Blog

Perfekcyjne nogi – jakie są ich proporcje i sposoby na optyczne wydłużenie

Która kobieta nie marzy o długich, szczupłych i gładkich nogach pozbawionych cellulitu oraz zbędnego tłuszczyku w okolicach ud? O ile o szczupłość i gładką skórę zawsze można powalczyć, o tyle ich długość, kształt i proporcje zależą już od matki natury lub jak kto woli – genów. Modelki mogące pochwalić się długimi nogami są bardzo chętnie zatrudniane przez największych projektantów mody. Dlaczego? Szczupła sylwetka i długie nogi doskonale „zareklamują” każdą kreację. Długie nogi modelek to jednak rzadkość. Na dobry wygląd nóg składa się kilka czynników i nie jest to wyłącznie wzrost modelki i stosunkowa ich długość.

Wzrost a długość nóg – proporcje są najważniejsze

Wysoki wzrost nie jest równoznaczny z posiadaniem proporcjonalnie długich nóg. Kobieta, która ma 175 centymetrów wzrostu, a ich nogi mierzą 80 centymetrów raczej nie mogą pochwalić się proporcjonalnie długimi nogami. I odwrotnie – kobieta mierząca 165 cm i posiadająca aż 90 centymetrów nóg będzie wyglądała dziwnie. W postrzeganiu sylwetki najważniejsze są proporcje. Okazuje się, że wysoki wzrost u kobiet nie ma tak wielkiego znaczenia jak proporcje sylwetki. Dwóch naukowców, prof. Bogusław Pawłowski i mgr Piotr Sorokowski, w 2008 roku przeprowadzili eksperyment, polegający na pokazywaniu badanym mężczyznom kobiecych sylwetek o tym samym wzroście, ale różnych długościach nóg. Okazuje się, że idealne kobiece nogi to takie, które są o około 5% dłuższe niż przeciętne(nie więcej) Na tej podstawie, naukowcy stworzyli tabele przeciętnej i idealnej długości nóg przy różnym wzroście kobiety. I tak np. idealnie długa kobieca noga u kobiety, która mierzy 165 centymetrów, to 84 centymetrów (przeciętna 80 centymetrów). Pamiętajmy o tym, że modelki, które nie raz obserwujemy na wybiegach mają nogi mierzące powyżej 100 centymetrów. Nogi polskiej top modelki Anji Rubik to 110 centymetrów przy 179 centymetrach wzrostu. Bazując na powyższym badaniu – doskonale wyglądające nogi na wybiegu są nieco dłuższe niż „ideał” wyliczony przez naukowców.

Jak optycznie wydłużyć swoje nogi?

Nie wszystkie jesteśmy hojnie obdarzone przez naturę długimi nogami, ale zawsze możemy podejmować próby wizualnego poprawienia proporcji sylwetki. Stylizacją możemy wyeliminować wiele niedoskonałości swojej figury oraz podkreślić atuty. Oto kilka złotych zasad dla pań, które chcą aby ich nogi wydawały się dłuższe niż są w rzeczywistości:

Wysokie stany – dzisiejsze trendy odstawiające popularne przez dług czas biodrówki, promują spodnie, spodenki i spódnice z wysokim stanem. Taki krój dolnej części garderoby nie tylko ładnie podkreśla kobieca talię, ale także wydłuża nogi. Idealnie, gdy spodni z wysokim stanem dobierzemy buty w tym samym kolorze.
Buty w odcieniu nude – obuwie w cielistym kolorze nie „odcina” nóg w kostce przez co wydają się one smuklejsze i dłuższe.
Wysokie obcasy – koturny lub szpilki, w zależności od typu sylwetki. Kobiety o bujniejszych kształtach będą lepiej prezentowały się w koturnach. Panie o drobniejszych sylwetkach doskonale będą prezentowały się szpilkach.
Podkreślaj talię – paski zapięte lub wiązane w talii spowodują, że sylwetka odcięta będzie w miejscu, które optycznie sprawi, że nogi będą wydawały się dłuższe.
Noś dłuższe bluzki z jednoczesnym podkreślenie talii.
Monochromatyczne stylizacje i pionowe paski – zagraj kolorami. Nie przecinaj sylwetki poziomymi paskami. Przede wszystkim zestawiaj ze sobą dłuższej bluzki w jednym kolorze ze spodniami w kontrastowym kolorze i butami w jeszcze innym odcieniu.