Blog

Planowanie operacji plastycznej a wsparcie bliskich osób

Podjęcie decyzji o poddaniu się operacji plastycznej jest bardzo osobistą sprawą i niejednokrotnie dla pacjenta – sytuacją wielkiej wagi. Jak przy odejmowaniu każdej istotnej decyzji w życiu, zwykle oczekujemy wsparcia naszych bliskich. Planowanie operacji plastycznej to także chęć spotkania się z akceptacją naszych decyzji, wspieranie w drodze do osiągnięcia celu a przede wszystkim – brak oceniania obranej ścieżki ma dla nas kluczowe znaczenie. Czym najczęściej martwią się pacjenci przed zakomunikowaniem rodzinie, partnerowi lub przyjaciołom decyzji o poddaniu się operacji?

Obawy pacjentów przed powiedzeniem bliskiej osobie o operacji plastycznej

Niepokój i obawy mogą dotyczyć różnych aspektów. Z pewnością nie bez znaczenia pozostaje osoba do której kierujemy przekaz. Inne obawy możemy mieć względem rodziców, a inne względem partnera. Pacjenci mogą obawiać się, że np. rodzice pomyślą o decyzji jako zbędnym narażaniu się, będą się martwić a dodatkowo uznają, że przecież dziecko, które stworzyli nie ma żadnych wad i nie powinno w ich mniemaniu psuć tego, co dała mu natura.

Wątpliwości i obawy przed zakomunikowaniem decyzji partnerowi będą już miały nieco inny charakter. Szczególnie pacjentki mogą obawiać się, że będą musiały „obnażyć” przed partnerem swoje kompleksy, przez co mogą zostać ocenione przez nich w inny sposób. Obawy mogą dotyczyć także kwestii finansowej czy wsparcia na etapie rekonwalescencji. Bardzo często bliscy pacjentów, rzeczywiście są zaskoczeni decyzją i na początku próbują od niej odwieźć przedstawiając katastroficzne wizje powikłań pooperacyjnych i nieudanych przypadków oraz ofiar operacji plastycznych. Zwykle jednak, po spokojnym przedstawieniu sprawy i użyciu odpowiednich argumentów, akceptują a nawet rozumieją decyzję pacjenta.

Druga strona medalu, czyli jak się zachować wobec osoby, która planuje operacje plastyczną

Choć operacje plastyczne są procedurami chirurgicznymi o dość wysokim wskaźniku bezpieczeństwa, rodzina osoby planującej zabieg, także ma prawo mieć obawy i opory przed tą decyzją. Jeśli jesteś partnerem/partnerką, rodzicem lub przyjacielem osoby, która właśnie zakomunikowała Ci, że chce poddać się operacji plastycznej, postaraj się zareagować spokojnie i zapytaj o powody tej decyzji i ewentualne zagrożenia. Nie reaguj histerycznie, nie próbuj od razu przekonać do swoich racji. Wysłuchaj tego co ma do powiedzenia druga osoba. To zrozumiałe, ze możesz odczuwać niepokój, jednak warto zdać sobie sprawę, że w takim momencie Twoje wsparcie mentalne, a nawet realne w czasie rekonwalescencji jest dla tej osoby bardzo ważne.

Jak argumentować decyzję o operacji plastycznej?

Warto przedstawiać swoją decyzję dokładnie tak jak to czujesz. Jeśli np. operacja ma dotyczyć piersi, możesz powiedzieć o tym, że ich wygląd Ci przeszkadza, przez co nie czujesz się komfortowo np. w bieliźnie czy stroju kąpielowym, a operacja wiele zmieniłaby w postrzeganiu własnego ciała. Przedstaw wszystko to, czego dowiedziałeś się od chirurga na etapie konsultacji. Być może obawy partnera są uzasadnione, a Ty podczas konsultacji zapomniałaś wspomnieć o jakimś problemie zdrowotnym.

Warto także dać znać partnerowi, jak będzie wyglądał kilkutygodniowy okres po operacji. Powiedz o tym, ze potrzebujesz wsparcia zarówno psychicznego jak i fizycznego np. w wyręczeniu w niektórych, codziennych obowiązkach. Bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, aby ostatecznie bliskie osoby do końca reprezentowały nieuzasadniony opór. Najczęściej pojawia się on w momencie pierwszej informacji i wymaga „oswojenia” z tą myślą i nabycia wiedzy.

Uczestnictwo bliskich w operacji plastycznej jest bardzo ważne. Osoba, która poddaje się zabiegowi nie chce być samotna z cała paletą swoich emocji: strachem, wątpliwościami, radością czy dyskomfortem.