Blog

Nos siodełkowaty – operacja plastyczna

Korekty nosa należą do najczęściej wykonywanych zabiegów w Polsce. Gdy jego wygląd przeszkadza, warto wybrać się do chirurga medycyny estetycznej. Często występującym problemem jest nos siodełkowaty, którego wiele osób chce się pozbyć. 

Jak powstaje nos siodełkowaty

Taki typ nosa inaczej nazywany jest nosem zapadniętym. Jego nazwa wzięła się od widocznego wgłębienia, najczęściej zlokalizowanego w środkowej części przegrody. Deformacja może wynikać z czynników genetycznych. Dużo częściej spowodowana jest mechanicznym uszkodzeniem nosa lub przebytą chorobą, np. kiłą. W dużej części przypadków nos poddany korekcie, może ulec zapadnięciu i przyjąć kształt nosa siodełkowatego. 

Zabieg korekcji nosa siodełkowatego- wskazania

Operacja plastyczna nosa jest wskazana ze względów estetycznych, gdyż skutecznie obniża samoocenę. Nie ma co ukrywać, ale nos znajduje się w centralnej części twarzy, dlatego wiele osób poddaje się jego korekcie. Często jest źródłem kompleksów i bardzo niskiego poczucia wartości. Zabieg korekcji nosa siodełkowatego niweluje jego zniekształcenie, sprawiając, że pacjentka cieszy się prostym i ładnie wyglądającym nosem. Wskazaniem do operacji mogą być również względy zdrowotne- nos siodełkowaty często odpowiada za problemy z oddychaniem. 

Jak przebiega zabieg korekcji nosa? 

Zabieg korekcji nosa siodełkowatego polega na uzupełnieniu jego zapadniętej części. Przed operacją należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ niezwykle istotny jest wybór materiału służącemu uzupełnieniu kości. Obecnie można zastosować: 

  • przeszczep fragmentu własnej kości,
  • zastosowanie implantu silikonowego lub protoplastu. 

Sama operacja jest zabiegiem niezwykle skomplikowanym i trudnym, wymagającym wielkiej precyzji od chirurga. Nos siodełkowaty korygowany jest w miejscu dosyć ruchomym, dlatego istnieje ryzyko, że implant ulegnie przesunięciu. Operacja odbywa się przy znieczuleniu ogólnym, a pacjent musi przejść okres rekonwalescencji. Po tym czasie nos siodełkowaty ulega korekcie, a wcześniej istniejące wgłębienia są niewidoczne. 

Korekcja nosa siodełkowatego – przeciwwskazania

W świecie medycyny, korekcja nosa jest traktowana jako zwykły zabieg operacyjny. Przed operacją pacjent musi odbyć kilka wizyt u chirurga medycyny estetycznej oraz wykonać zlecone badania. Zabiegowi nie mogą się poddać osoby mające problemy z krzepnięciem krwi oraz te przewlekle chore. Przeciwwskazaniem są skazy naczyniowe, nadciśnienie oraz zdiagnozowana niedokrwistość. Korekcja nie może być wykonana u kobiet w ciąży, karmiących piersią, chorujących na ropne zapalenie zatok i cukrzycę.