Blog

Operacyjny lifting twarzy – na czym polega?

Wraz z postępującymi procesami starzenia się pojawia coraz więcej oznak, że warto rozważyć chirurgiczną plastykę twarzy. Wbrew pozorom, lifting twarzy z pomocą operacji wpływa pozytywnie nie tylko na wygląd, ale i na psychikę. Jest to zabieg umożliwiający podciągnięcie skóry na policzkach, uniesienie opadłych kącików ust, a także zwiększenie napięcia skóry pod linią żuchwy. Jak sama nazwa sugeruje, operacyjny lifting twarzy przeprowadza doświadczony chirurg. To on podczas wstępnej konsultacji dokonuje oceny, co i w jakim stopniu należy zrobić, aby osiągnąć pożądane efekty.

Kto powinien zdecydować się na operacyjny lifting twarzy?

Zabieg należy do grona inwazyjnych operacji zapewniających najlepsze rezultaty. Przede wszystkim to rozwiązanie sugeruje się osobom, u których wystąpiły naturalne procesy starzenia w stopniu przewyższającym normę. Operacyjny lifting twarzy zazwyczaj dotyczy osób po 50-60 roku życia, choć na zabieg nieraz decydują się osoby jeszcze starsze. Przede wszystkim na operację powinny zdecydować się osoby, u których można dostrzec wyraźne opadanie tkanek miękkich twarzy. A co z osobami młodszymi? Może zdarzyć się, że lifting operacyjny będzie konieczny również w przypadku osób, które gwałtownie utraciły znaczną część swojej masy ciała. W takim przypadku zabieg doprowadza do widocznej poprawy estetyki twarzy.

Efekty operacyjnego liftingu twarzy

Choć zabieg chirurgiczny jest dość złożony, zapewnia on najlepsze możliwe rezultaty. Pierwsze efekty dostrzeżemy już po kilkunastu dniach, jednak pełny rezultat operacyjnego liftingu twarzy będziemy podziwiać już po kilku tygodniach. Nadrzędną zaletą zabiegu jest to, że twarz nie traci swojej naturalnej mimiki i wyglądu. Pozostałe blizny są praktycznie niewidoczne, ponieważ chirurdzy starają się je ukryć np. w linii włosów. Dzięki operacji usuwa się nadmiar tkanki tłuszczowej oraz zbędną część rozciągniętej skóry. Warto przy tym wspomnieć, że sam zabieg wzmacnia powięź mięśni mimicznych twarzy, a sama skóra staje się znacząco wygładzona. Badania pokazały również, że operacyjny lifting twarzy pozytywnie wpływa również na psychikę i życie pacjentów m.in. poprzez wsparcie w odzyskaniu pewności siebie.

Operacyjny a nieoperacyjny lifting twarzy

Istnieją również nieoperacyjne sposoby na lifting twarzy. Wśród nich wymienić można m.in. lifting z użyciem nici wchłanianych. Choć zabieg ten nie pozostawia blizn, efekty nie są trwałe, a faktyczne zastosowanie go zaleca się jedynie osobom, u których nie doszło do znacznego zwiotczenia skóry. W innych typach zabiegów nieoperacyjnych stosuje się m.in. specjalne urządzenia oferujące nieinwazyjne wywieranie wpływu na napięcie skóry. Operacyjny lifting twarzy teoretycznie jest obarczony większym ryzykiem powikłań oraz dłuższym czasem rekonwalescencji, jednak jest on też najskuteczniejszym rozwiązaniem. To właśnie jego efekty utrzymują się najdłużej i są skuteczniejsze niż nieoperacyjne metody odmłodzenia twarzy zwłaszcza wtedy, gdy doszło do wyraźnego pogłębienia się oznak starzenia.