Blog

Postanowienia noworoczne i cykl ich życia

Nowy rok niesie ze sobą nowe nadzieje oraz przeświadczenie, że istnieje możliwość rozpoczęcia od nowa. Dlatego też większość z nas przygotowuje sobie postanowienia noworoczne, licząc na to, że uda nam się w nich wytrwać nie tylko do końca roku, ale i na dłużej. Koniec roku to tradycyjnie czas podsumowań i planowania. Lubimy planować takie zmiany w naszym życiu, jak zwiększenie aktywności fizycznej czy odchudzanie. Jest to właściwe podejście, bo zaplanowane zmiany mają aż 10-krotnie większą szansę na powodzenie niż te, których nie uda nam się zaplanować. Dlaczego tak łatwo się poddajemy i tylko nieliczni z nas są w stanie wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Spadek motywacji

O ile z planowaniem postanowień nie mamy na ogół problemów, to z ich realizacją już zdecydowanie tak. Najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy jest nie tyle spadek motywacji, co jego niedostateczny poziom już na samym początku podejmowania aktywności. Motywacja towarzyszy nam już od okresu świątecznego i bardzo szybko słabnie, dlatego nie wystarczy, by wdrożyć solidny program zmian. Drugim czynnikiem wpływającym na taki stan jest nieumiejętne formułowanie postanowień noworocznych, które najczęściej przejawią się stawianiem przed sobą niemożliwych do osiągnięcia celów.

Odchudzanie – co zrobić, by się udało?

Okazuje się jednak, że psychologia motywacji zna odpowiedzi na pytanie pojawiające się początkiem Nowego Roku. Co za tym idzie, można wdrożyć swoje postanowienia noworoczne i przy odrobinie konsekwencji oraz odpowiedniego planowania, osiągnąć realny sukces.

  1. Zmień myślenie o odchudzaniu

  • Po pierwsze, pojawia się tutaj znany mechanizm myślenia – „od jutra”. Wyznaczmy sobie termin, w którym z dnia na dzień zaczniemy żyć inaczej, ale kiedy ten czas nadchodzi okazuje się, że zmiana jest zbyt duża i za trudna lub nie jesteśmy na nią w tym momencie gotowi.
  • Po drugie, często łapiemy się na pułapce myślenia – „Wszystko albo nic”. Zależy nam na tym, aby skorygować swoje nawyki całkowicie, lecz kiedy pojawia się trudność czy chwila kryzysowa, w całości rezygnujemy ze zmian.

Na samym początku nie daj się więc złapać w te dwie pułapki myślenia. Pamiętaj, że wyuczonych nawyków nie da się porzucić z dnia na dzień. Skuteczne odchudzanie zależy od tego, co, ile i jak spożywasz, ale również od nastawienia i umiejętności efektywnego zarządzania czasem. Nie wymagaj od siebie całkowitego odrzucenia dotychczasowego trybu życia, bo bardzo szybko nastąpi ów spadek motywacji.

  1. Działaj całościowo!

Postanowienia noworoczne nie powinny odnosić się jedynie do pojedynczej aktywności. Jeśli dzisiaj postanawiasz, że chcesz schudnąć, to wraz z tym przekonaniem, zrób przykładowo porządki w szafkach kuchennych. Wyrzuć wszystkie produkty, które są bogate w glutaminian sodu oraz gotowe dania. Ich miejsce powinno zająć zdrowe i zbilansowane jedzenia.

  1. Postanawiaj z innymi

Najlepiej, jeśli wdrażanie skutecznego odchudzania rozpoczniemy wraz z przyjaciółką czy inną, bliską osobą. Wówczas mamy możliwość lepszego kontrolowania, jak i wymiany informacji. Dzięki temu możemy się dowiadywać, jakie popełniamy błędy i szlifować je. Takim sposobem z pewnością trudniej będzie o spadek motywacji.

  1. Krok po kroczku…

„Metoda małych kroczków” używana w psychologii jest niezwykle ważna przy walce ze spadkiem motywacji, a także odpowiednio skuteczna. Dzieląc swój cel na mniejsze postanowienia z pewnością łatwiej będzie je zrealizować, a także rozbudzić apetyt na więcej.

Podsumowanie

Postanowienia noworoczne to nie tylko kwestia odpowiedniego planu, ale również dopingowania i podsycania swojej motywacji. Zdarza się, że jej spadek odbiera nam całą przyjemność oraz zdobyte już efekty. Nie pozwól, by ten rok był taki sam, jak poprzedni.