Blog

Parabeny – skąd wzięła się ich zła sława i ile w niej prawdy?

Parabeny, to substancje konserwujące występujące w większości kosmetyków. Według amerykańskiej Fundacji Davida Suzuki, związki te obecne są w 75-90% wszystkich kosmetyków dostępnych na rynku. Ponadto, istnieją także w lekach oraz produktach farmaceutycznych, niejednokrotnie także w produktach spożywczych. Parabeny od lat nie cieszą się zbyt dobrą opinia wśród konsumentów. Skąd ta zła sława i czy parabeny rzeczywiście szkodzą ludziom?

Dlaczego producenci dodają parabeny do kosmetyków?

Parabeny to substancje chemiczne, których zadaniem jest przedłużenie trwałości produktu i skuteczne zapobiegnięcie rozwojowi bakterii oraz drobnoustrojów niebezpiecznych dla zdrowia. Dzięki parabenom, po otwarciu można używać produktu nawet kilkanaście miesięcy. Dodatkowo, zastosowanie tej substancji konserwującej nie zmienia właściwości produktu takich jak konsystencja, zapach i kolor. Zapobiegają rozwojowi bakterii i drobnoustrojów nawet wówczas, kiedy produkt ma kontakt ze skórą lub powietrzem. Od końca lat dziewięćdziesiątych, parabeny nie cieszą się uznaniem wśród konsumentów z wielu powodów. Oprócz zalet, posiadają tez sporo wad.

Skąd wzięła się zła sława parabenów?

Parabeny nie mają zbyt dobrej opinii wśród konsumentów z kilku powodów. Jednym z najczęstszych efektów ubocznych stosowania parabenów są alergie skórne, szczególnie u osób, które mają problemy ze skórą wrażliwą, skłonnością do egzemy, łuszczycą czy Atopowym Zapaleniem Skóry. Dermatolodzy najczęściej odradzają stosowanie kosmetyków z parabenami u osób ze skłonnościami do problemów skórnych. Drugim, znacznie poważniejszym zarzutem, są wątpliwości dotyczącego tego czy parabeny powodują raka piersi. Wszystko zaczęło się od badań opublikowanych w 2004 w Journal of Applied Toxicology. Wynikało z nich, że w 19 na 20 pobranych próbkach nowotworów piersi znajdowały się parabeny, które przenikają do organizmu przez skórę. Badanie to poruszyło zarówno świat nauki jak i konsumentów, przy czym należy zauważyć, ze badanie jedynie wykazało obecność parabenów, jednak nie ustalono czy przyczyniły się one do rozwoju nowotworu. Wyniki zatem wydają się alarmujące, jednak trudno uznać je za jednoznaczny dowód na wpływ rozwoju raka piersi.

To jednak nie wszystko. Istnieją badania, które sugerują wpływ parabenów na płodność u mężczyzn. Większość badań była przeprowadzana na zwierzętach, natomiast jedno z nich prowadzone w 2017 roku na podstawie próbek moczu u 315 mężczyzn wykazało, że istnieje związek pomiędzy parabenami a nieprawidłowym kształtem plemników oraz uszkodzeniami w DNA. Kolejne badania przeprowadzane na próbkach moczu mężczyzn już nie wykazały tych zależności.

Czy parabeny są szkodliwe dla zdrowia?

Wciąż prowadzonych jest wiele badań dotyczących wpływu parabenów na ludzkie zdrowie. Dziś wiemy już, że nie są to substancje całkowicie obojętne dla organizmu, jednak jeszcze nie dowiedziono jednoznacznie, aby miały one wpływ na rozwój nowotworów czy rzeczywiście wpływały na męskie nasienie. Od 2011 roku, stężenie parabenów w kosmetykach zostało znacznie ograniczone, a ponadto badania wskazują, że nie wszystkie ich rodzaje mogą być równie szkodliwe. Stosowanie substancji konserwujących w kosmetykach jest konieczne. Ich brak mógłby mieć dla zdrowia poważne konsekwencje. Nie zastosowanie parabenów w preparatach kosmetycznych wiąże się z zastosowaniem innych konserwantów, które utrzymają produkt, w zdatnym do użycia stanie. W drogeriach i aptekach można już znaleźć produkty pozbawione parabenów, z krótką datą przydatności do użycia i jest to zawsze alternatywa dla tych osób, u których ten rodzaj konserwantu rzeczywiście powoduje podrażnienia lub alergie oraz dla zdecydowanych przeciwników parabenów. Ci, którzy chcą ich całkowicie uniknąć, będą mieli bardzo utrudnione zadanie, ponieważ parabeny dodawane są do wielu leków, większości kosmetyków, a także do niektórych produktów spożywczych, takich jak dżemy, konserwy rybne, majonezy, piwo czy mrożonki. Zdrowy rozsądek nakazuje zatem ostrożność i kontrolę stężenia oraz ilości parabenów w produktach, jednak z zachowaniem „zimnej głowy”.

Na podstawie:
https://www.zwivel.com/blog/are-parabens-dangerous/