Blog

Najciekawsze przypadki chirurgii plastycznej

Operacje plastyczne to niesamowita możliwość dla osób zmagających się z niską samooceną z powodu wyglądu. Obecnie zabiegi nie są niczym nowym. Kiedyś jednak tak nie było, wszystko trzeba było poznać. Przedstawiamy ciekawe przypadki chirurgii plastycznej, które okazały się przełomowe dziedzinie medycyny estetycznej. 

Pierwszy na świecie przeszczep twarzy

Nawet dziś przeszczep twarzy uważany jest jako kontrowersyjny zabieg. Wokół tematu pojawiło się wiele mitów. Lekarze nie chcą go wykonywać, ponieważ istnieje ryzyko odrzucenia przeszczepu, a osoba będzie do końca życia oszpecona. Z drugiej strony przeszczep twarzy to ratunek dla każdego, kto został okaleczony. Pierwszy udany przeszczep w historii wykonał dr Thomas. Pacjentką była 9-letnia dziewczynka, której młockarnia zerwała cały skalp z włosami i część twarzy. Lekarz połączył strzępy skóry z plastikową torbą. Okazał się dobrym eksperymentem, a dorosła już kobieta dziś pracuje jako pielęgniarka. 

Jeden człowiek- dwa przypadki chirurgii plastycznej

Harold Gillies zapisał się na łamach historii jako lekarz, który pierwszy raz na świecie dokonał przeszczepu skóry na twarzy, a następnie wykonał korektę płci. Dr Gillies przeszczepił skórę na twarzy okaleczonego Waltera Yeo w 1917 roku. Z nową skórą pacjent przeżył kolejne 43 lata. Pierwszym pacjentem zaś, który przeszedł korektę płci był Michael Dillion, co zapoczątkowało zmianę sposobu myślenia o osobach transpłciowych. Jak widzimy, chirurgia plastyczna niejedno ma imię. 

Eksperyment z powiększaniem piersi

Zakochana mieszkanka Teksasu w wieku 26 lat wytatuowała sobie z miłości do swego partnera róże na obydwóch piersiach. Z czasem chciała jednak te malunki usunąć. Pomógł jej w tym kanadyjski lekarz, który usunął tatuaże za pomocą dermabrazji. Następnie zaproponował pacjentce eksperymentalne powiększenie piersi, ponieważ w tym czasie pracował nad implantami. Operacje wykonano w 1962 roku, przebiegła pomyślnie i otworzyła drogę wielu kobietom niezadowolonym ze swego wyglądu. 

Przypadki chirurgii plastycznej: korekta nosa Azjaty

W 2013 roku pewien Azjata uległ wypadkowi, a obrażenia objęły nos. Część tkanki została zakażona, a korekta nosa była niemożliwa. Chirurdzy wpadli więc na pomysł, aby odtworzyć nos pacjenta przy pomocy chrząstki z żebra. Stworzyli ekspander, który zaimplantowano na czoło mężczyzny, pobrali chrząstkę, następnie usunęli uszkodzony nos i zastąpili go nowym.