Blog

Korekta nosa – dopasowanie efektu

Korekta nosa to jedna z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych. Rokrocznie operacji poddaje się mnóstwo osób, a ten rodzaj równie często jest wybierany przez mężczyzn. Warto wiedzieć, że każdy z nas posiada unikalny nos, co oznacza, że nie ma dwóch takich samych nosów na świecie. Po korekcie nosa jego kształt i wygląd powinien być odpowiednio dobrany do naturalnych rysów twarzy. To pozwoli na uzyskanie optymalnego efektu i naturalnego wyglądu.

Korekta nosa – powody pacjentów

Pacjenci decydują się na korektę nosa z wielu powodów. Najczęściej są to ci, którzy nie są zadowoleni z kształtu i wyglądu swojego nosa. Gdy nos jest krzywy lub gdy występuje garb, pacjenta kwalifikuje się do korekcji kostnej, natomiast jeśli nos jest zbyt szeroki lub czubek nosa wystaje, wystarczającym postępowaniem jest korekcja części chrzęstnej. Najczęściej pojawiającym się wskazaniem do korekty nosa jest skrzywienie przegrody, które powoduje problemy z oddychaniem oraz niedrożność. W tym przypadku wykonuje się prostowanie przegrody nosowej.

Korekta nosa – odpowiednie dopasowanie efektu

Odpowiednie zaplanowanie operacji przed jej wykonaniem jest niezwykle ważne dla efektu końcowego. Należy uwzględnić nie tylko wyjściowy kształt nosa i jego wymiary, ale także kształt owalu twarzy, wyniosłość policzków, stan i grubość skóry. Choć operację wykonuje się często, to jednak należy ona do najbardziej skomplikowanych w chirurgii plastycznej. Realne powinny być również oczekiwania pacjenta co do efektu korekcji nosa. W przypadku problemów z drożnością nosa konieczna jest dokładniejsza diagnostyka, głównie ocenienie stanu zatok obocznych nosa.

Dlaczego nos jest naszym największym kompleksem?

Nos to jeden z najczęstszych i największych kompleksów wśród pacjentów chirurgii plastycznej. Dlaczego tak się dzieje? Wielu osobom nie odpowiada kształt ich nosa, bo sprawia on wrażenie, jakby zmieniał znaczną część twarzy. Nos znajduje się w centralnej części twarzy, oraz jest najbardziej odstającym jej elementem. Dodatkowo pacjenci mają wrażenie, że ich profil jest niekorzystny oraz że z większym nosem niekorzystnie wychodzą na zdjęciach. Korekta nosa wciąż częściej wykonywana jest wśród kobiet, którym przypisuje się mały i zgrabny, lekko zadarty nosek.

Korekta nosa – przebieg zabiegu

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Czasem zabieg wymaga uzupełnienia ubytków chrząstki lub kości . Wtedy trzeba je przeszczepić z innych partii ciała. Najczęściej przeszczepia się tkankę z przegrody nosowej, ucha lub rzadziej z żebra. Na koniec lekarz zakłada szwy, wykonuje tamponadę oraz usztywnia nos przy użyciu specjalnej szyny. Cały zabieg trwa od 1 do 3 godzin .