Blog

6 kształtów, z którymi radzi sobie plastyka nosa

Plastyka nosa to jedna z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych. Rok rocznie poddaje się jej wiele osób na całym świecie. Powodami są najczęściej wskazania typowo estetyczne, jednak plastyka nosa nie wyklucza również wskazań medycznych związanych w poprawą jakości oddychania. Przedstawiamy dzisiaj najczęstsze powody, dla których pacjenci poddają się zabiegowi, biorąc pod uwagę kształty nosów, powodujących najwięcej niezadowolenia wśród pacjentów.

Plastyka nosa – najczęstsze powody pacjentów

Wykonywana plastyka nosa, czy to ze względów estetycznych czy typowo medycznych wpływa na znaczną poprawę jakości życia pacjentów. Twierdzą oni, że z bardziej kształtnym i proporcjonalnym nosem, zaczynają być bardziej pewni siebie, bardziej otwarci na nowe doświadczenia, a także nie boją się już zdjęć z profilu! Do najczęstszych wskazań zalicza się:

 • uszkodzenie grzbietu nosa lub wewnętrznych struktur nosowych,
 • infekcje zatok,
 • załamy lub krzywy nos, który utrudnia oddychanie,
 • łagodny bezdech nocny,
 • odchylona przegroda.

Osoby poddające się plastyce nosa dążą do ogólnej poprawy wyglądu twarzy poprzez zmianę długości nosa, kształtu jego końcówki, wyprostowania profilu lub zmiany wysokości grzbietu. Nos jest centralną częścią twarzy, dlatego zmiana jego wyglądu ma często wpływ na wrażenie harmonii i odpowiednich proporcji całej twarzy.

Plastyka nosa – 6 najczęściej korygowanych kształtów

Biorąc pod uwagę wiele operacji przedstawia się 6 najpopularniejszych kształtów nosa, które najczęściej poddawane są korekcji.

 1. Most nosa jest zbyt szeroki lub płaski.

Rodzaj nosa, który jest bardzo szeroki lub płaski w obrębie mostu. Ten kształt jest szczególnie powszechny w wielu grupach etnicznych w Azji, Afryce czy wśród Latynoamerykanów.

 1. Bulwiasta końcówka nosa.

Pacjenci, którzy skarżą się na ten defekt, posiadają bardziej zaokrągloną końcówkę ze względy na kształt dolnych i bocznych chrząstek.

 1. Za duży lub za długi nos.

Za duży lub za długi nos jest najczęściej punktem, na którym inni skupiają niechcianą uwagę. Duży lub długi nos może również zaburzać inne atrakcyjne rysy twarzy.

 1. Spiczasty nos – plastyka nosa. 

Spiczasty nos jest często wynikiem wystającej chrząstki przegrody nosowej lub nadmiernie dużej chrząstki znajdującej się na czubku nosa.

 1. Krzywy kształt nosa.

Krzywy nos może być spowodowany wypadkiem lub urazem twarzy podczas porodu. Może również wynikać z czynników dziedzicznych – w tym z potencjalnego przerostu chrząstek i kości, który ostatecznie powoduje również asymetrię.

 1. Występowanie garba nosowego.

Garby nosowe mogą się znacznie różnić rozmiarem i odciągać uwagę od reszty twarzy, przy tym również od oczu.