Blog

Profilaktyczna mastektomia – wady i zalety

Zabieg polegający na usunięciu zdrowej piersi z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Uważa się to za skuteczne rozwiązanie w walce z groźnym nowotworem tego gruczołu. Profilaktyczna mastektomia – bo taką nosi nazwę – jest wykonywana głównie w przypadku, gdy u kobiety wykryto wysokie lub bardzo wysokie ryzyko zachorowania na raka piersi. Bezpośrednią przyczyną choroby są mutacje wadliwych genów. Kobieta, która odziedziczyła ów wadliwy gen lub której wywiad rodzinny wykazał, że może zachorować, znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka. Mastektomia jest coraz częściej stosowana jako profilaktyka raka piersi. Czy słusznie? Tego dowiesz się z tego artykułu.

Profilaktyczna mastektomia i ryzyko z nią związane

Oprócz rzadkich powikłań, jakie mogą pojawić się po zabiegu mastektomii, takich jak krwawienia i infekcje, do głównych zagrożeń zaliczyć trzeba także obrzęk limfatyczny oraz to, że kobieta może mieć zaburzone czucie w okolicy brodawki. Warto też pamiętać, że profilaktyczna mastektomia nie zapewni całkowitej pewności, iż ryzyko zachorowania na raka piersi zniknęło. Zawsze będzie istniał pewien margines ryzyka.

Zalety profilaktycznej mastektomii

Pomimo że profilaktyczna mastektomia niesie ze sobą pewne ryzyko (tak jak każda interwencja chirurgiczna), jej zalety są nie do przecenienia. Po zabiegu ponowne wystąpienie nowotworu w tej samej piersi jest dużo mniej prawdopodobne – zmniejsza się o około 90%. Poza tym istnieje możliwość zrekonstruowania amputowanej piersi, co dla większości kobiet jest sprawą bardzo istotną. W tym celu stosuje się albo implanty piersiowe, albo rekonstruuje się piersi za pomocą tkanek własnych (w celu osiągnięcia najlepszych efektów wykorzystuje się przeszczepy własnej tkanki tłuszczowej). Podczas zabiegu usuwa się gruczoł piersiowy, a pozostawia brodawkę i skórę. Decyzja dotycząca profilaktycznej mastektomii to indywidualna sprawa każdej kobiety. Ważne jest, by dobrze ją przemyśleć i podjąć najlepszy dla zdrowia wybór.