Blog

Emocje po operacji plastycznej. Czego możesz się spodziewać?

Poddanie się operacji plastycznej zawsze wiąże się z emocjami. Przed zabiegiem towarzyszy nam lęk i niepokój oraz uczucie ekscytacji i oczekiwania. To normalne, szczególnie wtedy, kiedy operacja była długo wyczekiwanym momentem. Wbrew pozorom, po zabiegu emocje nie są mniejsze, tylko nieco innego rodzaju. Nadmierny stres i niepokój nie jest wskazany w tym czasie. Organizm potrzebuje spokoju i odpoczynku, aby mieć możliwość pełnej regeneracji. Jakie emocje po operacji plastycznej mogą Ci towarzyszyć i jak sobie z nimi radzić?

To zupełnie normalne, że po operacji doświadczasz różnego rodzaju emocji. Najczęściej są one dość skrajne. Czasem jest to radość i pozytywne wyczekiwane na efekty, innym razem to niepokój i stres związany z efektami. Niestety, chwiejność emocji często związana jest rodzajem oczekiwań po operacji. Jeśli Twoje podejście do efektów jest realistyczne, prawdopodobnie przejdziesz ten czas dużo bardziej komfortowo. Chwiejność nastrojów może utrzymywać się kilkanaście do kilkudziesięciu dni. Jeśli trwa dłużej -należy najpierw porozmawiać ze swoim chirurgiem plastykiem, a następnie z psychologiem.

Jakie emocje mogą towarzyszyć Ci po operacji plastycznej?

– Zwiększona wrażliwość na opinie innych dotyczące samej decyzji o operacji lub szczegółów związanych np. z wielkością implantów.
– Brak snu związany z wyczekiwaniem na efekty.
– Ciągłe zastanawianie się nad tym, jak naprawdę będziesz wyglądać po ustąpieniu obrzęków i opuchlizny.
– Dezorientacja dotycząca samopoczucia po operacji – jest Ci trudno określić czy Twoje dolegliwości są normalne czy też powinieneś zacząć się martwić.
– Odczuwasz stres związany z wyglądem blizn.
– Przeszukiwanie internetu w celu znalezienia osób i grup o podobnych doświadczeniach.
– Brak energii
– Frustracja związana z niemożnością wykonywania codziennych czynności i powrotem do aktywności fizycznej.

Cała paleta emocji po operacji jest najczęściej zupełnie normalna, choć dość nieoczekiwana. Najczęściej, nie zastanawiamy się nad tym, jak będziemy czuć się już po operacji, bo pozornie będzie to już moment wytchnienia. Warto mentalnie przygotować się do tego czasu i mieć świadomość możliwości zaistnienia pewnych uczuć.

Jak radzić sobie z emocjami po operacji?

 – Jeszcze przed operacją postaraj się dowiedzieć jak najwięcej. Nie bój się zadawania pytań chirurgowi. Im większa świadomość przed operacją, tym większy spokój już po niej.
– Porozmawiaj z osobami, które przeszły już taki sam zabieg (internet to doskonałe miejsce)
– Przypominaj sobie, dlaczego zdecydowałeś się na operację. Czasem cały proces powoduje, że zapominamy o tym, co tak bardzo frustrowało nas wcześniej. Pamiętaj o wszystkich tych korzyściach, z których przecież zdawałeś sobie sprawę przed poddaniem się operacji.
– Staraj się pamiętać o tym, że czas rekonwalescencji musi trwać. Nie można po prostu przeskoczyć tego etapu.
– Chcąc poprawić sobie humor, zachowaj realistyczne oczekiwania.
– Wyobrażaj sobie brak tych problemów, które miałeś przed operacją. Może to być ładniejszy profil na zdjęciach lub dobry wygląd w sukience, która podobała Ci się wcześniej, ale nie leżała zbyt dobrze np. ze względu na małe piersi.
– Pamiętaj o tym, że operacja może poprawić Twój wygląd i sprawić, że będziesz ładniejszą wersją Ciebie, ale nie sprawi, że staniesz się inną osobą.

Emocje po operacji będą tym słabsze, im bardziej będziesz do niej przygotowany. Duże znaczenie ma także trzeźwe, realistyczne spojrzenie na efekty operacji. Przygotuj się mentalnie do tego czasu, zdawaj sobie sprawę z tego, jakie emocje mogą towarzyszyć Ci po zabiegu, a z pewnością sobie z nimi poradzisz. Powodzenia!