blog

Chcieć to móc! Jak rozwinąć w sobie motywację?

Wiele osób marzy o rozwoju swojej motywacji wewnętrznej. Jest to siła, która popycha nas do działania, powoduje, że mamy chęć do efektywnej pracy i rozwijania swoich pasji. Prawdziwą sztuką jest umiejętność podtrzymania tego stanu zaangażowania i ukierunkowanie tego na właściwy cel. Z motywacją łatwiej nam będzie pokonywać wszystkie przeszkody i trudności, które pojawią się na drodze do realizacji planu. Pozytywnie wpływa na nasz nastrój i całościowy rozwój osobisty. Pojawia się jednak pytanie: jak to zrobić? Przychodzimy z odpowiedzią.

1. Postaw sobie cel

Mierzalny, jasno sprecyzowany cel da nam poczucie, że wiemy do czego dążymy. Zastanów się dlaczego ci na czymś zależy i jakie będziesz mieć z tego korzyści. Postaraj się znaleźć ich jak najwięcej i formułuj je tak, aby przemawiały do ciebie. Cel oraz idący z nim plan działania musi być konkretny, jasny, określony w czasie i popychający nas do działania. Nie może być to też zbyt łatwe, ani zbyt trudne dla ciebie do wykonania. Jeżeli zapiszesz to wszystko na kartce i rzeczywiście w to uwierzysz, motywacja pojawi się sama, jako efekt chęci osiągnięcia ważnego celu.

2. Rozwój osobisty, czyli bierz przykład z osób, którym się udało

Wiemy, że zawsze przychodzą chwile zwątpienia i dni, kiedy nam się zwyczajnie nie chce. W takich momentach warto jest zwrócić się z prośbą o pomoc do osób, które nas inspirują. Mogą to być nasi przyjaciele czy współpracownicy. Przypomnijmy sobie jaką długą drogę w rozwoju osobistym pokonali znani ludzie, którzy osiągnęli sukces i wyobraźmy sobie ile problemów napotykali. Jeżeli oni dali radę, to ty też!

3. Przypominaj sobie dlaczego to robisz

Wracamy tutaj do pierwszego punktu. Pomimo tego, że na początku mogłeś czuć ogromny przypływ motywacji, to trzeba sobie ciągle i regularnie przypominać o powodach, dlaczego coś chcesz osiągnąć. Prawdziwy rozwój osobisty jest efektywny tylko wtedy, jeżeli trwa w czasie. Nie jest sztuką zmienić całe życie na tydzień, a potem wrócić do swoich starych nawyków. Motywacja ma pomóc w utrzymaniu tej siły do działania, a zarazem budować nowe, lepsze nawyki.

Rozwój osobisty – podsumowanie

Mówi się, że w trudności drzemią możliwości. Tak samo jest z motywacją i rozwojem osobistym. Pamiętaj, że wszystko wymaga czasu i nie da się zmienić życia w jedną noc. Jednak wytrwale stawiając sobie nowe, ambitne cele i nieustannie dążąc do ich realizacji możesz osiągnąć swój sukces.