Pajączki na nogach, czyli wenulektazje, to siateczki naczyniowe, które są w kolorze czerwonym lub fioletowym. Częściej można je spotkać u kobiet niż u mężczyzn. Są one postrzegane jako defekt kosmetyczny, jednak mogą także sygnalizować większe i poważniejsze problemy zdrowotne. W artykule przedstawiamy sposoby, jak sobie z nimi radzić.
Jak pozbyć się pajączków na nogach?
Medycyna estetyczna od wielu lat stosuje sprawdzone sposoby, które niwelują niekorzystny wygląd pajączków na nogach. Warto pamiętać, że każdy zabieg należy wcześniej skonsultować się z lekarzem.
Laseroterapia
Najmniej inwazyjnym sposobem na pozbycie się pajączków jest laseroterapia. Jest to obecnie jedna z najskuteczniejszych i jednocześnie najpopularniejszych metod w walce z tym problemem. Zabieg przeprowadzany jest w klinice medycyny estetycznej i polega na naświetleniu powstałych na nogach siateczek za pomocą specjalnej lampy. Laser umożliwia precyzyjne zamykanie naczynek na nogach. Całość jest bezbolesna, jednak osoby szczególnie wrażliwe mogą poczuć delikatne szczypanie, które występuje w momencie zetknięcia się wiązki światła ze skórą.
Skleroterapia
Terapia polega na wprowadzeniu za pomocą igły preparatu do chorego naczynia. Wstrzykiwana substancja zamyka popękane żyłki i pozostawia efekt gładkiej skóry. Skleroterapia przeprowadzana jest w formie kilku zabiegów, które odbywają się w odstępach jedno lub dwóch tygodni. Cała procedura jest bezbolesna, jednak zaleca się po niej noszenie specjalnych rajstop, przyśpieszających rekonwalescencję. W tym czasie zaleca się unikać gorących kąpieli oraz chodzenia do sauny.
Domowe sposoby w walce z pajączkami na nogach
Jeżeli zauważymy na naszej skórze pojawiające się pajączki, to warto jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, by zapobiec ich rozprzestrzenianiu się. Przede wszystkim należy zmienić nawyki, które sprzyjają pojawianiu się pajączków. Osoby, które zmagają się z tym problemem powinny unikać długich i gorących kąpieli, opalania oraz przebywania na dużym mrozie. W przypadku pojawienia się pajączków na nogach trzeba zwrócić uwagę, aby nie przekładać nogi na nogę. Warto wprowadzić również do codziennego trybu życia więcej ruchu. Domowe sposoby na pajączki mogą skutecznie pomóc pozbyć się tego problemu!
Dieta, a pojawienie się pajączków na nogach?
Zdrowe odżywianie ma bardzo istotne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Aby zapobiec powstawaniu pajączków, warto codzienną dietę wzbogacić o krzem, który obniża ciśnienie krwi oraz reguluje przepuszczalność naczyń. W walce z siateczkami naczyniowymi sprzyja także spożywanie produktów zawierających bioflawonoidy i błonnik. Naczynia można też wzmocnić, dostarczając organizmowi witaminę C, E oraz PP. Pomagają one w regeneracji naczyń, rozrzedzają krew i usprawniają jej krążenie. Witamina PP ma za zadanie również zmniejszać przepuszczalność naczyń i zapobiegać ich pękaniu.