Blog

Zabiegi chirurgiczne twarzy

Chirurgia plastyczna twarzy koncentruje się na poprawie wyglądu twarzy pacjenta. Typowe zabiegi chirurgiczne twarzy to: plastyka nosa, plastyka powiek (operacja powiek), rytidektomia (lifting twarzy), lifting kręgosłupa, genioplastyka (powiększanie podbródka), otoplastyka (repozycjonowanie uszu), liposukcja i transfer tłuszczu. Wielu pacjentów poszukuje leczenia chirurgicznego w celu odwrócenia zmian zachodzących z wiekiem, takich jak luźna skóra, zmniejszona objętość tkanek wokół twarzy i szyi, kurze łapki w kąciku oczu, drobne linie na czole, utrata konturu szczęki, obwisłe szczęki, i podwójny podbródek.

Zabiegi chirurgiczne twarzy: korekcja nosa

Być może najczęściej wykonywaną i najtrudniejszym zabiegiem chirurgicznym twarzy jest plastyka nosa. Wykonuje się to w celu skorygowania wewnętrznej i zewnętrznej patologii nosa, zmodyfikowania niezadowalającego wyglądu estetycznego, zmniejszenia niedrożności dróg oddechowych (z powodu odchylenia przegrody, gorszego przerostu małżowiny nosowej, odchylonych / złamanych kości nosowych i wąskiego wewnętrznego obszaru zastawki nosowej) oraz w celu odtworzenia wrodzonego nosa anomalie. Podczas plastyki nosa manipuluje się skórę nosa, podskórną tkankę miękką, szkielet chrzęstny i kostny oraz wyściółkę błony śluzowej.

Lifting twarzy

Lifting twarzy to kolejna częsta procedura wykonywana jako zabieg chirurgiczny twarzy. Kiedy ponad 100 lat temu zalecano lifting twarzy, sama procedura polegała na wielokrotnym nacinaniu i mocniejszym naciągnięciu skóry na twarz. Teraz tradycyjne nacięcie wykonuje się przed uchem, sięgając do linii włosów i zakręcając wokół dolnej części płata, a następnie za uchem. Skóra jest oddzielana od głębszych tkanek, a następnie głębsze tkanki są zaciskane szwami. W ostatnim etapie skóra jest zmieniana z usuniętym nadmiarem.

Zabiegi chirurgiczne twarzy: operacja powiek

Innym popularnym zabiegiem chirurgicznym twarzy jest plastyka powiek lub operacja powiek. Plastyka powiek polega na wycięciu nadmiernej ilości skóry powiek i / lub usunięciu tłuszczu oczodołowego w celu leczenia dermatochalazy (zmiany w strukturach okołooczodołowych związane ze starzeniem się) i blepharochalasis (nadmierna, cienka skóra papierowa). Działanie grawitacji na struktury okołooczodołowe, zmniejszona siła w mięśniach okołooczodołowych, uszkodzenia słoneczne i zmiany w składzie skóry mogą powodować nieprzyjemne estetycznie zmiany zwane w języku narodowym „opadającymi powiekami”, „zmęczonymi oczami” lub „workami pod oczami” . Tradycyjne podejście do dolnej plastyki powiek polega na nacięciu okolic rzęskowych z uniesioną skórą i płatem mięśniowym, a następnie identyfikacji i korekcji przepukliny tłuszczu przyśrodkowego, środkowego i bocznego.

Podniesienie czoła i lifting brwi

Podnoszenia czoła lub lifting brwi są również dużą częścią praktyki chirurgii plastycznej twarzy. Ta procedura jest stosunkowo prosta, jeśli chodzi o jej klasyczne podejście, w którym nadmiar skóry jest wycinany, a skóra na czole jest doskonale ułożona.  Nacięcia są umieszczane wzdłuż linii koronalnej w obrębie owłosionej skóry głowy, jeśli przednia linia włosów jest niska. Nacięcie linii włosów (trójdzielne lub trichofityczne) stosuje się u pacjentów z wysoką linią włosów. Te dwa podejścia są najczęściej stosowane u kobiet. U mężczyzn trzecią opcją jest midbrift, w którym nacięcie wykonuje się w głębokiej brwi i wycina się wrzecionowatą elipsę skóry. Rzadko wykonuje się bezpośrednie wyprostowanie, w którym nacięcie wykonuje się na górnym brzegu brwi. Zarówno środkowe, jak i bezpośrednie przesunięcia brwi mogą pozostawić widoczną bliznę, i są one częściej stosowane do czynnościowej operacji brwi u pacjentów, u których znaczące opadanie brwi przyczynia się do mechanicznego uszkodzenia pola widzenia.