Blog

Operacje plastyczne a wiek

Często można spotkać się z przekonaniem, że zabiegi z zakresu medycy estetycznej zarezerwowane są dla określonej grupy wiekowej. W rzeczywistości jednak skorzystać z nich może każdy, bez względu na liczbę przeżytych wiosen. Prawdą jest jednak, że w przypadku osób, które decydują się na operacje plastyczne a wiek, ma znaczenie oraz osób starszych, określone operacje plastyczne mogą być niebezpieczne. Wyjaśniamy, które zabiegi i dlaczego są niewskazane dla osób z poszczególnych grup wiekowych, oraz jakie elementy należy brać pod uwagę podczas kwalifikacji pacjenta.

Operacje plastyczne a wiek u nastolatków

Osoba poniżej 18 roku życia, która chciałaby wykonać operację plastyczną, musi zostać do niego zakwalifikowana. Najczęstszymi zabiegami chirurgicznymi, na które decydują się nastolatki, są korekta odstających uszu oraz plastyka nosa. Podczas kwalifikacji osoby młodocianej, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Pierwszym z nich jest dojrzałość fizyczna. Młody wiek wiąże się z nieodpowiednim rozwinięciem wszystkich tkanek, a operacje plastyczne mogą zaburzać ich dalszy wzrost. Wówczas nie tylko nie zostanie osiągnięty pożądany efekt, ale i zachodzi ryzyko pojawienia się deformacji w następnych latach życia. 

Kolejną kwestią jest poziom dojrzałości emocjonalnej pacjenta. Jeżeli przejawia on dużą chwiejność emocjonalną lub ma zbyt wygórowane, wręcz nierealistyczne oczekiwania związane z operacją plastyczną, wówczas nie powinna być ona przeprowadzana. Nie można też zapominać, że operacje plastyczne w przypadku osób poniżej 18 roku życia, wymagają zgody ich prawnego opiekuna. Ponadto niewskazane w przypadku młodych dziewcząt jest powiększanie lub pomniejszanie piersi, ponieważ taki zabieg może niekorzystnie wpłynąć na karmienie piersią w przyszłości. Odradzana z uwagi na młody wiek jest również liposukcja. W przypadku nastolatków o wiele bezpieczniejszą metodą na poradzenie sobie z nadmiarem kilogramów jest wprowadzenie zdrowej diety aktywności fizycznej.

Operacje plastyczne a wiek u seniorów

Z osiągnięć chirurgii plastycznej korzystają nie tylko młode osoby. Normą jest, że z zabiegów poprawiających urodę, na szeroką skalę korzystają również pacjenci po 65 roku życia. Najbardziej zalecane w ich przypadku są zabiegi nieinwazyjne, jednak operacje plastyczne a wiek starszy nie musi stanowić bezwzględnego przeciwwskazania do wykonania operacji plastycznej. Nie przyjmuje się jednego uniwersalnego katalogu zabiegów niewskazanych dla seniorów. Wszystko zależy od ogólnego stanu zdrowia pacjenta, a także ewentualnych chorób  oraz przyjmowanych na stałe leków. W każdym przypadku planowane operacje plastyczne u osób starszych wymagają konsultacji z anestezjologiem.