Blog

piegi i przebarwienia

Piegi i przebarwienia – czym się różnią i w jaki sposób można się ich pozbyć?

Ludzka skóra jest narządem, którego funkcji często nie doceniamy. Charakteryzuje się ona odpowiednią sprężystością oraz nawilżeniem. Odpowiedni, zdrowy wygląd skóry pozwala również w pewnym stopniu wykluczyć ciężkie choroby układowe. Nasza skóra ma naturalnie cielisty, nieco różowaty kolor. U większości z nas barwnik jest równomiernie rozmieszczony.  Sprawia to, że  w zimowych sezonach kolor naszych rąk jest niemalże taki sam co kolor naszego brzucha. Opalanie się barwi naszą skórę na nieco brązowy kolor. Chcą charakterystyczną opalenizny jest jednak fakt, że nie jest ona trwała i schodzi z czasem. Piegi i przebarwienia często przykuwają wzrok. Czym są jednak trwałe przebarwienia? Czy piegi są naturalne? Czy mogą świadczyć o chorobie?

Melanocyty – wielka rola małych komórek

Melanocyty, czyli komórki barwnikowe naszej skóry odgrywają dużą rolę w chronieniu nas przed promieniowaniem ultrafioletowym. Co może wydawać się szokujące, melanocyty są to wysoce zróżnicowane komórki, które powstają z tych samych komórek, co nasz układ nerwowy. Pod wpływem słońca produkują one brązowawą melaninę (nie należy mylić jej z melatoniną, czyli hormonem snu). Melanina chroni głębsze warstwy skóry przed wspomnianym promieniowaniem UV. Promieniowanie ultrafioletowe ma działanie kancerogenne, czyli powoduje powstawanie nowotworów. Tym samym melanocyty chronią nas przed różnego rodzaju rakami czy innymi nowotworami. Niestety, same melanocyty również mogą ulegać procesom nowotworowym, które prowadzą do powstania czerniaka. W ostatnich latach udowodniono, że do powstania czerniaka przyczyniają się głównie poparzenia słoneczne. Wydaje się również, że umiarkowana ekspozycja na światło słoneczne może zmniejszać ryzyko zachorowania na czerniaka. Co ciekawe, liczba melanocytów u wszystkich ras człowieka jest taka sama, a różne zabarwienie skóry wynika z różnic w ilości syntezowanej melaniny.

piegi i przebarwienia bielactwo

Piegi – kiedy twarz usiana jest pięknymi plamkami

Piegi występują przede wszystkim na skórze twarzy. Policzki są miejscem, gdzie występują najczęściej. Czym jednak są piegi i jak powstają? Piegi są to małe plamy o wielkości od dwóch do dziesięciu milimetrów. Występują one w miejscach, które są podatne na działanie słońca. Powstają w wyniku szybszej syntezy melaniny. Wykazano, że głównymi czynnikami sprzyjającymi powstawaniu piegów są czynniki genetyczne oraz częste poparzenia słoneczne. Oznacza to, że zarówno piegi jak i przebarwienia mogą powstać w wyniku ekspozycji na słońce. Ponadto pierwsze piegi pojawiają się już w dzieciństwie. Choć w ostatnich latach są coraz modniejsze, to dla wielu z nas są źródłem kompleksów oraz pewnego rodzaju utrapieniem. Na szczęście nowoczesna medycyna proponuje dość skuteczny sposób ich likwidacji. Stosuje się różnego rodzaju maści, takie jak maść fenolowa czy perhydrolowa. Do nowych metod usuwania piegów należą zabiegi mikrodermabrazji. Zabieg ten polega na ścieraniu kolejnych warstw naskórka za pomocą strumienia mikrokryształków. W procesie usuwania piegów wykorzystuje się także fototerapię oraz laseroterapię.

Przebarwienia skórne – czy jest się czego bać?

Przebarwienia skórne to bardzo szerokie zagadnienie, które swoim rozmiarem znacząco wykracza poza zakres tego artykułu. Zaburzenia barwnikowe mogą dotyczyć zarówno sytuacji, w której dochodzi do zwiększenia ilości barwnika (przebarwienia), jak i sytuacji, w których dochodzi do odbarwienia skóry. Do najbardziej znanych odbarwień skóry należy bielactwo. Większość z nich ma charakter łagodny i nie wymaga leczenia oraz jest tylko defektem kosmetycznym. Niemniej jednak niektóre z nich mogą być objawem choroby ogólnoustrojowej bądź toczącego się procesu nowotworowego. Zaniepokoić powinny nas przede wszystkim zmiany nowe, powiększające się, oraz takie, które mają nieregularny rozkład barwnika. W przypadku ich wystąpienia należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

piegi i przebarwienia

Czy za dużo słońca może powodować piegi i przebarwienia?

Niestety zauważono, że piegi i przebarwienia mają tendencję do nasilania się w miesiącach wiosennych i jesiennych. Jest to związane ze wspomnianymi melanocytami, które pod wpływem większej ilości światła słonecznego produkują więcej ochronnej melaniny. Aby chronić naszą skórę przed powstawaniem przebarwień należy regularnie stosować krem z filtrem. Równocześnie należy unikać sytuacji, w których dochodzi do poparzenia słonecznego naszej skóry. Pragnę również podkreślić, że styczeń oraz luty są miesiącami, w których chętnie wyjeżdżamy w góry. Należy pamiętać, że słoneczna pogoda w połączeniu ze śniegiem, który odbija promienie słoneczne, mogą zwiększać ryzyko pojawienia się przebarwień, a nawet poparzenia słonecznego.