Blog

Operacje plastyczne u nastolatków – powody

Chirurgia plastyczna staje się coraz bardziej popularna. Dlatego też coraz więcej osób może sobie pozwolić na skorzystanie z niej. Operacje plastyczne u nastolatków od dawna należą do popularnych kontrowersji. Oczywiście większość nastolatków się ich nie podejmuje, ale istnieje gro młodych osób, które to robią.

Co ciekawe, Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Plastycznych (ASPS) podaje różnicę w powodach, dla których nastolatki decydują się na chirurgię plastyczną oraz w powodach, dla których robią dorośli. Nastolatki postrzegają chirurgię plastyczną jako sposób na dopasowanie się i wyglądanie akceptowalnym dla przyjaciół i rówieśników. Z kolei dorośli często postrzegają chirurgię plastyczną jako sposób na wyróżnienie się z tłumu. Według ASPS ponad 200 000 osób w wieku 19 lat i młodszych miało poważne lub niewielkie zabiegi chirurgii plastycznej w 2013 roku.

Operacje plastyczne u nastolatków: powody

Niektóre osoby zwracają się do chirurgii plastycznej, aby skorygować wadę fizyczną lub zmienić część ciała, która powoduje, że czują się nieswojo. Na przykład mężczyźni ze stanem zwanym ginekomastią (nadmiar tkanki piersi), który nie ustępuje wraz z upływem czasu lub utratą masy ciała, mogą zdecydować się na operację redukcji. Często też poddają się zabiegom redukcji znamion czy blizn.

Operacje plastyczne u nastolatków odbywają się również z powodu zmian kosmetycznych ze względu na niezadowolenie ze swojego wyglądu. Nastolatki, które mają zabiegi kosmetyczne – takie jak otoplastyka (operacja usztywnienia uszu, które wystają) lub dermabrazja (zabieg, który może pomóc w wygładzeniu lub zakamuflowaniu ciężkich blizn potrądzikowych) – czasami czują się bardziej komfortowo z ich wyglądem po zabiegu. Najczęstsze operacje plastyczne u nastolatków to: zmiana kształtu nosa, operacja ucha, leczenie trądziku i blizn potrądzikowych oraz redukcja piersi.

Czy chirurgia plastyczna to właściwy wybór?

Okres dojrzewania cechuje się zmianami w obszarze postrzegania społecznego. W związku z tym wzrasta również potrzeba idealnego wyglądu. W czasie pierwszych konsultacji lekarz przeprowadza bardzo szczegółowy wywiad z nastolatkiem. Lekarze chcą wiedzieć, że nastolatki są wystarczająco dojrzałe emocjonalnie, aby poradzić sobie z operacją i że robią to z właściwych powodów.

Niektórzy lekarze nie wykonają operacji plastycznych u nastolatków (takich jak plastyka nosa) u nastolatka, dopóki nie upewnią się, że osoba ta jest wystarczająco dorosła i nie osiągnęła już wzrostu. W przypadku plastyki nosa oznacza to około 15 lub 16 lat dla dziewcząt i około rok starszy dla mężczyzn.

Dziewczyny, które chcą powiększyć piersi ze względów kosmetycznych, zwykle muszą mieć co najmniej 18 lat, ponieważ implanty  są zatwierdzone tylko dla kobiet w wieku 18 lat i starszych. Jednak w niektórych przypadkach, na przykład gdy istnieje ogromna różnica wielkości między piersiami lub jedna pierś wcale nie urosła, chirurg plastyczny może zdecydować o wcześniejszej operacji.

Podsumowanie

Decydując się na operację plastyczną u nastolatków warto wziąć pod uwagę problemy dziecka, a także wszelakiego rodzaju wątpliwości, jakie mogą mu towarzyszyć. Lekarze zalecają do rozważenie wiele kwestii, które nastolatek powinien omówić z rodzicami. Procedury tego rodzaju nie są jednak zabronione dla młodych osób, a w niektórych przypadkach nawet wskazane.